Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
736
 

Sevgi ve İlgi, Çınarları Büyütür.

Sevgi ve İlgi, Çınarları Büyütür.
 

Yaşın geçmiş, işin bitmiş diye onu kestiler, hızarcıya götürdüler. Hızarcıya” bunu kışlık odun olarak biç sobada yakacağız” dediler.

Hızarcı henüz onu odun olarak biçme fırsatı bulmamıştı ki Mersin Toroslar Belediyesi görevlileri yetişti mevcut haliyle alıp Mersin’e getirdiler.

Baktılar, incelediler odun yapmak için kesilen zeytin ağacı kökünün henüz kurumadığını yaşamak istediğini gördüler.

Dört ton ağırlığındaki zeytin ağacının köküne 2 yaşındaki bir zeytin ağacı aşılayarak parka diktiler. Özel bir sevgi ve ilgi gösterdiler.

Yoğun bir şekilde bakım uyguladılar. Kök salma ilaçları ve sulama çalışmalarının ardından zeytin ağacı yeniden hayata kavuştu ve gösterilen o ilgi ve sevgi karşılığında ilk meyvesini verdi. Zeytinlerini topladılar, tattılar sevinçlerine sevinç kattılar. (Yukarıdaki görselde)

800 yıllık manevi hatıraya sahip olan bu zeytin ağacından kim bilir nice atalarımız ve padişahlar zeytin yemişlerdir. Zeytin ağacının tarihi Mersin tarihinden daha eski.  

Odun yapılmak üzere kesilen henüz öz suyunu kaybetmeyen ve köklerinin canlı olduğu bir anda hızarda odun yapılmakta iken kurtarılan, onu tekrar toprakla buluşturup hayata kavuşturan Mersin Toroslar Belediyesine teşekkür ediyoruz.

Mersin de koca çınar ağaçları ile ilgili görsel sonucu

Mersin Gözne yolu üzerinde Sarınç mevkiinde bizlerinde zaman, zaman gölgesinde oturduğumuz koca çınar ağacı yeni yol yapımı nedeniyle öksüz kalmıştı.

Geçenlerde Toros dağlarının ve yaylaların havasını teneffüs etmek için koca Meşe çınarı görmeye gittik. Eski yolun tam ortasında Temmuz, Ağustos aylarının sıcağında nice insanlara şemsiye olmuştu.

Yeni yol yapılınca artık tek başına kalmıştı. Onu unutmayanlardan biri koca meşe çınarının diliyle güzel bir levhada şunları yazmış ve onun koca gövdesine asmıştı.”SİZLERİN SEVGİSİYLE BÜYÜDÜM BU YAŞA GELDİM. DAHADA YAŞAMAK İSTİYORUM”. Teşekkürler ( Koca Meşe )

Bizde koca meşe çınarının oraya giden her insana analık görevi yaptığı için teşekkür ediyoruz. (Sarınçtaki meşe çınarının resmini zayi ettik yayınlayamadık) 

Bu arada Mersin Kepirli köyü Belenoluk mevkiinde bulunan ULUÇINAR hakkında da bilgi arz etmek istiyorum.

Belenoluk’taki Uluçınar’ın gövde büyüklüğü dallarının kalınlığı, etrafa yayılışı ve kapladığı alan insanları şaşkına çeviriyor. (Yazı ortasındaki görsel )

Uluçınarın yüksekliği yanında Belenoluk suyunun çağlaması, çevredeki yeşillik, manzara güzelliği insana huzur veriyor.

Söz zeytin ağacından açıldı, biz meşe çınarlarını da yazımıza kattık. Böyle çınarlara önem veren ve onları yaşatan ellere, gözlere ve yüreklere teşekkür ediyoruz.  

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

8 Asırlık bir zeytin ağacının yeşerdiğini toprakta abu hayat bulduğunu okumak ne güzeldi hocam. Belediyenin bu tutumunu kutlarım. Dediğiniz gibi işin başı sevgi değil midir? Selam ve saygılarımla efendim.

gülsen tunçkal 
 27.02.2018 1:36
Cevap :
Kıymetli Gülşen tunçkal; Evet, Mersin Toros Belediyesi çok önemli bir iş başardı.Hızarda odun olmayı bekleyen Zeytin ağacı gövdesini kurtardı ve Mersinde gösterilen ilgi ve sevgi sonucunda Zeytin ağacı yeşerdi, yeniden zeytin verdi.Çok teşekkür ediyorum.Saygılarımı sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  01.03.2018 15:18
 

Merhaba Mehmet Bey, sevgi her işin başıdır, Sevgiyle çocuklar büyür ve büyük adam olur.Büyük şair Yunus Emre ne diyor: Gelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim, sevilelim / Dünya kimseye kalmaz " diyor...

Abdülkadir Güler 
 08.11.2017 23:04
Cevap :
Kıymetli Abdülkadir Güler; Mersin Toroslar Belediyesi koca çınar kökünü odun yapılmaktan kurtardı ve toprakla birleştirip, aşıladı yeni mahsule de kavuştular.İşte o nedenle dedim ki Sevgi ve ilgi çınarları da büyütür.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  09.11.2017 17:32
 

Saygıdeğer Burakgazi, yeşile aşık bir gönlün dilinden dökülen cümleler, tabi ki, hoş ve güzel manzara ve bilgiler oluşturuyor. Kaleminizin ve hafızanızın gücü hiç eksilmesin. Ülkemizde mevcut yeşil alanların yaşatılması ve örtüsünün gürleştirilmesinin öneminin tartışılmasının söz konusu edilmemesi gerekirken, yerel belediyelerin ve merkezi yönetimin, aksi yönünde aldığı kararlar akıl tutulmasına neden oluyor. Özellikle uzun süreler görev yaptığım Almanya ve Avusturya'da, yeşil örtünün korunması doğrultusundaki prensip ve kararları ayakta alkışlarsınız. Bu sebepledir ki, yağış rejimini de düzenli tutan, göz ve ruh mutluluğunu geliştiren bu yeşil panorama yüzyıllarca gürleşerek hayata tutunmaya devam etmektedir. Ülkemizin nice güzel yörelerinde, hangi hesaplar uğruna, sahip olduğumuz o Avrupa'daki benzer panorama katledilme kararlarına maruz kalmaktadır, düşünmek ve cevap bulmak mümkün değildir. Yürekli kararlarla, mensuplarını mutlu eden belediyelere saygılar ve alkışlar olsun. Refik

Refik Başdere 
 14.10.2017 19:45
Cevap :
Kıymetli Refik Başdere: Mersin Toroslar Belediyesinin yaptığı gerçekten çok ilginç geldi. Odun yapılmak üzere kesilen zeytin ağacı çınarı kurtarıldı, toprakla bütünleştirildi ve yeni mahsul zeytinlerini verdi.Sevgi ve ilgi çınarları da sevindirir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  17.10.2017 11:56
 

Mavi gökte gür yeşilin arttğı güzel bir ülke gelecek nesillerin de düşü olur...Elinize sağlık dostum.Selam ve saygılar.

Abbas Oğuz 
 07.10.2017 12:19
Cevap :
Kıymetli Abbas Oğuz; Koça çam ağacı çınarı odun olmaktan kurtarıldı. Tekrar toprakla buluşturuldu. özel sevgi ve ilgiyle bakımı yapıldı, hayata tutundu.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  07.10.2017 16:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2135
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster