Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1291
 

Öyle bir gelir ki zaman

Öyle bir gelir ki zaman
 

bütün renkler karışmalı


Hikaye eden, anlatıcı, tasarlayan, senarist, öykü yazarlığı ve yazım alanının bu kısmıyla ilgili olanlar hayatı tasarlayanlar, tanrı gibidir diğer insanların hayatında ve yarattıklarında. Ne yazdıklarım kendi hayatımdan bağımsız gelişiyor deme hakkına sahip ne de yazdıklarımın tutsağı oluyorum deme hakkına da.
Ve belki de onların görevleri hayatı herkesden daha iyi okumak olmalı. Hayır olmalı değil olmak zorunda. Eğer ki böyle bir göreve soyunuyorlarsa bunu yapmak zorundadırlar. Ufku geniş, ileriyi görmek yeterli değil. Zeki olmak da yeterli değil. Gözlerinin algılayıcı gibi olması gerekir. Bakmalı, baktığı yeri yakmalı, yangını görmeli. Ve tasarlamalı.
Bunları şu meşhur olup bütün kış kadınların erkeklere Ali Kaptan diye hitap etmelerine, erkeklerin kinyas, kadınların elmas demelerine sebeb olan söylemi de içinde barındıran, her bölümde acaba yine Cemile'nin başına ne gelecek diye sordukları ve benim bütün kış boyunca bir kere bile seyretmediğim, böyle bir dizinin varlığını oğlumun iyi düşün taşın şarkısını okulda öğrenerek grup kurması sonucu internette yaptığım araştırmalar sonucu öğrendiğim dizinin bir yaz akşamında tekrar bölümlerini tesadüfen seyretmem sonucu oluştu. 

Bütün kış diziden önce eleştirilerini duyduğum ve otomatik olarak henüz ne olduğunu bilmediğim Ali Kaptan'a karşı bir tepki ve kin vardı sadece erkek olduğu için ve eleştirenlerin de sadece kadın olduğu için.
Her hafta soruyordum "ne oluyor" dizide diye. Ve herkesin farklı bir yorum yapacağını biliyor, ve her yorumda ki nefret, kızgınlığı da duyuyordum içimde. 

Ben dizinin tekrarını seyretmeye tüm bu konuşmalar içinde başladım. Ali Kaptan'ın ne kadar da aşağılık bir insan olduğu gerçeğini öğreneyim diye. Ve aslında bunun da gerçek olmadığı. İnsan topluluğunun bu olayda farkında olmadan veya farkında olarak bir irade ortaya koyduklarını söylüyorum. Ki bunun da doğru olduğunu ısrarla söylüyorum. Daha ilk bölümde sardı beni. Ve iyi ki herkesle beraber seyretmemişim dedim içinden. Senaristinin kim olduğunu bilmeden seyrediyorum, hala da kim olduğunu bilmiyorum. 

Yalnız yazanın ve kurgulayanın hayatı iyi okuduklarını söyleyebilirim.
Ve gariptir ki Ali Kaptan'a da hiç kızmıyorum. İnsanlarında niçin kızdığını anlamadım.
Diziyi anladım, ama kızgınlıkları ve nefretleri anlamıyorum. Daha da ötesi bu nefretler ya da öfkeler eğer komşumuzun başına böyle bir şey geldiği taktirde doğru bir davranış şekline dönüşecek mi.
Dizinin senaristini bilmiyorum. Yazarınıda. Ama hayatı okuyan biri olduğunu eminim. Her türlü karakteri niçin ve neden koyduğunu bildiğini düşünüyorum.
Hem kadın, hem ayartan, aldatılan bir kadın (Caroline)
Hem kadın, hem aldatılan ve ayartılmaya hazır olan bir kadın (Cemile)
Hem kadın ve namuslu olmaya çalışan, o etiketi üzerinde taşıyan, hem de diğer kadınları delice kıskandığı için ne yapacağını bilemeyen bir kadın var. (Neriman)
Hem kadın, hem de sevdiğine başkaldıran bir kadın (Berrin)
Hem kadın, hem de kadın demenin bu ülkede ödenecek en büyük bedel olduğunun bilincinde olan bir kadın ki kanımca dizinin ilerleyen bölümlerinde en çok acı o çekecek- (Aylin)
Hem kadın, hem ne olacağına daha henüz karar verememiş biri (Mesude)
Hem kadın, hem de hayatımızda ve mahallelerimizde hep olan olgun ve ne olduğunu bilen biri (Süheyla)
Hem kadın, hem olgun (Hasefe)
Hepsinin ortak yanı kadın olması, ve kadınlıklarının daha henüz farkında olmaması. Gelişen Türkiye siyaseti içinde kendi kimlikleri için mücadele etmeleri.
Senaristin hayatı iyi okuduğunu düşünüyorum. Herkesin mahallesinde bu tip insanlardan vardır. Ben bizim mahallenin hem kadın hem de Süheyla 'sıyım.
İşte bütün gerçek bu. 


AYRIK OTUM 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 541
Kayıt tarihi
: 18.08.09
 
 

1971 Kars doğumluyum. Ama karadeniz kızıyım. Babamın mesleğinden dolayı eğitim hayatım farklı yerler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster