Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1226
 

Orda bir köy var uzakta...

Orda bir köy var uzakta...
 

Ulusal Köy Kütüphaneleri Projesinden haberiniz var mı?
"Elbette var"diyenler zaten olayın bilincinde...
Benim yazmaktaki amacım ise bu önemli projeyi gözden kaçırmış olanlara...

Bu proje ile toplumsal bir güç ve sinerji oluşturarak, hiçbir kurum ya da kuruluştan herhangi bir destek beklemeksizin ülkemiz için yararlı ve faydalı hatta zorunlu bir şeyler yapmak amaçlanmış.

Bakınız projenin genel tanıtımı nasıl özetleniyor:

Ülkemiz insanlarını aydınlığa ve gelişmeye götürecek yol ilk olarak okumakla başlayacaktır. Okumayan insanlarla ya da okutamadığınız insanlarla bir yerlere varmayı hayal bile edemezsiniz. Okumanın sağlanabilmesi için gerekli olan şey kitaptır.
Özellikle köylerimizde kitap yokluğu, dolayısıyla kitap gereksinimi had safhadadır. Bu projeyle bu eksikliğin giderilmesi hedeflenmiştir.

Yurdumuzun en ücra köylerine kitap ulaştırabilme ve okullara birer kütüphane kazandırabilmek adına proje hayata geçtiğinden bu yana olağanüstü bir gayret sarf ederek varını yoğunu bu projeye adamış olanlara başta proje başkanı Gazi güder bey olmak üzere tüm ekibine ve gönüllülere Milliyet Blog köşemden teşekkür etmek istiyorum.

Ulusal Köy Kütüphaneleri Projesinin amacı "Türkiye de okuyan, araştıran, sorgulayan bireyler yetiştirmek, insanları okumaya, öğrenmeye teşvik etmek ve insanların kitap okuyabilmelerine ortamlar hazırlamaktır.
Kitaba ihtiyacı olanlar ve sahip oldukları kitaplara artık ihtiyaçları olmayan kişileri ve kurumları birbirlerine bağlayan bir köprü görevini üstlenmektir. Ve bu köprü üzerinden dayanışma ve yardımların sürekliliğini sağlamaktır."

İşte bu amaçla yola çıkan proje bugün meyvelerini vermeye başlamıştır.
Kitaplar koliler halinde okullara ulaştıkça okul müdür ve öğretmenleri adeta çocuklar gibi sevinmekte ve durumu mektuplarla bildirmektedirler.

Aşağıya öğretmenlerden gelen mektupların bazılarını da almak istedim. Bakın nasıl da mutlular...

Siz değerli blogcular ve okurlar arasında projeye destek vermek isteyenler olabilir düşüncesi ile Ulusal Köy Kütüphaneleri Projesinin site adresinin link adresini buradan da vermek isterim.

http://www.ulusalkoykutuphaneleri.com/index.asp

Eğer evinizdeki raflarda okunmuş/okunmamış bekleyip duran, sadece süs görüntüsünden ibaret olup elinizi sürmediğiniz kitaplar varsa lütfen bu projeye dahil olun ve köyünde /okulunda bir kütüphane olmadığı için devletin dağıttığı ders kitabından başka kitaplara ellerini süremeyen çocukları sevindirin.

Lütfen siteyi inceleyiniz...
Emim ki sizin de kitap yollamak isteyeceğiniz köyler olduğunu göreceksiniz.

Destek bekleyen köy okulları listesi... (Sürekli güncelleniyor)

http://www.ulusalkoykutuphaneleri.com/icerik.asp?Sid=40

İşte kitap ulaşan okullardan gelen mektup örnekleri:

Sayın hocam göndermiş olduğunuz kitaplar okulumuza ulaşmıştır. Yapmış olduğunuz bu hizmet, çocuklara okuma ve araştırma imkanı sağlamasının yanında dört dağ arasında unutulduklarını zanneden çocuklarımız için, çok uzaklarda onları düşünen ve onlar için birşeyler yapmaya çalışan birilerinin olduğunu bilmeleri açısından da oldukça faydalı olmuştur. Kitapların kolilerini açarken çocukların gözlerindeki parıltı ve heyecanları inşallah hiç sönmez. Öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerim adına sizlere çok teşekkür ederim. Ayrıca çalışmalarınızda başarılar diler saygılarımı sunarım...
Gökhan PEÇENEK GÖVDELİ İ.Ö.O. MALATYA

Merhabalar.
Öncelikle başta Gazi Bey ve Ulusal Köy Kütüphaneleri çalışanları olmak üzere bu projeye destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Allah sizlerden razı olsun. Gönderdiğiniz kargolar elime ulaştı.Bu benim hayatım boyunca aldığım en güzel hediyeydi.Kargo paketlerini açarken duyduğum sevinci ve heyecanı anlatamam.Kendi adıma, öğrencilerim adına ve köyüm adına sonsuz teşekkürler.Çocuklarımın yüzünde bir tebessüm oldunuz.Ben bu tebessümü hiçbir şeye değişmem.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.Allah yardımcınız olsun.
İDRİS BOLAT BOZKURT İ.Ö.O.

Okulumuza gonderdıgınız yardım kolısını kaymakamlıktan teslım almaya gittgimde nasıl heyecanlıydım.
Belkı de öğrencilerimin sevınclerıne ortak oluyordum.
İçinden o kadar guzel kıtaplar cıktı kı çok tesekkur ediyorum sızlere.
Okulumda ilk defa ansıklopedi seti oldu.
İnternet köyde olmadığı için cocuklarımın internetten bılgi takip etmeleri ya da arastırma yapmaları çok zor oluyor.Ama artık bilgi ellerının altında.
Onlar için yenı fikiler uretmeyı çok sevıyorum.Hergun heyecanla beklıyorlar benı.Bugun farklı neler yapacagız diye.Onların yuzunde o mutlulugu gormek çok guzel.
Bu mutluluğu bu kezde sizler sayesınde yakaladık.Kolileri okula getırdıgımde, onları raflara yerlestırdımızde gozlerının içleri guluyordu.Öğrencilerimin adına da cok tesekkur ediyorum. İyi çalışmalar
GAMZE AKKAYA AKYAZI-MARAŞ İ.Ö.O.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 79
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 65
Ort. okunma sayısı
: 1968
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

Salyangozları bilirsiniz... Onları görmeseniz bile geçtikleri yerde bıraktıkları izlerden anlarsı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster