Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '10

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
852
 

Performans ödevleri

Performans ödevleri
 

Ali- Anne, bugün performans ödevim için kütüphaneye gitmemiz lazım.

anne- Neyimiş gene ödevinizin gonusu?

Ali- Kuş türleri ve ülkemizde yaşayan kuşların bölgelere göre dağılımı.

baba- Oğlum bunun üçün kitaplığa getmiye ne müzum eder? Yaz ananın sülalesindeki herkeşin adını; Fehmi Guş, Anşe Guş, Kamile Guş..

anne- Allah canını alsın emi senin herif gibi, sen gendi sülaleni yaz asıl. Deveguşları dakımı n'olacak?

Ali- Ya hiç olur mu öyle ödev? İnsan değil, kuşları yazacaz diyom ya!

baba- Temam lan işte, anayın sülalesi insan görünümünde guşlar zati. Hele o dayın yok mu, hecin devesi Ali Mesut. Yaz bak, öğretmen en birinci seni seçer.

anne- Oğlum senin bu örtmenin de temelli bi taaf ha! Her bilimleri belletti de, şorda derede depede uçuşan guşlar mı galdı bellenmedik? Hankı kitipaneye gidilecek?

Ali- Sen hangisine götürürsen anne?

anne- Bu sefer de buban götürsün, ağşamaca manda malağı gibi yatıp yuvallanıyor evde kiriz var diye. Söyle o miymenetsize, galkıp tıraş ossun, götürsün seni.

baba- Oğlum, söyle o anan olacak andırınlıya dölek gonuşsun. Ben kütüpane ney bilmem, gendi götürsün.

anne- Temam oğlum, bu ödevin de yapılmadık kalsın. Ben kitipaneye ney gidemem, ordaki uyuz herifden kıcık gapıyom.

baba- Hankı heriften gız?

anne- İşte şo yokardaki kitipanedeki herifden.

baba- Niye, bi hareket ney mi yaptı yoksa sana?

anne- Aman sus, 60 yaşındaki avrada niy hareketi yapacak? Amma bi şekil bi herif işte.

Ali- Ama anne, sen de adamı dellendiriyon ya. Orası kütüphane, yüksek sesle konuşulmaz.

baba- Kimnen gonuşuyor oğlum bu?

Ali- Ayşe'nin annesiyle, dantel terif ediyorlar birbirine. Amca da kızdı, kaç kere söyleyeceğim hanım susun yav dedi!

anne- N'oolmuş? Pis herif, gözünde at gibi bir gözlük. Susun, susun! Yarım saat armıt gibi sorudulur mu canım? Yavaşca gonuşduk Anşe'nin anasıynan.

baba- Oğlum, adam benim için bişiy dedi mi?

Ali- Nasıl yani?

baba- Hani, oğlum senin baban çok tarihe geçici bir gişi! Hanı bu ananla 40 sene nası yaşamış, helal ossun? Madalyalık bir mübarek adam! felan demedi mi?

Ali- Dedi, sen nerden biliyon baba?

anne- Sus lan, sus gavırın bebesi! Ne tembahlediydim yolda ben sana?

baba- ha! ha! haa! Bak, ben malımı bilmez miyim? Gorkma oğlum, söyle bakıyım ne didi amcan?

Ali- Evladım, Allah babana Eyüp sabrı vermiş, cennetteki en güzel süitlerden biri babana ayrılmıştır kesinlikle. Çok selamlarımı götür!dedi.

baba- Yaa, al işte! Buna ne diyeceen Hediye hanım?( kıs!kıs!kıss!)

anne- Ne diyeceem? O da senin gibi miymenetsizin teki işte. Amma ağzının payını virdik pis herifin! Anşe'nin anasıynan beraber, çok içli kelimeler söyledik.

Ali- Baba, eğer anam bi daha giderse kütüphaneci amca emekli olacakmış, öyle söyledi.

baba- Haklı oğlum, hatta adam başka bir melmekete bile gider yani bu ananın şerrinden. Lan arkadaş, ne taliksiz bir başım varımış benim. Elin adamı yarım saat dayanamıyor, ben 40 senede gaç dene yarım saat var hesapla bakıyım lan?

Ali- Ben 5. sınıfım, nası hesaplayım baba ya?

anne- Günde 24 saat var, 2x24= 48 hımm, bir günde 48 dene yarım saat oluncuk..

baba- Bak, nası gavır gibi çalışıyor gafa! Yav avrat bu gader akıllısın da, niye hiç bişiy bilmez gibi şekiller yapıyon yav sen?

anne- Sen semeysen ben neydiyim gafasız adam? İlk mekdebi öretmen ağlaya ağlaya bitirtmişti sana, hatılla bakalım. Sınıfın en tembeli deel miydin sen? Ben o babama ne diyim ki, beni sana verdi. Oof, of! Feleğe gahrittim işte ben!

çocuk- Ya benim ödevim n'olacak? ühüüü!

anne- Ağlama guzuum, gurban ossun anan sana. Galk gidelim, Hacer halanın gızının bankasına. Gız ordan bakıp çıkadır senin dersini, ağlama tosunum benim!

baba- Allaah! Yandı banka çalışanları desene avrat!

anne- Seni gayrı Allaha hevale idiyom, lafım galmadı çimki. Hadi oğlum, bırak bu camuşu, yatsın yuvallansın ağşama gadar. Hadi giy önlüğünü de gidelim yavrım. Yolum bi Angaraya düşerse, o milli iğitim pakanına da iki çift lafım var. Bu bebeler derslerini gendileri bulacaksa, okulun ne luzumu var canım? Her Allahın günü ferforman ödevi, yetti gayrı canımıza!

baba- Git git hanım, ordan bi de maliye bakanlığına sap hatta. Hemen yakın zati, şu emekli mayışları meselesini de bi gonuş sana zahmet! Ha! ha!ha!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşte böyle içine ederler anadilimizin. Performans da neymiş? "Ev ödevi" desek anlaşılmıyor mu? Ödev işinin gülmecesi güzel de yaşamacası zor:) Bunu bir evlatlar bilir bir de Balci. Sevgiler, Neşat Ertaş türkülerinden yansıyan mavilerle; şu anda Kuzeyin Oğlu/ Show Tv programında.

derinmavi.. 
 07.05.2010 23:31
Cevap :
Maalesef öyle, neredeyse Türkçe sözcük kalmadı dilimizde. Balcı'nın işi hakketen zor:)İki sene gitmiş birinci sınıfa, üstüne de 4 çocuk ve ödevleri, zaten kendisi de söylüyor ya: Ben bu dünyaya ödev yapmaya mı geldim? diyor:)) Neşet Ertaş'ı dinliyorum, nası içli okuyor gadasını aldığım toprağım benim. Sağolasın gardeş, selamlar sevgiler sana..  08.05.2010 0:28
 

Bu kadar ders verilir mi çocuklara Pembegül!! Akşam yemeği yer yemez derse başlıyoruz. Ben bu dünyaya ders yapmaya mı geldim Allahını seversen. Tam altı sene ilkokul birinci sınıfa gittim. Dört çocuk var biliyorsun iki de ben! İki yıl okudum da birinci sınıfı. Selamlar Gülpembe!! (pembegül de güzeldir!!)

Ahmet Balcı 
 07.05.2010 12:46
Cevap :
:)) sevgili Ahmet bey, ben sizin o öğretmeninize engin selam ve saygılarımı sunuyorum buradan. Valla Pempegül' de hiç fena değil, bundan sonra benim adım bu ossun madem:)) Cidden bu performans ödevleri nedir Allahaşkına yahu? Ben bir eğitimci olarak hiç onaylamıyorum. Çocuk arayıp bulma yorgunluğundan, öğrenmeyi ikinci plana atar. Sen sınıfında öğret, çocuk yine araştırsın. Neyse biz artık tekaüt muallimleriz, bize soran yok zaten. Selamlar sevgiler size..  07.05.2010 13:00
 

Var mıdır bu kadarı yahu? Üzülerek ama biraz da kelimelere gülerek okudum. Bu yaşanmış birşey değildir umarım. N'olur değil deyin bana yüreğime su serpin...Sevgiler.

Özlem SAYIN 
 07.05.2010 12:00
Cevap :
Sevgili Özlem hanım, benzeri meşakkatlerin yaşandığını ben kendi çalışma hayatımdan biliyorum:)) Veli- öğrenci diyaloglarına hep çok gülerdim.Şimdi etraftaki çocuklar ve annelerinden edindiğim izlenimler, bu performans ödevlerinin epey zahmetli olduğunu gösteriyor. Herkesin internet ortamı yok ki, anneleri internet kafelerin kapısında bekliyor, çocuk içerde arıyor bulamıyor v.b.. Teşekkür ederim paylaşımınıza, selam ve sevgilerle..  07.05.2010 13:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 95
Toplam yorum
: 326
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 728
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Emekli öğretmenim, 52 yıllık hayatımdan amatör mizah, bağlama, sürrealist resimler, yitikler, sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster