Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '16

 
Kategori
ÖSYS
 

Okul birincileri Ösys'de nasıl yerleştirilir

Okul birincileri Ösys'de nasıl yerleştirilir
 

okul-birincileri-yerlestirme


Bu yazımızda, okul birincilerine ek puan veriliyor mu? Okul birincisi olmanın avantajı var mı? Okul birincisi olanlara tanınan haklar nelerdir? Okul birincileri tercihlerinde nelere dikkat etmeli? Okul birincileri açıkta kalabilir mi? Okul birincilerinin yerleştirme işlemi nasıl yapılır? Okul birincileri için ayrılan kontenjan nasıl doldurulur? gibi sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız. 

Bir öğrencinin sorusu üzerine konu http://www.ozelegitimrehberlik.com/rehberlik/okul-birincileri-osys-yerlestirme.html sayfasında ele alınmıştır.

Ösys yerleştirmeleri ilk olarak, önceliklere bakılmadan yani okul birinciliği veya diğer öncelikler göz önünde alınmadan yapılır. Okul birincisi olan öğrenci herhangi bir programa yerleşemediyse, kendileri için ayrılmış olan kontenjandan yararlanır.

Okul birincileri kontenjanından yararlanacak öğrenciler kendi aralarında puan üstünlüğü esasına göre yerleştirilir. Şimdi durumu bir örnekle açıklamaya çalışalım: A programına yerleşen en son adayın puanı (A programının taban puanı) 325. A programı için 2 okul birinci kontenjanı bulunmakta ve programı 3 tane okul birincisi tercih etmiş. Okul birincilerinin puanları 326, 250,215 olsun. Bu durumda yerleşme nasıl yapılacak?

Okul birincilerinden bir tanesinin puanı 326 olduğu için bu aday normal programı ile, diğer iki aday da okul birinciliği puanı ile tercihlerine yerleşecektir. Burada okul birinciliği avantajını görmek mümkündür.  215 puan alan öğrenci okul birincisi olmasaydı bu programa yerleşemeyecekti. Rakamlar hayali olduğu için puan karşılaştırma yapmak doğru olmasa da bazı programlara normal yerleşen öğrenci  ile okul birincisi olarak yerleşen öğrenci arasında 100 puanı geçen farklar görüleceği gibi2-3 puanlı farkları görmek de mümkündür.

Sadece giriş taban puanını değiştirerek örneğimizi inceleyelim. En son yerleşen öğrencinin puanı 327 olsun.  Bu durumda 215 puana sahip olan öğrenci okul birincisi olsa da bu programa yerleşemeyecektir.

Konu ÖSYS Yerleştirme Klavuzu'nda şöyle ele alınmıştır:

"Ortaöğretim okullarını birincilikle bitiren adaylar, öncelikle genel kontenjandan, genel kontenjandan yerleşemedikleri durumlarda yükseköğretim programlarında okul birincileri için ek olarak ayrılacak kontenjanlardan yararlandırılacaklardır.

2015-2016 öğretim yılı okul birincileri bu kontenjanlardan, 2016-ÖSYS'ye girmek koşuluyla, sadece 2016-ÖSYS'de yararlanırlar. Okul birincisi bilgisi, MEB e-okul sisteminden elektronik ortamda alınacak ve ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Adayların bu bilgilerini hem kendi okullarından hem de ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol etmeleri ve varsa düzeltmeleri ilgili kurumlardan, LYS puanları hesaplanmadan önce (ÖSYM tarafından duyurulacak tarihe kadar) yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle, tercihlerinin tümünü çok istenen programlar arasından yapan okul birincileri, puanlarının yüksek olmaması durumunda hiçbir programa yerleşemeyebilirler. Kılavuzda yer alan tüm genel kurallar, okul birincileri için de geçerlidir.

Konu ile ilgili http://www.ozelegitimrehberlik.com/ dan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

ozelegitimrehberlik.com

 
Toplam blog
: 23
: 2944
Kayıt tarihi
: 25.09.10
 
 

1988'de Eğitim Bilimlerini bitirip Ankara, Aksaray, Bursa derken 2 yıldır İzmir'deyim.  Öğretmenl..