Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '11

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Organ bağışına davet

Organ bağışına davet
 

Bir an için düşünün. Çocuğunuz kalp hastası. Tek çare kalmış. O da kalp nakli. Çocuğunuza uygun bir kalp bekliyorsunuz. Zaman gittikçe azalıyor. Neler hissedersiniz?

Diğer taraftan beyin ölümü gerçekleşmiş bir hasta. Diğer organları sapasağlam. Hasta zamanında organ bağışı kartı almamış. Yakınları ise günah diye organların bağışlanmasına karşı çıkıyor. Onay verseler belki de hasta olan çocuğunuz tekrar hayata tutunacak. Dünyada organlara ihtiyaç varken, hastanın yakınları organların cennete gideceğini düşünüyorlar.

Ülkemizde son bir yıl içinde 1076 beyin ölümü gerçekleşmiş. Bunlardan 774 kişinin yakınları organ bağışlanmasına izin vermemişler. Büyük olasılıkla da organ bağışlamanın günah olduğuna kendilerini inandırdıklarından....

Diğer taraftan aynı zaman diliminde yaşayan 2100 kişi, böbreklerinin birini veya karaciğerinin bir parçasını akrabalarına vermekte bir sakınca görmemişler.

Eğer şimdi organ bağışı kartı alırsanız, sadece yoğun bakımda dört doktorun onayıyla beyin ölümünün gerçekleştiği saptandığında organlarınız başka bedenlerde hayat bulabilir. Eğer kişinin böyle bir kartı yoksa, yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşen hastanın kanuni mirasçıları organ bağışlanmasına onay verebilirler.

NEREYE-NASIL ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİRİM?

-İl Sağlık Müdürlüğü

-Hastaneler

-Organ nakli yapan merkezlere

Bugün Sağlık bakanlığına bağlı bütün Devlet ve Özel Hastanelerde organ bağış bölümü vardır.

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler yukarda belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.

Organ bağışının günah olduğunu düşünenlere ise Kuran-ı Kerim'in Maide Suresinin 32. Ayetini okumalarını öneririm.

MÂİDE SÛRESİ 32. Ayet.
    
Bundan dolayı İsrailoğullarına (Kitapta) şunu yazdık: “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır. Andolsun ki, onlara resûllerimiz apaçık deliller (mucize ve âyetler) getirdiler. Ama onlardan birçoğu bundan sonra da (hâlâ) yeryüzünde aşırı gitmektedir.

Eğer birkaç hayat kurtarmak istiyorsanız, kendinizi  ve yakınlarınızı organ bağışına ikna edin.

Haydi hep beraber organ bağışı için elimizden geleni yapalım.
 

 
Toplam blog
: 974
: 3444
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..