Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
646
 

Olabilir; Olmaya da bilir

Olabilir; Olmaya da bilir
 

Sanatçı


Bence olmamalı  

Sanatçılar göz önünde olan kişilerdir. Sanatçı sevmenin istisnalar hariç siyasi görüşü yoktur. Yoktur derken sanatçıların elbette vardır ama sanatın yoktur. Ben müziğin siyasi ve etnik tüm kavramlardan soyutlanarak yapılması ve dinlenmesi taraftarıyım. Ama sanatçılar siyasete girdiği zaman ister istemez özellikle siyasi görüşünde fanatik olan kişiler tarafından ona karşı bir önyargı oluşuyor. Çünkü dediğim gibi sanatın siyasi ve etnik görüşü yoktur. Onun müziklerini veya başka tür sanatsal değer taşıyan yapıtlarını dinleyen kişiler sağ veya sol her tür görüşten olabiliyor. Sanatçı siyasete girdiği zaman da bir siyasi görüşten daralma görülüyor bu da sanata tabiî ki zarar veriyor.  

Ama bir de diğer pencereden bakmak lazım bu olaya. Atatürk “Sanatçı alnında ışığı ilk gören kişidir” diyor. Yani sanatçı toplumun önünde giden kişiler olmalı. Yönetimden duyarsız habersiz olmamalı. Sorunlara duyarsız kalmak yerine onlara çözüm üretmek için çabalamalı.  

Başlıkta da dediğim gibi olabilir de olmaya da bilir. Sanırım bu konudaki en güzel cevabı bize hem sanatçılığı hem siyaseti çok güzel şekilde yürüten bir insan geldiğinde o verecek. O günlerin uzak olmaması dileğiyle  

 

Mehmet Emin ÖZTÜRK  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu daha çok sanatçı derken aslında kimi kastediyoruz sorusunun cevabı verildiğinde anlaşılacak bir konudur. ayrıca siyasete giren bir sanatçı eserlerindede o görüşü savunmak zorundadır, hem özgürlüğü savunup hemde anayasa değişikliği için referandumda hayır diyen gandiler gibi kendi içinde çelişmemesi için. bana göre sanatçı; düşünce ve duygularını sanat diliyle anlatır. peki bir ressamın mecliste sergi açtığını düşünebiliyormusunuz yada opera sanatçısının senfoni eşliğinde ülkemin sorunlarını dile getirmesini. öyleyse siyaset ve sanat farklıdır. farklı olarak kalmalıdır.

ahmed hassan 
 18.08.2011 12:44
Cevap :
Günümüz şartları sanatçı tiplerine göre zaten bu yorumu paylaşamamak elde değil. Yazının sonunda da belirttiğim gibi bunu en güzel şekilde yapabilen insanın gelmesi dileğiyle.  18.08.2011 21:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 624
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3085
Kayıt tarihi
: 02.08.08
 
 

1989’da Aksaray’ın Eskil ilçesinde doğdu. İlköğretimini 2004 yılında Eskil Cumhuriyet İlköğretimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster