Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '13

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
185
 

Ortadoğu ve Arap dünyası batı için define adası

Ortadoğu ve Arap dünyası batı için define adası
 

Batı, Ortadoğu ve Arap dünyası ile sanki dünyanın diğer bölgelerinden daha fazla ilgileniyor. Hatta Amerika’nın Türkiye ile stratejik işbirliği bile öncelikle sanki bu amaca yönelik gibi. Herkes bu ilgiyi yaratan sihirli sözcüğün “petrol” olduğunu söylüyor. Bunlar malumun ilamı da batıyı Ortadoğu’ya çeken sanki başka şeyler de var.

Batının ulaştığı teknolojinin, özellikle de medeniyetin bir yerlerde denenmesi, daha da önemlisi (bakın biz neler yaptık anlamında) birilerine gösterilmek istenmesi, bu teknoloji ve medeniyetle birilerine insanlığın öğretilmesi (dünyaya nizam verilmesi) gerekiyor. Siz insanlara insanlığın öğretilmesi tutkusunu biliyor musunuz? Hayatı bilmeyen siyahlar ve onlara medeniyet götüren beyazlar. Afrika macerası –hani oralarda artık maden bittiği için- Ortadoğu ve Arap dünyasına kaydırılıyor olabilir.

Aslında bu bile değil… Çocukken okuduğumuz Jules Verne kitapları, Seksen günde devriâlem, Deniz altında yirmi bin fersah, Âlice harikalar diyarında ve Define Adası gibi kitaplar batının vizyonel hayallerini içeriyor. Allah’ın çölü olsa da bu sonsuz kum yığınları batının merak konusu. Batı hala bu toprakların altında, üstünde, bir yerlerde petrolden başka bir şeylerin olabileceğini düşünüyor. Hani haksız da sayılmaz. Âdemden bu yana insanlığın gelişimi buralarda olmuş. Bütün peygamberler bu topraklardan çıkmış. Böylesine devasa insanlık tarihinin kum yığınlarının altında fosil olduğunu ben düşünmüyorum, batı da düşünmez her halde.

Batı Ortadoğu ve Arap dünyasına askeri müdahalelerle gidiyor ama aslında normal olarak gitmek ister. Ancak bu coğrafyalardaki bitmez tükenmez şiddetin batılıları korkuttuğu, bundan turistik seyahatlerin bile etkilendiği söylenebilir.

Niye batı deyince hep maddiyat aklımıza geliyor, macera için de yapabilirler bunu. Eminim ki binbirgece masallarının doğduğu Ürdün dağları, piramitler diyarı, Kudüs’ün manevi ihtişamı, Elbruz dağlarının gizemi batılıların rüyalarını süslüyordur. Paraya düşkün olan bizleriz; bahse girerim ki batının birinci derecede ilgili olduğu hobi maceradır.

Yine de kapitalizmi paradan ayrı düşünemeyiz; belki Define Adası gibi ama bu sefer siyaset kayığına binerek bu kum insanlarının diyarında kumların altında bir şeyler aramak istiyorlar. Onlar da biliyorlar ki Arap’a petrol yeter; kumların altına bakmak hiçbirinin aklına gelmez ama belki Süleyman’ın hazineleri bu kumların altında.

Batının petrol için bu topraklarda olduğunu düşünenler yanılıyor olabilirler.

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

YEMEYENİN MALINI ELLER YER ELBETTE. DEFİNE ADASINI KİM KAYBEDECEK Kİ ONLAR BULSUN. SAĞLIKLA KALINIZ.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.10.2013 7:08
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkürler.  16.10.2013 13:21
 

İnsan düşüncesini besleyen ilginç fikirler aslında.Kendilerine medeni dedirtenlerin aslında barbarlaştıklarını ve saldırgan olduklarını,insan haklarına ve ulusal sınırlara hiç de saygılı olmadıkları gerçeğini biliyoruz.Kendi savunuyor gördüklerini kendileri açıkça ve hiç de utanmadan çiğniyorlar.Sizin de dile getirdiğiniz gibi sadece petrolün dışında kumların altında daha zengin hazineler de aramış olabilirler.İnsanlara insanlığın öğretilmesi tutkusu:Hak,hukuk ve adeletin,demokrasi ve özgürlüğün,sevgi ve saygının insana özgü onun en üst vasıfları olması için bütün yeteneklerin işbirliği içinde olması gerekir düşüncesindeyim ben.selamlarımla.

Abbas Oğuz 
 15.10.2013 1:57
Cevap :
Her konuya kendince ayrı bir açıklama getiren yorumlar...  16.10.2013 12:37
 

hocam, Kanada bildigin kumdan petrol uretiyor. Tabi fosil agirlikli. Henuz ekonomik degil ama uretebiliyor. Iyide bizim adamlar kimbilir kumdan neler uretmeyi tasarliyorlardir!

Newyorker 
 14.10.2013 22:59
Cevap :
İlginç gerçekten,bilmiyordum.  16.10.2013 12:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6297
Toplam yorum
: 15353
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster