Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '15

 
Kategori
Siyaset
 

Putin'e teşekkürler!!!

Putin'e teşekkürler!!!
 

Vladimir Putin. İnternetten alıntıdır.


Bir zamanlar vardı Sovyetler Birliği çökmüştü. O zamanlarda Güney Kafkasya`nın en küçük devleti Ermenistan komşularına saldırmaktaydı. Tabii ki Rusya`nın desteği gölgesinde.

Sonuçta Ermenistan Türkiye ile düşmanca ilişkiler içinde, Azerbaycan topraklarının bir kısmını işgal altında tutmakta, zaman zaman Gürcistan`ın Ermeni azınlığının bölücülük duygularını körüklendirmekte. Yani bu ülkenin hiçbir komşusuyla normal denilebilecek ilişkileri yok. Yalnız İran istisnadır, ama faydası yok.

Elbette, Rusya`yı Ermenistan`la kıyaslamak doğru olamaz, ama bu büyük devletin durumu Ermenistan`ın durumuna benzemeye başladı galiba.

Komşularıyla kötü ilişkiler yüzünden Ermenistan her geçen gün geriye gitmekte. Ekonomi sıfırın altında, vatandaş yalnız ülkeden tek taraflı bilet alabilmek için fırsat kollamanın peşinde.

Ve Rusya 20 yılı aşkın bir süre sonra aynı duruma düşürüyor kendini.

Elbette, Ermenistan gibi Rusya`yı da kıskaca almak imkânsız. Ama dışlamak, saf dışı bırakmak imkân dâhilinde. Hatta öyle bir safta ki kardeş Ukrayna bile 100 yıl sürecek kadar bir dönem için Rusya`dan yüz çevirmiş.

Rusya`nın şu anki durumu şöyle: Avrupa ve ABD ona karşı savaş halinde. Tüm cepheler boyunca.

Ama Çin ve Türkiye gibi kurtuluş imkânı da vardı. Tabii ki Çin`den fazla bir şey beklemeye değmez. Çin, büyük devlet olmasına rağmen dünya çapında güç üstü güç değildir. Yani kendi şartlarını ileri süremez. Bu nedenle Çin seçeneği sıra dışı edilebilir.

Türkiye`ye gelince, tam başka bir mesele. Batı – ABD ve AB ülkeleri, NATO ile çok kötü ilişkiler içinde olan Rusya`nın Türkiye`yle iyi ilişkileri vardı. Türkiye Rusya için bir nefeslik gibiydi. Hem de dünyanın süper gücü ve onun müttefikleriyle kötü ilişkiler ışığında çok gereken bir nefeslik. İş böyleyken Rusya`nın Türkiye`yle kavga etmemesi lazımdı. Ama Rusya kavga yolunu seçti.

Anlaşılan, Rusya dur-durak bilmiyor. Yalnız Türkiye`yle ilişkileri kötüleştirmekle kalmıyor, diğer Türk devlet ve topluluklarıyla da kavgaya başlamış durumda.

Malum, Rusya kendi sınırları içindeki tüm Türk halklarından Türk Dünyasının UNESCO`su olan TürkSOY`la ilişkileri kesmeyi talep etmiş. Makul bir davranış mı? Tabii ki değil.

Çünkü TürkSOY Türkiye`ye ait bir teşkilat değildir. O Türk Dünyasına ait bir teşkilat. Yani tüm dünya Türkler`ine ait. O sıradan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, hem de Tataristan ve Başkurdistan başta olmakla Rusya içindeki Türk devletlerine ait. Türkiye sadece uluslararası TürkSOY teşkilatı üyelerinden bir tanesi.

TürkSOY`a sırt çevirmek her şeyden önce Rusya`nın kendi sınırları içinde anlaşılması zor bir olay. Arkasından olayı anlamakta zorlananlar Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan`dır. Çünkü şu devletlerin hepsi Rusyayla iyi ilişkiler içindeler ve TürkSOY`dan ayrılmak gibi bir düşünceleri de yok. Yani Türk devletleri Rusya`yla iyi ilişkileri korumak ister. O nedenle Rusya`nın TürkSOY`dan ayrılmasını anlamakta zorlanıyorlar.

Peki, Rusya`nın TürkSOY`dan vazgeçmesinden kim daha çok zarar görür? Bence, Rusya`nın kendisi. Hatta böyle bir davranış Rusya`nın çöküşünü hızlandıra bilir.

Böyle bir durum yokken bile Rusya`nın Türk halkları farklı meselelerde Moskova`nın baskısından eziyet çekmekte zaten. Artı bir de yalnız Türkiye değil, tüm Türk halklarıyla ilişkilerin durdurulması talebi Rusya Türkleri için çok ağır gelir. Tabii ki böyle bir durumu üstlenecek değil onlar.

Hal böyleyken Rusya içindeki Türk halklarının durumdan tatmin olmadıkları için ülkenin çöküşüne neden olacak hareketlerde bulunması öngörülebilir. Yani haklı nedenlerle Rusya Türkleri devletin çökertilmesini hızlandırabilirler.

Tabii ki böyle bir durumda diğer Türk devletleri de yardım teklifinde bulunabilir. Elbette, resmi düzeyde değil, halk bazında mesela. Yani devlet yetkilileri kendilerini kavgadan kenar tutmaya çalışırlar. Ama halkların susacağı imkânsız.

Böyle gelişmelerin Rusya`nın çöküşünü hızlandıracağı ise kaçınılmazdır. Ve zaman gelir, hiçbir şeye bakmaksızın Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de Sovyetler`in çöküşünü gerçekleştirmiş Mihail Gorbaçev gibi Nobel ödülü alır. Rusya`yı bitirdiği için.

O yüzden Putin`in TürkSOY`dan vazgeçmesi Rusya`nın kendisine değil, Türk Dünyası`na faydalıdır diye düşünebiliriz. Tabii ki hal böyle olunca Putin`i eleştirmek yerine ona teşekkür etmek gerek. Putin baskı altındaki Türk halklarının bağımsızlık arzularının gerçeğe dönüşmesini hızlandırmış bulunmaktadır çünkü.

 
Toplam blog
: 39
: 1723
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..