Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '14

 
Kategori
Öğretmenler Günü
 

Öğretmenler Gününüz kutlu falan olmasın

Öğretmenler Gününüz kutlu falan olmasın
 

“Bu ne biçim bir temenni” demeden “Önce yazıyı okuyun” diyerek başlayalım.

Seksenli yılların ortalarında YTÜ’de asistanken gittiğim askerliğin bitmesine 3 ay kala fizik (İngilizce) öğretmenliği için başvurduğum bir özel lise, üniversitedeki maaşım 265 000 lirayken 1 milyon ve her yıl %100 artış önerince hemen kabul etmiş ve 3 ay da havadan maaş almıştım. Benzer şekilde benim gibi akademisyen dört özel öğretmen daha alınmıştı.

O seneye kadar Istanbul’un sıradan bile sayılamayan bu özel lisesi atağa geçmiş, öğretmen kadrosunu yenilemiş ve çok güzel laboratuvarlar kurmuştu. Fizik laboratuvarlarında üniversitede gördüğümüze yakın düzenekler vardı.

Bazı öğrencilerin yeteneklerini fark edince idareye başvurdum ve desr saatleri dışında elektronik çalışması yaptırmak istediğimi ilettim. Bana hangi malzemelerin gerektiği listelememi söylediler. Ertesi gün listeye yazdığım bütün malzeme elimdeydi.

Hemen hevesli ve yetenekli öğrencileri topladık. Yıl sonunda açtığımız elektronik sergisini gören velilerin dudakları uçukluyordu desem yeridir.

Bu kurslara devam eden öğrencilerimden birisi özel burs ile yurtdışına gitti. Bir sene sonra liseyi orada bitirip geldiğinde koltuğunun altında kendi yazdığı ilk kitabı vardı. “Elektroniğe giriş”

Daha sonra aynı öğrencim İngiltere’de elektronik-haberleşme mühendisliği eğitiminden sonra yüksek lisansını ve doktorasını da burada aldı ve telekomünikasyon devlerinden birinde uzun süre çalıştıktan sonra 2010 yılında Türkiye’ye geldiğinde kendisine ilk başvurduğu yerde stajyer mühendis (asgari ücretin biraz fazlası) teklif edildiğinde ilk hayal kırıklığını yaşayınca, kendisi gibi elektroniğe merakı yüzünden bilgisayar yüksek mühendisi olan küçük kardeşi ile birlikte özel olarak çalışma hayatına atıldılar.  (İnanmayanlar www.linkedin.com sitesinden cagri tanriover adına bakabilirler)

Ha, o özel liseye ne oldu diye merak eden olursa; birkaç yıl sonra sayılı özel liseler arasına girdi ve sonunda özel üniversiteye dönüştü.

Şimdi soralım kendimize;

1- Hangi lisede, üniversitedeki bir asistanın yaklaşık dört katı maaş alan öğretmen var?

2- Hangi lisede, üniversite düzeyinde laboratuvar var?

3- Hangi lisede, müfredat dışında öğrencilerin yeteneklerine göre eğitim var?

4- Hangi lisede, öğretmenin istediği her malzeme ertesi gün elinde oluyor?

HER SENE 24 KASIMDA ÖĞRETMENLERE BİR GÜN ATAYIP, KURU LAF SALATASIYLA GÖNÜLLERİNİ ALMAYA ÇALIŞMAK YERİNE BU TÜR ŞEYLERİ YAPMAYI DENESENİZ DAHA İYİ OLMAZ MI EY HER ŞEYİ EN İYİ BİLEN BÜYÜKLERİMİZ?

 
Toplam blog
: 65
: 1039
Kayıt tarihi
: 26.11.11
 
 

Yüksek nükleer fizikçi ( İ.T.Ü.) En son Ankarada bir devlet üniversitesinde BİLGİSAYAR dersin..