Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

13 Ekim '07

 
Kategori
Çocuk Filmleri
 

Panter'in Pembesi

Panter'in Pembesi
 

Çizgi karakterler kimler için üretilir, kimler çizgi film seyreder?..

Tabii ki çocuklar için üretilir ve tabii ki her yaşta insan seyreder.

Yâni çizgi filmlerin hitabettiği belli bir yaş sınırı yoktur diye düşünüyorum. Her ne kadar izleyici kitlesi çocuk ağırlıklı olsada, gencide seyreder yaşlısıda.

Bizim jenerasyon çizgi film fakiriydi... Bir pembe panterimiz vardı yegâne... Başka da bir şey yoktu, panter tek tabancaydı... Lâkin televizyonlarda siyah beyazdı o dönemler ve bizler panterimizin pembesini hiç görememiştik. Sadece tek kanal TRT yayını vardı, akşam milli marşla açılır, gece de öyle kapanırdı. Sonra hafta sonları gündüz yayınlarına başlandı. Her pazar günü, rahmetli Cenk Koray'ın demirbaş sunucu olduğu eğlence programında, sadece üç dakika pembe panteri göreceğiz diye sabırsızlıkla bekler dururduk.

Sözünü etmişken tam hatırlasak mı o programı? Sanırım adı "Tele Pazar"dı programın... Sunucuları kimler olmadı ki?.. Cenk Koray, Canan Oğuz, Bülent Özveren, Halit Kıvanç, Güneş Tecelli... Umarım yanlış hatırlamıyorumdur.

Sonraki yıllarda renkli tv ile tanıştık ve çizgi filmlerde aşama kaydetmeye başladı. Mesela bir dizi çizgi film vardı ki, genç yaşlı herkesi haftada bir ekran başına toplardı... Çizgi film derken genel anlamda tabii... Yoksa karton filmleride öğrenmiştik artık...

Bahsettiğim "Heidi"... Gülümsediğinizi görür gibiyim şimdi... Küçük ve sevimli, iyi yürekli kızın Alpler'deki macerası izlenmeye değer değil miydi?

Daha neler geldiiii, neler geçti o ekranlardan zamanla... Hatırlayabildiklerimi anımsatayım hemen size... Akıllı Bıdık, Ayı Yogi, Tırmık ve Bıcır ile Gıcır, Arı Maya, Tom ve Jery, Şeker Kız Candy, Sinbad, Sevimli Hayalet, Atom Karınca, Taş Devri, Jetgiller, Uçan Kaz, Güliver, Tarzan, He- Man... Offf yaz yaz bitmez... Zira bundan sonra patlama oldu, çok kanallı tv ile çizgi film curcunası oluştu. Her kanala sayısız çizgi film getirilip konuldu. Anlamlı anlamsız, faydalı faydasız bakmadan hemde...

Biz panterimizi dört gözle beklerdik... Şimdiki çocukların ise dört gözü olsa, bütün çizgi filmleri seyretmeye yetişemez. İçlerinde iyisi de var, kötüsü de...

Şimdi bakıyorumda maziye... Taaa Pembe Panter'den Sünger Bob'a kimler geldiii, kimler geçti bu çizgi âleminden... Sünger demişken, O'da günümüzün Pembe Panteri denebilir belki.

 
Toplam blog
: 1907
: 3759
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..