Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '17

 
Kategori
Psikoloji
 

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)
 

Anksiyete türü bir bozukluk olan obsesif kompülsif bozukluk (OKB),  zihinde tekrarlanan düşünce ve davranışlar sebebiyle insanların, iş, okul ve günlük aktivitelerinde belirgin sıkıntılar yaşamalarına sebep olan bir bozukluktur.  Bu bozukluğu yaşayanların obsesyon ve kompülsiyon şikayetleri vardır. Kişilerin zihninde tekrarlanarak kontrol edemediği rahatsız eden düşünceler, görüntüler, fikirler veya dürtüler obsesyon olarak, obsesyonların verdiği sıkıntıyı azaltabilmek için yapılan davranışlar ise kompülsiyon olarak tanımlanmaktadır.

Yaklaşık her yüz kişiden ikisinde olabilen OKB, ancak rahatsız edecek duruma gelmeyinceye kadar konuşulmadığı için farkedilemeyebilir.

Çocukluk, ergenlik ve yetişkin döneminde başlayabilir. Kadınlarda ortalama başlangıç yaşı 22-23; erkeklerde ise 16-17 yaş arasındadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

OKB tedavi edilmediğinde belirlitler artar, çeşitlenir ve kronikleşir.  Tedavisinde; ilaç tedavisi, davranışsal terapi ve kognitif terapiden yararlanılmaktadır. Yapılan araştırmaların sonucuna göre bu tedavi yöntemlerinin eşit şekilde etkili olduğu bulgulanmıştır.

Sizde de bu bozukluğun olduğunu düşünüyorsanız yaşam kalitenizi arttırmak için geciktirmeden bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin.

Mutlu, umutlu, sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Uzman Psikolog Selcan Öztürk

 
Toplam blog
: 3
: 366
Kayıt tarihi
: 09.09.17
 
 

Ruh sağlığı alanındaki gelişmelerin peşine düşmüş bir psikolog. ..