Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '10

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Sağlıklı kalmak için beslenme önerileri

Sağlıklı kalmak için beslenme önerileri
 

Allah bizim için rengarenk,lezzetli,vitaminli nimetler Yaratmıştır !


Sağlıklı ve zinde kalabilmek için nasıl beslenmeliyiz? Bu sorunun cevabını çoğumuz zamanımızın teknolojisi olan internette aramış ve bulmuşuzdur, ama ben de naçizane sizler için konuyla ilgili olan temel bilgileri tekrar sıralamak istiyorum. İşte birkaçı:

Hayvansal yağlardan uzak durun. (tereyağı-margarin gibi.....)

Bol miktarda sebze ve meyve yiyin. (Gün boyunca hatta yemekten önce bile yiyebilirsiniz.)

Tuz kullanımına dikkat edin. (Yemekleri tuzsuz pişirebilirsiniz.)

Sık sık ancak az miktarda yemek yiyin.

Geç vakitte yemek yemeyin. Mümkünse gece 21:00’den sonra yemek yeme alışkanlığınızdan vazgeçmeye çalışın.

Yemeklerde ve salatalarda sızma zeytinyağı kullanmak en sağlıklı seçimdir. Ancak zeytinyağını fazla kullanmayın. Yemeklerde ve salatalarda kullanacağınız zeytinyağı günde toplam 2 çorba kaşığını aşmamalı. Aksi takdirde bu yararlı doymamış yağlarla beslenirken aşırı kilo alabilirsiniz.

Karbonhidrata dikkat edin. Bir öğünde yenilecek karbonhidrat çeşidi ekmek, pilav ya da makarnadan yalnızca biri olmalı.

Rafine şeker ve beyaz ekmeği tercih etmeyin. Beyaz şeker yerine esmer şeker, beyaz ekmek yerine kepekli ekmeği tercih edin. Rafine şeker ve rafine karbonhidratlar kana hızlı karışır ve aşırı insülin salgılanmasına neden olarak pankreası zorlar. Bu da diyabet (şeker) hastalığının başlamasını hızlandırır. Kepekli ürünler ise B vitamini içerir, insanı uzun süre tok tutar, lif içeriği ile bağırsakların çalışmasını rahatlatır.

Kolesterolünüzü omega yağlarıyla dengeleyin. Omega yağ asitleri karaciğerin ürettiği kolesterolü dengelemektedir. Omega-3 en fazla balıkta, omega-6 ise ceviz ve fındıkta bulunur. Kanola yağı da içerdiği omega-3 yağı ile son dönemlerde tercih edilmektedir.

Özellikle soğuk denizlerin yağlı balıkları, omega-3 yağları açısından en zengin kaynaktır. Ancak içerdiği kolesterol nedeniyle balığı da fazla tüketmemek gerekir. Balığı haftada 2 defa bir avuçtan fazla olmamak şartıyla yiyebilirsiniz.

İnsanın gün içinde tükettiği gıdaların dışında tatlı veya şeker ihtiyacı bulunmamaktadır. Halihazırda yediğiniz her ekmek ya da pilav, karaciğer tarafından vücudun ihtiyacı olan şekere çevrilmektedir. Kan şekeri düzeyini uzun süre sabit tutabilmenin yolu, bağırsaklardan yavaş emilecek ve böylece kana yavaş karışacak olan kepekli ekmek ya da esmer pirinç tüketmektir. Bu gıdalar kan şekerinizi sabit tutmanın yanı sıra sizi uzun süre tok da tutacaktır. Hassas bir şekilde ayarlanmış olan bu düzenin varlığına rağmen, herhangi bir tatlı isteği hurma, kuru incir ve kuru kayısı gibi doğal tatlılarla giderilebilir.
Alemleri yoktan vareden yüce Allah'a kulluk etmekle yükümlü olan insan, aynı zamanda kendisine kendisine emanet edilen bedenine de en güzel şekilde bakmakla yükümlüdür.

Unutulmamalıdır ki zindelik ve sağlık, Yüce Allah’ın bizlere sunduğu en büyük nimetlerdendir.

allahicinyasamak

 
Toplam blog
: 164
: 3066
Kayıt tarihi
: 01.11.09
 
 

Özel bir şirkette dış ticaret yetkilisiyim. İnternet üzerinden toplamış olduğum bilgileri, başkal..