Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '16

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
2247
 

Özgüven ile kendini beğenmişlik arasındaki fark

Özgüven ile kendini beğenmişlik arasındaki fark
 

Özgüven ve kendini beğenmişlik çok karıştırılan kavramlar. Özgüveni yüksek olan insan hava atmaz, başkaları tarafından beğenilme telaşı yoktur, kendisi İle barışıktır, başkalarını küçümsemez, ezmeye çalışmaz, akıllıca risk alır, cesurdur, aptalca kendini tehlikeye atmaz, sakindir, kendisini beğenmiş tavırlar takınmaz, hatalarını kabul eder, mükemmel olduğunu iddia etmez, neyi yapabilip neyi yapamayacağının farkındadır. Dürüsttür, maske takmaz, olduğundan farklı görünmeye çalışmaz, merhametlidir. Aşırı özgüven diye bir şey yoktur. Özgüven ne kadar yüksek olursa olsun aşırı olmaz. Özgüven düşüklüğünün yapı ile alakası yoktur, doğuştan gelmez, kader değildir. Çevresel etkenlerden ve yetiştirilme tarzından dolayı gelişebilir Özgüveni düşük olan insan doğru psikolojik yöntemlerle Özgüvenini geliştirebilir. Özgüven ile Özsaygı arasında doğru orantı vardır. Biri düşükken diğeri yüksek olamaz.
 
Kendini beğenmişlik yukarda bahsedilen çoğu olumsuzlukları içerir. Aşağılık kompleksinin bir türüdür. Kendini beğenmiş tavırları olan kişi kendisini beğenmez aslında. Maske takar iç çelişkilerini ve ezilmişliğini kamufle etmeye çalışır. Özgüveni yüksekmiş gibi görünmeye çalışır ama en ufak bir stres durumunda maskesi düşer ve özgüven eksikliği ortaya çıkar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özgüven sahibi olan, kendine sayısız aynadan bakabilirken, kendini beğenenin biricik aynası vardır, o da kendisidir. Bu yüzden baktığı ayna olmadığı gibi, kendini beğenmişliği de henüz daha kendini tanıyamamış olmasının bir sonucudur. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 16.01.2016 14:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2244
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster