Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
326
 

Nedir kadın ?

Nedir kadın ?
 

Nedir kadın ?


Nedir kadın ? Hem vefalı bir evlat ve kardeş, hem iyi bir eş, hem iyi bir anne.Çok güzel. Başka ? Başka yok işte. Kadından ne beklenirki daha. Evlenmeye geç kalmak büyük sorun. Peki, evlendin. Eşini öyle bir seçmelisin ki tam onikiden. Yoksa işin yaş. Aile baskısı bir yandan, toplum bir yandan alıp götürür tüm direnme gücünü. Bunları öyle planlamalısın ki hata yapmaya imkan vermemelisin. Bilmem belki bu yüzden kadın için daha hazırlıklı ve garantici denir uzmanlar tarafından.

Doğurgandır kadın. Ne güzel birşeydir. Annedir. Ama anne olmak ile elinden giden hayatın ne olacaktır. Geri döndürmek çok zordur artık. Yine büyük bir yük işte. Yine al omuzlarına ve yılmadan devam et yeni hayatına. Ne kadar iyi bir eşe sahip de olsan da çocuk, anne odaklı olmak zorundadır. Bunu hiç birşey değiştirmez. Hayatın artık en değerli varlığının hükümdarlığındadır. Bebeğinin. Herşeyini ona adarsın. Öyle olmalıdır çünkü. En azından bir süre. Sonra ne olur ? İhmallerin başlar. İhmal edersin çünkü. Bu kadının elinde değildir. Annedir artık.

Bu elinde olmayan içgüdüsel davranış seni kötü cezalandıracaktır. Sen sorumluluklarını halledip eski hayatını geri almak için güç toplayıp direnirken, biri ipini çekiverir işte. Herşeye hazırlıklı olan benliğin bunu planlamamıştır. Başa dönemezsin artık. Kabullenmeli yada gitmelisindir. Aslında kabullenmek değildir bu. Yine bir savaştır. Değerlerin için savaşıyorsundur ama bunun adı kabullenmek olarak konulmuştur.

Kadın ne ister ? Elinde mesleği olsun ister, ayakları yere sağlam basmalıdır. Eğitim ister. Elbette aile kurmak da ister. Çocuk sahibi olmak kadar güzel ne vardır. Aslında çok bir şey değildir istediği. Anlaşılmak ister. Görev edinmek istemez vereceklerini. Paylaşım ister.

Bu dünyada kadın olmak bir şans mıdır.? İyi bir kadın olmak için ne yapmalıdır ?. O kadar çoğaltabilirim ki bu soruları. Öğretilerimi gözden geçirdikçe çıkardığım sonuçlar hep vardı zaten. Değişmedi. İstisnaları ayrı tutuyorum elbette. İstisnalar birgün mutlaka azınlıktan çıkıp çoğunluk olacaktır eminim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Genellemelerden her zaman kaçarım. O nedenle "nedir kadın?" sorusuna bir yanıtım olamaz, zira 3,3 milyar dişi insan var bu dünyada ve bunların yarısı kadın sayılabilir. Şimdi, bunlar arasındaki en belirgin ortak özellikleri bulduk mu ki, nedir kadın? diye sorabilelim. Değil mi?... Örneğin, Etiyopya'da ömrü keç çobanlığı yaparak geçmiş bir kadın ile, İngiltere Kraliçesi arasında kaç tane ortak özellik varsa, o kadarcık genelleme yapabiliriz, sanıyorum. Sevgiyle... MS

Mehmet Sağlam 
 22.07.2008 19:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 470
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Yazmaktan, anlatmaktan, konuşmaktan yanayım. Kendimce de yazıyorum işte.  Almış olduğum muhabebe ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster