Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '14

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
279
 

Seçim sonrası İskilip

Seçim sonrası İskilip
 

İskilip


Geçen hafta sonu Mersinde, Ahmet Ertekin beyle birlikteydik. Ahmet Beyin, belediye başkanı adaylığı sırasında açıkladığı, İskilip için ürettiği projeleri vardı. Bunları değişik vesileler ile İskilip’te duyurmuş, başkanlığa seçilirse, mesleki birikimini İskilip için harcamayı planlıyordu.

Aynı şekilde, Fikri Kısar kardeşimiz inde projeleri vardı. Bunlardan birisi de İskilip’e Askeri eğitim taburunun getirilmesi düşüncesi idi.

Seçimler yapıldı. Recep Çatma Bey, belediye başkanlığına seçildi. Başkanlığın kendisine hayırlı olmasını, başarılı olmasını diliyorum.

Şimdi yapılması gereken, Ahmet Ertekin, Fikri Kısar, Numan Sezer başta olmak üzere, İskilip için proje üreten bütün hemşerilerimizin, fikir ve kapasitelerinden sonuna kadar faydalanılmalıdır.

Düz kayadan kaleye teleferik çalıştırmak, gerçekleşebilecek bir projedir. Çağıl’ı piknik alanına, sağlık tesis alanına dönüştürmek mümkündür.      

İskilip’te yapılan sıcak su sondajında, yeterli miktarda sıcak su bulunabilirse, bunu işletme haline döndürmek mümkündür.

İskilip dışındaki İskilipli olarak, İskilip’e geldiğimizde öğretmen evinde kalmak gücüme gidiyor. Belediye arsa temin ederek, 50 tane devre mülk daire yapılsa, senede 15 gün bile olsa kapısını açıp girebileceğimiz bir evimiz olsa kötümü olur. 50 dairenin, devre mülk mülkiyeti ile 15 er kişiden, 750 tane daire sahibi olur. Buda İskilip’e ayrı bir gelir kapısı demektir. Dairelerin olduğu yerde, devre mülk yönetimi ile güvenliği, temizlik elemanları bulunur. Bu gerçekleşirse, bizlerde 15 günlüğüne de olsa, İskilip’te eve kavuşuruz. Bu teşebbüsün, diğer avantajları da peşi sıra gelecektir. 

Eğitim taburunun İskilip’e gelmesi demek, her eğitim döneminde 500 askerin İskilip’e gelmesi, bu askerlerinde üç ayda bir değişmesi demektir. Böylece askerlerin iaşesi İskilip’ten karşılanacak, hafta sonu izine çıkacaklar, aileleri onları ziyarete gelecektir. Bu şekilde lokantalar ile otel sektörü kazançlı çıkacaktır. Yukarda bahsedilen devre mülk konutları da kiraya verilebilecektir.  

İskilipliler olarak bütün gücümüzle, imkânlarımızla bu konuları değerlendirip, gerçekleşmesine çalışmamız gerekmektedir. Rahmetlik Zübeyir Kemelek kardeşimizin, Sivaslı olan Milli Savunma Bakanı ile çok iyi diyalogu vardı. Gerekirse heyet oluşturup, Sayın Bakana ziyarete gidilebilir.

İskilip için kimin katkısı olacaksa, taş taş üstüne koyabilirse, ondan yardım istenebilir. Ankara’da katkı yapabilecek, kapısının çalınmasını bekleyen hemşerilerimiz var. Yeter ki ihmal edilmeden kapısı çalınsın. Vakıflar da Ali Kılcı hemşerimiz, İskilip için elinden gelen her şeyi yapıyor. Emekli ve halen görevli profesör hemşerilerimiz, kendi uzmanlık alanlarında, talep geldiğinde yardımlarını esirgemezler. İskilip’te, siyasetin dua yeni Mustafa Çalık beyinde fikrinin alınmasında, kapısının çalınmasında yarar bulunmaktadır. Hani derler ya; herkes kaşık yapar ama sapını ortasına getiremez.

Bir hemşerimizin anlattığı hatırayı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

-    “ İskilip’te terzi bir arkadaşın dükkânında oturuyor, sohbet ediyorduk. Sohbet konumuz İskilip’ti. İskilip’e şu yapılması, bu yapılması lazım diye konuşmamızı sürdürdük. Dükkânda da bizi dinleyen, tanımadığımız birisi vardı. Dedi ki- (Hemşerim ben Tosyalıyım. Söyledikleriniz doğru. Size hak veriyorum. Tosya’da bir kanaat var. Bir yerde mal alım pazarlığı yaparken, yanımıza İskilipli gelirse pazarlığı keseriz. İskilipli malı alana aldırmaz, satana sattırmaz.) diyerek, konuştuğunuz doğru ve güzel şeyleri kiminle, nasıl yapacaksınız.” Dedi.

İskilip önceden böyle değildi. Yöresinin ticaret, sanat, eğitim merkezi idi. Bölgesinde birçok ilkleri gerçekleştirdi. Gelin, İskilip’in nakus kaderini değiştirip,  bu zinciri hep birlikte kıralım. Bıkmadan, usanmadan, maddi ve manevi olarak bütün hemşerilerimizin, İskilip için katkıda bulunması, yaşadığımız güzel günlerin hayata geçirilmesi için çalışalım. Büyüklerimiz ne demiş?

İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir.    

 

Mustafa Yolcu

myolcu@ttmail.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1390
Kayıt tarihi
: 26.06.09
 
 

1953 Yılı Çorum iskilip doğumluyum.  inşaat mühendisiyim. Ankara'da ikamet ediyorum Yazılarım baz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster