Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '18

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
314
 

Reyhan İlhan; "Sanatçı Olunmaz, Sanatçı Doğulur."

Reyhan İlhan; "Sanatçı Olunmaz, Sanatçı Doğulur."
 

M.Haluk Yalçınkaya & Reyhan İlhan


İnsan çocukluğunda bir konuya mesleğe merak sarar ama büyüyünce bütün dengeler değişir hayat herkesi farklı bir limana savurur. İşin önemlisi kaçımız çocukken ilgi duyduğumuz heves ettiğimiz işi yaparız.

İşte Reyhan İlhan böyle istisna bir sanatçı kendi deyimi ile "Sanatçı olunmaz, sanatçı doğulur." diyen başarılı bir oyuncu. Bursa'ya 7 velayet yedi vilayet film festivali için geldiği zaman güzel bir söyleşi yaptım.

 

M.Haluk Yalçınkaya : Neden oyunculuk, ilk oyunculuk hevesiniz nasıl başladı?

Reyhan İlhan :  İnsanlar doğuştan sanatçı olur, sonradan sanatçı olunmaz, önce ruhta olması lazım. Sekiz yaşında evden çarşafları kaçırıyordum arsalara perdelerden sahne yapıp tiyatro canlandırmaları yapıp oyunlar oynuyorum. Alkışlamayan arkadaşları dövüyordum.

 

M.Haluk Yalçınkaya : İlk seyrettiğiniz tiyatro oyunu hangisidir ?

Reyhan İlhan : İlk Ergün Köknar ile Suna Pekuysal'ın "kaynanam nasıl kudurdu" oyununa  gitmiştim. Suna Pekuysal'da kendimi gördüm. Bazı yönetmenlerde gözümün çakmaklığını Aliye Rona 'ya benzetirler.

 

M.Haluk Yalçınkaya : İlk oyunculuk maceranızı anlatır mısınız?

Reyhan İlhan : Oyunculuk hayatıma, Çamlıca kız lisesine giderken kardeş okulumuz Kuleli askeri lisesi ile Namık Kemal'in tiyatro oyunu "Vatan yahut Silistre" ile başladım. Oyunda öğretmenlerimiz  beni zekiye karakterine uygun gördüler. Zekiye, erkek kılığına girerek cephede su ve yiyecek dağıtan bir karakter. Tiyatro aşkı için upuzun saçları dibinden kestim.

 

M.Haluk Yalçınkaya : Saçınız kesmenize nasıl tepki aldınız ?

Reyhan İlhan :O zaman Kadıköy halk eğitimde Yıldız Kenter, Müşfik Kenter ders verirlerdi. Benim saçımı öyle gören hocalarım "Bu ne hal reyhan" dediler. "Hocam, Vatan yahut Silistre'de zekiye karakteri için saçımı kestim" dedim. Müşfik Kenter " sen ileride çok iyi yerlere geleceksin, oyun için saçlarını kestin feda edebildin çok iyi bir oyuncu olacaksın." dedi

 

M.Haluk Yalçınkaya : İlk tiyatro oyununuz için saçlarınızı kestirdiniz, ilerleyen zamanda rollünüz için nasıl çalışmalarda bulundunuz  ?

Reyhan İlhan : Bir filmde kötü bir karakteri canlandırıyordum, sonunda asılarak ölecektim. Karakter sonunda asılacağım  için sadece topuklarım gözükecekti ayaklarımı 20 gün samanlara ve taşlara basarak kanattım, çatlattım. Çok idealist bir oyuncuyum ,tek aşkım mesleğim. Mesela Cam kırıkları filmi için şizofren bir deliyi oynayacaktım. 15 gün Bakırköy ruh ve sinir hastalıları hastanesine sabah gidip akşam geldim. Şizofrenlerle yaşadım bakışları hareketlerini öğrendim. Kamera karşısına geçince yönetmen şaşırdı "abla nasıl yaptın" dedi.

 

M.Haluk Yalçınkaya : Profesyonel oyunculuğa başladıktan sonra Müşfik Kenter'le sohbet etme imkanını buldunuz mu ?

Reyhan İlhan : Yıllar sonra, Müşfik Kenter hocam ile karşılaştım "her sahneye çıkışta neden heyecanlanıyorum?"  diye sordum, o da "o heyecanı kaybedersen zaten tiyatroyu bırak" dedi. Bir de Müşfik hocamın bir sözü var "Oyunculuğun yüzde 80'i beklemek yüzde 20 si oynamaktır." derdi.

 

M.Haluk Yalçınkaya : Belli bir süre yurtdışında yaşadınız, oyunculuğa devam ettiniz mi?

Reyhan İlhan : Özel sebeplerden dolayı belli bir süre yurtdışında yaşadım. Ama orda da rahat durmadım. Ortaokul lise dönemindeki okullarda, İsviçre'de, Belçika'dan oyuncu arkadaşları toplayarak" Kaynanam nasıl kudurdu" oyununu oynadık. Oyunu Türkçe oynadık, oyuna gelen yabancılar halimizden tavrımızdan beden dilimizden anlayarak oyunu bir iki kere izlemeye gelirlerdi.

 

M.Haluk Yalçınkaya : Sahnede en çok hangi karakteri canlandırmak istiyorsunuz?

Reyhan İlhan : Tiyatro çok yaptım salon kadınlığı rolünü sevmiyorum, köylü kadını canlandırmak daha gerçekçi geliyor. Ben mesela bir mahallenin ya da köyün delisini oynamak istiyorum saç baş dağınık , herkesle konuşan, şakalaşan  bir o kadar da sevimli.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Beğendiğiniz yönetmenler?

Reyhan İlhan : Zeki Demirkubuz, Erdoğan Kar. Eskilerden var çoğu rahmetli oldu, Yücel Çakmaklı,  Erden.  Mavi kelebekler dizisini  çeken yönetmen Metin Balakoğlu çok beğenirim kameramanlıktan gelme bir yönetmendir.

 

M.Haluk Yalçınkaya: Yeni projeleriniz var mı?

Reyhan İlhan : Zonguldak'ta çekilen bir proje var cast'ını da ben yaptım. Tiyatrocu ve sinemacı arkadaşlardan seçtim. Uyuşturucu ile alakalı çok önemli bir film. Bir kanala arka sokalar gibi bir poje dizimiz var onunla ilgili çalışmalar yapıyoruz.Yakında başlayacağız. En son bir reklam filminde oynadım

Öncelikle sanatla "sinema ile tiyatro" ile geçen bir sanat yaşamından dolayı tebrik eder, bu güzel sohbeti gerçekleştirdiğimiz için teşekkür ederim. İyi Seyirler

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6778
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster