Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '07

 
Kategori
Haber
 

O çuvalı hala çıkaramadık...

O çuvalı hala çıkaramadık...
 

Milliyetçilik yükseliyor…
Siyasi partiler ise bundan pay kapma telaşında...
İyi ama neden yükseliyor milliyetçilik?
Dünden farkı ne?
Bence dış politika da yaşanan başarısızlıklar:
Şiddetle karşı çıkılmasına rağmen Kuzey Irakta Kürt Devleti kurulmasına doğru gidiş;
Kerkük’te yaşanan nüfus oyunları;
Kuzey Irakta koz olarak kullanılan PKK;
AB nin Kıbrıs dayatması ve ikinci hatta üçüncü sınıf ülke muamelesi;
Birbiri ardına çeşitli ülkelerin meclislerinde kabul gören Ermeni soykırım yasaları;
Hala başımızdan çıkaramadığımız Çuval...

Gerek AB ve gerekse ABD ile olan ilişkilerde pasif tavır, içeride milliyetçiliği körüklüyor.

Tıpkı yaşanan buhranların vücutta fiziksel sorunlara yol açması gibi, bazen deride döküntü ve yaralar olur bu, bazen kalp krizi gibi ölümcül olur. Patlamanın nasıl olacağı, nasıl gelişeceği vücudun direncine bağlıdır.


Ekonomik ve siyasi kaygılarımız maalesef üzerimizdeki baskıyı kaldırmıyor. Bu baskı içeride yan etki olarak karşımıza çıkıyor. “Irkçı milliyetçilik...”


Rahip Andrea Santoro, Hrant Dink bu yüzden öldürüldü ve katilin Samsun’ da otogar jandarma karakolunda ki poster çekimi bugün basında yer alıyor. Gazeteci ve yazarlarımız sürekli tehdit mektupları alıyor. Demokrasi ve özgürlüklerimiz bundan yara alacaktır.


Bekir Coşkun: "Faşistliğe, ırkçılığa, kafatasçılığa karşı çıktığım için dün bilgisayarıma yağan ve ailemi dahi içine alan 'Sen Türk değilsin, Müslüman değilsin' bombardımanı karşısında yazarken dahi beni utandıran bu yazıyı yazmalı mıyım, yazmamalı mıyım?.. kan isteyen çığlıklar arasında boğuluyor sesim..."


İsmet Berkan: "Benden nefret edenleri veya beni öldürmek isteyenleri tanımıyorum. Zaten onların isimleri de yok. Onlarla bir alıp veremediğim de yok. Tek istediğim, daha iyi bir ülkede yaşamak, demokrasinin nimetlerinden daha çok insanın daha eşit biçimde yararlanmasını sağlamaya çalışmak..."


Orhan Pamuk 'un, karşılaştığı tehditler yüzünden gezi ve toplantılarını iptal etti.


Oral Çalışlar: “Bazı gazeteci arkadaşlarımla konuştum, onlar da bu tür tehdit mesajları aldıklarını, durumu polise bildirdiklerini anlattılar. Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından belli bir odağın tehditler savurduğu ve saldırganlık içinde olduğu bir gerçek. İşte böyle bir ortamda "biz gazeteciler" ne yapacağız? Birbirimizin hedef gösterilmesine neden olacak tahrik edici ifadeleri kullanmayacağız.”


Türkiye Cumhuriyeti acil olarak dış politikasını gözden geçirmelidir. Arkasında duramayacağı beyanatlar vermemelidir.

Bu ülkenin insanları ekonomisinden önce onuruna düşkündür. Bunu anlamak için “Şu çılgın Türkler” neden çok satıyor… “Kurtlar Vadisi Irak” neden en çok seyredilen film oldu diye kafa yormak da gerekli değildir.

 
Toplam blog
: 75
: 1153
Kayıt tarihi
: 03.10.06
 
 

1966 Samsun doğumluyum. KTÜ Mühendislik fakültesi mezunuyum. İzmirde yaşıyorum...