Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '17

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
256
 

Övey annemizi annemiz gibi görmemiz, onun da annemizmiş gibi davranması yanlış

Övey annemizi annemiz gibi görmemiz, onun da annemizmiş gibi davranması yanlış
 

Diğer ülkeleri bilmiyorum ama toplumumuzdaki yanlışlardan biri de bu. “Anneniz gibi olamam ama…” diye başlıyor da annemizin yerine geçmeye çalışıyor, ya da biz onu annemiz gibi görmek istiyoruz.

Ancak bunda çocuklar ve övey anneden çok toplumun suçu var; “Annelik et” diyorlar, ne demekse. O kadar kolaysa sen git annelik et.

Ya aslında övey anne saçma bir şey; anne ya olur ya da olmaz, annenin öveyi mi olur. Annelik görev değildir, onu başkasına veremezsiniz; annesi yoksa yoktur, öyle büyüyecek…

Babamızın övey anne diye getirdiği kadın onun karısıdır ama bizim annemiz değildir. Çocuklarıma annelik etsin diye alındıysa çok büyük yanlış var bu işte.

Çocuklara anne sevgisini sadece öz anneleri verebilir, öz anneleri yoksa anne sevgisi olmadan büyüyecekler; elin kadını bana anne olamaz.

Baba, aldığı kadın ve çocukların bu annelik konusunda yapmaya çalıştıkları boştur. Ancak kendin doğurursan anne olursun, başkasının annesi olunmaz. Bunun yerine hani iyi davranma filan olabilir.

“Övey anne” lafı bile çocukları rahatsız eder, ”Babanın hanımı” daha mantıklı. Bu yeni kadından annelik beklenmez ama hani öz annelerinin annelik dışında yaptıkları olabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben bu kadınların ciğerini bilirim;)) derler ya o hesap.. Gündüz paranın hatırına öz annecilik oynar, gece babaya çocuğunu şikayet eder;))) hele birde vardığı koca zenginse;)) selamlar..

Selda Çakmak 
 10.02.2017 9:05
Cevap :
Hay ağzını seveyim diyeceğim ya ayıp olacak! Keşke yazıyı sen yazsaydın, ne güzel şeyler söylemişsin. Aynen Con vaynen!80'ler seyrettiğim nasıl belli oluyo! Napim kız aramıyon sormuyon, sıkıntıdan!  12.02.2017 22:36
 

Merhaba, "Çocuklara anne sevgisini yalnız öz anne verir" İşte öz bu. Saygı ve selamlar

izmirli doksanyedi 
 10.02.2017 0:25
Cevap :
Teşekkür ederim, sağlık mutluluk dileklerimle yazarım.  13.02.2017 21:30
 

Her insanın bir annesi varsa da, toplumun tamamını doğuran bir anne yoktur. Belki devlet kurucularına böylesi bir rol biçilebilir; ama bu da toplumu kucaklayışındaki yetkinliğiyle ortaya çıkar. Bununla birlikte ilerleyen kuşakların neyi, nasıl yaptıkları üzerinden özlük ve de üveylik bağlamında akıp gidecektir hayat. Bütün bunlara şunu da eklemek isterim, hayatının belli bir döneminde acı çekmeyen bir toplum, ya da bir insan yok gibidir. Burada önemli olan acı çektirmeyi hayat görüşü haline getirmemektir, insanların da toplumların da sınavı bu noktadadır. Negatif sıfatların çoğu bu türden kaybedilen sınavların sonucu olmuştur. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 10.02.2017 0:18
Cevap :
"Her insanın bir annesi varsa da, toplumun tamamını doğuran bir anne yoktur. Belki devlet kurucularına böylesi bir rol biçilebilir; ama bu da toplumu kucaklayışındaki yetkinliğiyle ortaya çıkar. Bununla birlikte ilerleyen kuşakların neyi, nasıl yaptıkları üzerinden özlük ve de üveylik bağlamında akıp gidecektir hayat..." Şeklinde başlayıp devam eden bu güzel yorum için ne söylenebilir ki...Bu yorumları inşallah insanlar okursa çok şey öğrenecekler.  12.02.2017 23:37
 

Toplumsal egemenlerin, toplumun diğer kesimlerine yaptığına benzer, herhangi bir ailedeki üvey annelik. Ama aşırı genelleme yapmakta doğru değildir, az da olsa üvey annesinden memnun olanlar da vardır. Bu anlamda ‘üvey’ sıfatı doğru değildir, toplumsal deneyimlerden yola çıkılarak aşırı bir genelleme söz konudur burada. Bazen öz annelerin yarattığı sorunlar da olabiliyor çocuklarına karşı. Bu durumu siyaset kurumu açısından ele aldığımızda, Osmanlı’nın Balkan coğrafyalarına hizmeti daha çok olmuş, bu yüzden Anadolu’da Osmanlı’nın hizmetleri daha sınırlı kalmış diyebiliriz. Annelik babalık yapmak koruyup kollamak demek bir bakıma, bu anlamda devletin ana mı, yoksa baba mı olduğu da hep tartışılır olmuştur.

Rıza Üsküdar 
 10.02.2017 0:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6297
Toplam yorum
: 15353
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster