Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '16

 
Kategori
Dekorasyon
Okunma Sayısı
404
 

Parke çeşitleri

Parke Çeşitleri

Parke, ağaç kökenli bir zemin kaplama malzemesi olup, ülkemizde sıkça tercih edilen bir üründür. Özellikle konut sektöründe kullanılmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ve üretim tekniklerindeki gelişmeler parkenin kullanım alanlarını hızla geliştirmektedir.

Parkeler üretim tekniklerine göre sınıflandırılmaktadır. Parke çeşitleri 3 tane olup, bunlar:

Masif Parke

Lamine Parke

Laminat Parke

Parke çeşitlerini kısaca tanımlayacak olursak:

masif-parke3

Masif Parke

Masif Parke, Baştan sona tek bir ağaç katmanından oluşur. Homojendir. Malzemenin tamamı değerli ağaçtan oluşur. Ürün uygulandıktan sonra cila atılır. Lamba Zıvana (Dişi-Erkek) geçmeli yöntemle uygulanır.

Masif parke sistre ve cila yapılabilir. Kullanıma göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama sistre-cila işlemi 8 yılda bir yapılmaktadır. Doğru bakım ile beraber gerektiğinde yapılan cila-sistre uygulamasıyla ortalama ömrü 40 yılı bulur. Suya dayanımı düşüktür. Bu nedenle fazla ıslatılmadan bakımı yapılmalıdır.

Yoğun yaya trafiğine dayanıklıdır. Spor salonlarında dahi kullanılmaktadır.

Masif parke tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar: hangi ağaç türünden yapıldığı, budaksız olması, gerekli E1 ve Blue Angel sertifikalarına sahip olup olmadığıdır.

lamine-parke-2

Lamine Parke

Lamine Parke, 3 katmanlı olup, alt katmanı sıkıştırılmış talaş, orta katmanı orta değerli bir ağaçtan, en üst katmanı ise değerli ağaçtan oluşur. Lamine parke üretim esnasında cilalanır ve uygulandığında kullanıma hazırdır. Kullanıma bağlı olarak 5 yılda bir cila-sistre uygulanır. Yaklaşık olarak ömrü 25 yıldır. Suya dayanımı masif ve laminat parkeye göre daha yüksektir.

Yoğun yaya trafiğine dayanımı yüksektir. Spor salonlarında da kullanılmaktadır.

Lamine parke de ağaç türüne, budaksız olmasına ve E1 ile Blue Angel sertifikalarına sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

yer-dosemeleri-parke-3

Laminat Parke

Laminat Parke, En alt katta sıkıştırılmış talaş, orta katmanda malzemenin görünümü belirleyen desen kağıdı, en üstte ise malzemenin çizilmesini engelleyen cila. Gelişen teknolojiyle beraber kalitesine hızla artan laminat parkenin sınıflandırılmaları vardır. Bunlar 31. sınıf ve 32. sınıf.

31. sınıf laminat parke, hafif yaya trafiğine dayanıklıdır. Üzerinde ayakkabıyla dolaşmamak gerekir. Fiyatı ucuzdur. Dayanımı 32. sınıf kadar yüksek değildir.

32. sınıf parke, yoğun yaya trafiğine dayanıklıdır ve üzerinde ayakkabıyla dahi dolaşılabilir. Öyle ki konutlarda kullanılmasının yanı sıra ofis, mağaza, kamu kuruluşu gibi kamusal alanlarda dahi kullanılmaktadır.

Umarım parke seçimi konusunda sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 565
Kayıt tarihi
: 17.05.16
 
 

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunuyum. İç mekan dekorasyon tasarımlarımı Milliyet ga..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster