Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '11

 
Kategori
Deneme
 

Sazanlar üzerine bir deneme

Sazanlar üzerine bir deneme
 

Sen sazan yemeyi severmisin? Bilmem ; ama ben sazanlara bakıp eğlenmeyi çok severim canım!


Sazanlar ikiye ayrılır güzel okuyucum: Sazan sazanlar ve insan sazanlar!... Tahmin edeceğin gibi, benim ilgi alanıma, daha çok, insan sazanlar giriyor! İnsan sazanlarla sazan sazanlar arasında öyle benzerlikler var ki; anlattığımda şaşkınlıktan küçük dilini yutacaksın! Şöyle ki: 

- Sazan sazanlar, göl ve durgun akan nehirlerin diplerinde yaşar ve habire, suyunu dibini karıştırır ve bulandırırlar. Tıpkı her halta atlayıp, dip, köşe karıştırıp, ortamı, suyu bulandıran insan sazanlar gibi!... 

- Sazan sazanlar, genelde akıntının tersine yüzer? İnsan sazanlar da ha bire sen ne söylersen tam tersini söyler! Doğru ya da yanlış söylemesinden çok, senin tersini söylemesi önemli ve değerlidir onun için! 

- Sazan sazanlar, 3 - 30 derece arası her su sıcaklığında yaşayabilen ender balık türlerindendir. İnsan sazanlar da her ortama uyabilir!, her ortamda yaşayabilirler! Yeter ki ortalık yeterince karışık olsun! 

- Sazan sazanların eti; insan sazanların dili çok kılçıklıdır! 

- Sazan sazanların da, insan sazanların da bireysel cesareti sıfır noktasında olup, tüm güç ve cesaretlerini içlerinde yaşadıkları sürülerinden alırlar! 

- Sazan sazanlar, aşırı soğuklarda çamura gömülüp, donmadan kış uykusuna yatabilirler. İnsan sazanlarsa, ortam kontrol edilemez düzeyde karışınca, ortalık yerlerden, göz önünden kaybolur, ortam yeteri kadar sakinleşinceye kadar huzuru kendi kabuğunda bulur! 

- Sazan sazanların, normal balıklardan çok farklı olarak, 35 kg ağırlığında, 150 santim boyunda olanları vardır. İnsan sazanlar da, içlerindeki her derdi, tasayı ortalığa saçtıklarından, normal insanlardan çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı olurlar. 

- Senin de tahmin edebileceğin gibi, bu, sazan tipi insanlardan! Milliyet Blog'ta da çok sayıda gözlemlesem de, zamanı geldiğinde onları da yazarım elbete! 

Çünkü sen, bir sözü söylemem gerektiğinde, gözümü budaktan esirgemediğimi çok iyi bilirsin. 

Bir ipucu mu istiyorsun blog'ta ki sazanlarımızla ilgili benden? Hemen vereyim çekinmeden. Şu ara en çok sağa sola zıplayan, olur olmaz herkese laf yetiştiren, üretim yapmaktan çok, üretene saldıran kim varsa kendi çapınca, bloğumuzda; yılda 20 blog bile üretemezken, her gün 20 bloğa sallayan kim varsa elleri yağlı kara, onlara dikkat et. Çünkü onları fazla kaale almadan ister ibretle, ister hayretle, ister keyifle, sadece ve sadece seyret. Seyret ve gözlemle ki sen de ben de insan sazan olmayalım. Ağzımızın tadını bozmayalım. E mi canım?!! 

 
Toplam blog
: 1349
: 1777
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..