Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '18

 
Kategori
Yemek - Mutfak
 

Portakal Kabuğu Reçeli

Portakal Kabuğu Reçeli
 

Mutlu ve neşeli kahvaltılar için kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan çeşit çeşit reçellerden bir tanesi olan portakal kabuğu reçelinin en güzelini ve en lezzetlisini ancak evde yaparak yiyebiliriz.

Vücut için sayısız faydaları olan portakal kabuğunun ferahlatıcı aromasını ve kokusunu hissetmek ve kahvaltı sofralarında tüketmek için portakal kabuğundan yapılan reçelleri mutlaka evde yapmanızı öneririm. Portakal kabuğunda bulunan Tangeretin’in antioksidan ve antikanserojen etkileri vardır ve portakal kabuğunda bulunan C vitamini meyvesine göre daha fazladır.

2 kilo portakal alarak meyvelerinden ve kabuklarından ayrı ayrı reçel yapabilirsiniz, ben öyle yaptım ve kabukları ile meyvelerini ayırarak ayrı ayrı reçel yaptım. Portakal kabuğu reçeli daha lezzetli oluyor çünkü kabuğundaki keskin aroma ve kokusu pişince kaybolmuyor ve tüketirken de insana ferahlık veriyor.

Portakal kabuğu reçelini yapmak biraz daha zaman aldığı için ben kendime göre pratik bir yöntem geliştirdim ve düdüklü tencere kullanarak reçel yapımının pişme ve acı suyunun çıkma süresini kısalttım.

Önce kabuklarını sade suyla pişirip acı suyunu çıkardıktan sonra ikinci partide yani kabukları şekerle birleştirdikten sonra bir müddet daha düdüklü tencerede pişirdim ve şahane reçeli elde ettim. Reçelleri kavanozlara koyduktan sonra da cam kenarına koyarak güneş ışığında en az 2 hafta daha pişmesini sağladım böylece reçel çok uzun süre dayanıyor ve bozulmuyor. Portakal cinsi olarak lezzetli ve daha ince kabuklu olan Finike portakalını, limon yerine ise reçelin dayanıklılığını artırmak için iri limon tuzu kullandım.

Malzemeler:
2 kilo portakal kabuğu
2 kilo toz şeker
7-8 tane iri limon tuzu

Yapılışı:
 Portakallar iyice yıkandıktan sonra bıçakla boyuna dik olarak kabukları kesilir ve soyulur, soyulan kabuklar ince ince dilimlenir.

Düdüklü tencereye konulan portakal kabuklarının üstünü geçene kadar su doldurun ve tencerenin buharı çıktıktan sonra düdüğü kapatıp ocağı kısarak 20 dakika pişirin. Pişen portakalların acı suyunu dökün ve bir süzgece koyup üzerinden bol soğuk su geçirin. Acı suyunun iyice çıkması için büyük bir kaba kabukları koyup bol soğuk suyun içinde 30 dakika bekletin ve aynı işlemi bir kez daha yapın.

Acı suyu iyice çıkan ve yumuşayan portakal kabuklarını şekerle ve limon tuzu ile birleştirip üzerine 1 bardak su dökerek düdüklü tencerede 30 dakika daha pişirin tabii ki düdüklü tencerenin buharı çıkıp, altını kıstıktan sonra. Ayrıca soğuk suda iyice yumuşayan portakal kabukları şekerle pişince tekrar sertleşeceklerdir.

Soğuyan reçelin üzerindeki köpükleri aldıktan sonra kavanozlara dökün ve kapaklarını sıkıca kapadıktan sonra en az 15 gün de güneş ışığı altında iyice pişirin.

Afiyetler olsun, sağlıklı günler sizin olsun.

 

 
Toplam blog
: 627
: 3456
Kayıt tarihi
: 11.06.11
 
 

Kendi halinde yaşayan doğa tutkunu, sıradan bir vatandaş. İnsanların dış güzelliğine değil iç güz..