Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '11

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
512
 

Seçim 2011 - Demirkıratın vedası

Seçim 2011 - Demirkıratın vedası
 

Çift kıratlı pusula


Yüksek Seçim Kurulu'nun 2002 yılındaki kurbanı Tansu Çiller'in %9.57 oy oranı ve 3 milyon oy ile kılpayı baraj altında bıraktığı merkez sağın en büyük partisinin simgesi KIRAT, bugün iki parti ile pusulada boy gösteriyor: 

* DP (Demokrat Parti) 

* DYP (Doğru Yol Partisi) 

Aslında bu konuda en büyük vebal, DYP-ANAP birleşmesi sırasında DYP'yi rezerve etmeyen dönemin yöneticilerinindir. Gerçi tek veballeri bu değil. Hala açıklanamamış bir birleşme fiyaskosu var. %15'lere varan sinerjinin birden kaybolmasının ve DP+ANAP'ın 2004'te toplam %12'lerde olan desteğinin birden %5'e gerilemesinin gerekçelerini tartışabilmiş değiliz. Kimsenin de merak ettiği, sorduğu ve sorguladığı yok. 

Ve bugün böyle bir garabet ile karşı karşıyayız. Çift kıratlı pusula! 

Namık Kemal Zeybek, iyi niyetle sürdürdüğü ittifak görüşmelerini DYP'yi bünyesine katarak başlamalıydı. Böylece pusuladaki çift başlılığın doğurcağı bölünmeyi önlemeliydi. Ne pahasına olursa olsun. Bahçeli'ye, Saadet Partisi ve Türkiye Partisi'ne çağrısı karşılık bulmadı ve DP sadece BTP ile ittifaka yetinmek zorunda kaldı. Bahçeli, DP'nin bir kere daha yüzüne bakmadı 1999'dan sonra, DP'liler de koşa koşa MHP'ye oy versin şimdi!!! 

Aslında sorun çok eskilere dayanıyor. Problem, yeni siyaset üretememe problemiydi, geçmişte kalma, kendini yenileyememe problemiydi. Bir türlü merkez olamama, çağın gereklerini kavrayamama, kah AKP'ye, kah MHP'ye, kah CHP'ye yanaşma, benzeme problemiydi. 

Devlet partisi görünümünden uzaklaşamadı D(Y)P. Bunun için çabalayan iki lider gördü tarihinde: Tansu Çiller ve Süleyman Soylu. Ancak Çiller için de işler o kadar kolay değildi. Nitekim, Susurluk'la başlayan ve 28 Şuıbat'la devam eden süreçte Tansu Çiller bizzat bir dönem kendi desteklediği ve kendisini destekleyen derin güçlerin ihanetine uğradı. Bugünün iktidarının çok kolay harcayabildiği bir çok kişi ve kurum o dönem Tansu Çiller'in karşısında hükümet devirecek, veziri rezil, rezili vezir yapacak kadar kudretliydiler. Mesela Ertuğrul Özkök herkesten özür diledi ama hala en büyük haksılıkları yaptığı Çiller'den özür dilemedi. 

Devam edemedi, güçsüzdü, yalnızdı ve kadındı Çiller. Hoş bir sada bıraktı bir çoğumuzda, ya da kızgınlıkla anıldı, istenmedi siyasette. Tarihin sayfalarında yerini aldı usulca. 

Süleyman Soylu da tüm olanaksızlıklarına rağmen 2009 Mart yerel seçimlerinde DP'nin bir tabela partisine inmesini engelledi, 2 milyona yakın oy alarak bir çok ilde varlığını hissettirdi. Bugün AKP'de siyaset yapan bölgenin önemli ve etkin isimlerinden Galip Ensarioğlu o gün Soylu'nun Diyarbakır İl Başkanıydı. Ama parti, Soylu'nun gelişimci ve değişimci yüzünü de kaldıramadı ve gitti bugün Doğu Perinçek'e destek çağrısı yapan Cindoruk'a partiyi teslim etti. Cindoruk da DP'yi yok etme misyonunu başarıyla tamamladı zaten. 

Vebal Cindoruk'un değildi, vebal eski genel başkanları Soylu'yu referandumda EVET dediği için ihraç eden İstanbul İl Başkanlığında, Yüksek Haysiyet Divanında ve partinin delegelerindeydi, üyelerindeydi. 

Partideki bu çift başlılığı, vefasızlığı gören Tansu Çiller en az %15 oy potansiyeli olmasına ve günümüzün gergin siyasetine bir yumuşama getireceğine kesin gözüyle bakılmasına karşın DUR dedi kendi kendine. Belki de hayalleri, hırsı, siyaset aşkı her neyse mantığının önüne geçmedi. Doğru yaptı kendince çağrılarımıza kulak asmadan. 

Kırat hasta, kırat çaresiz, kırat çift başlı. Namık Kemal Zeybek iyi niyetle ne yapsa boş. Ayşe Sucu, Salih Uzun gibi değerleri, Namık Kemal Zeybek gibi tecrübeli isimleri ileride farklı kulvarlarda siyasetimize katkı yaparken görmek dileğimizdir. 

Ancak kırat bay bay diyor bizlere... 

Bay bay demirkırat, bay bay... Demokrasimize katkıların nedeniyle teşekkürler... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 12.10.10
 
 

Alice'in harikalar diyarındaki cennet bahçesinden sesleniyorum sizlere. Burada önyargı, olur olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster