Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '20

 
Kategori
Deneme
 

Sana mı Kaldım Beceriksiz!

Dışarıda keskin bir soğuk var, evde yalnızım. Pencerenin önündeki koltuktayım, elimde bir fincan kahve, dışarıyı seyrediyorum.

Bahçemiz bomboş. Yalnızca minik kuşlar, birkaç kumru ve kargalar ortalıkta dolaşmakta. Minik kuşların cik cik sesleri güzel de ah şu kargaların sesleri bu kadar itici olmasa.

Kuşlar bir telaş içinde kâh yerde yiyecek arıyorlar, kâh ani bir kararla uçuşup ağaçların dallarına konuyorlar. Öylesine dalmışım ki o minik bahçe komşularıma, birden sesli olarak güldüğüme şahit oldum.

İki kumru yere konmuş yiyecek toplamaktayken, onları gören kara bir kedi aniden pusuya yattı. Sessiz adımlarla yaklaşmaya başladı. Kumrulardan bir tanesi tehlikeyi hissetti ve hemen uçuşa geçti. Diğer kumru inatla yerinde durmaya devam ediyor. Uyuşmuş gibi yavrucak. Eyvah! Bu şimdi av olacak kediye diye söylendim endişeyle.

Kara kedi istikrarlı ama acele etmeden yaklaşıyor o yerinde sayıyor derken, soldan bir ak kedi aslan gibi koşarak gelip birden saldırıya geçtiğinde, minik kumru son bir gayretle uçup ağacın dalına konmayı başardı neyse. Ben de derin bir oh çektim. Zira o kadar yemleniyorken kediler, aç gözlülük yapıp bir de bu güzel kuşları neden yemek isterler diye düşünüyorum, kedilerin doğaları gereği avcı olduklarını umursamayıp.

Kuşu elinden kaçıran ak kedi bu kez yavaşça kara kediye sokuldu. Av yenilgisini, aşk yapma isteğiyle kapatmak ister gibiydi. Yavaşça bir kokladı, ses etmedi önce kara kedi. Bir sağdan dolandı, olmadı. Soldan dolandı, baktı yüz yok. Doğrudan dalmayı deneyince, kara kedinin pençeleriyle birlikte canhıraş bir feryat eşliğinde kuyruğunu kıstırıp uzaklaşıverdi ortamdan. Güne iki hezimet sığdırmak yaralamış olmalıydı…

Kara kedi şöyle bir silkindi, patilerini yaladı, kuyruğunu dikip salladı bir kaç kez sağa ve sola… Mağrur bakışları “Sana mı kaldım beceriksiz!” der gibiydi. Yeni bir av için havuzun yanından sessizce süzülüp gitti…

Hay Allah! Onları izlerken benim de fincanımda kahvem soğumuş iyi mi? 05 Ocak 2020

 

 
Toplam blog
: 278
: 1431
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..