Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '12

 
Kategori
Sanat Eğitimi
 

Sevgi Çiçekleri

Sevgi Çiçekleri
 

TRABZON LİSESİ FAİK DRANAZ SALONU, 1987 TRABZON LİSESİNİN 100. YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI, TÜRKAY KORKMAZ


18.09.1992 Cuma günü yine bu köşede tiyatro konusunu dile getirmiştik. Trabzon DT’nin Ekim ayının ilk haftasında perdelerini açacağını, 1992-1993 döneminde hangi oyun ve etkinlikleri sergileyeceğini sanatseverlere duyurmuştuk.

Bugün, ilimizin bir ilçesinde özverili çalışmalarıyla Çarşıbaşı Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İbrahim KAVZOĞLU’nun 16.09.1992 Çarşamba günü saat 20.30’da sahnelediği “Sevgi Çiçekleri” adlı oyundan söz etmek istiyorum.

Öğretmen KAVZOĞLU, Trabzon Belediyesi’nin Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde “Sevgi Çiçekleri”ni sergilerken arkada, kuliste nasıl da sevindiğini, onurlandığını karanlık salonda oturup oyunu izlerken görür gibiydim. Tiyatroyu sunarken yaşanan yorgunluklar unutuluyor muydu? Alkışlar, izleyiciler özveriyle yapılan  çalışmaların karşılığıydı. Sanat insanın kanına bir girmeyi görsün, tüm zorlukları aşar, amacınızı gerçekleştirmek için  koşullar, olanaklar yaratırsınız.

Öğretmen KAVZOĞLU, Çarşıbaşı ilçesinin Belediye Başkanı Sayın Mehmet Turan’ı göstererek, “ Bu oyunu buralara dek getirip koymamızda tek desteğimiz.” diyordu. Ne güzel, yerel yöneticilerimiz sanat için olanaklar sunuyor sanat adına yola çıkanlara. Böyle yöneticilerimiz olduğu için övünüyoruz; ayrıca kendilerine teşekkür etmeyi de görev sayıyoruz.

“Sevgi Çiçekleri” öğretmeni konu etmiş. M.GEZER’in kaleme aldığı, Kültür Bakanlığı yayınları arasında çıkan bu oyunda öğretmenin içinde bulunduğu koşullar sergilenirken, yanlışlar yapan öğretmen de bağışlanmıyor. “Sevgi Çiçekleri”ni izlediğinizde mesleğinizde yaptığınız uygulamalarla ilgili soruları kendinize sormadan geçemiyorsunuz.

“Sevgi çiçekleri” oyununda gençleri izlerken gösterdikleri amatör görev anlayışı sevinç kaynağımız oldu. Oyuncuların başarısı, ışıkçının olanaksızlıklar içinde gösterdiği ustalık bir işi gönülden, isteyerek yaptığınızda neleri başarabileceğinizin göstergesiydi.

 “Sevgi Çiçekleri” ikinci kez 24.09.1992 Perşembe günü saat 20.00’de yine Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde. TRABZON DT’nin Ekim ayının ilk haftasında açılışını büyük bir coşkuyla beklerken, Öğretmen İbrahim KAVZOĞLU’nun sahnelediği “Sevgi Çiçekleri”yle 1992-1993 dönemini açacağımızı bilmiyorduk. Bizler için, ilimiz için amatör bir sesle tiyatroya başlamak bir başka güzellik.             

 24 KASIM 2012’YE DÜŞEN NOT

Bugün, öğretmenliğin bir özel gününde anılarda kalan bu güzellikleri, doğruyu yakalamada uğraşımızı sürdüğümüzün onuru olarak yazıyorum! Tüm sevgilerim o güzellikler için yeşerecek!

 

 
Toplam blog
: 1064
: 732
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..