Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
696
 

Sigaraları buzlamak yetmez!

Sigaraları buzlamak yetmez!
 

Sigaraları buzlamak yetmez!


“Eksik bir şey var anlayamam / Bak çayım sigaram her şeyim tamam”

Ezginin Günlüğü’nün “Eksik bir şey” şarkısının klibini yüklemiş birileri Facebook’a. Müzik çok güzel, sözler çok güzel, yorum zaten çok güzel.

Klibi izlerken görüntüler şiir gibi akıp gidiyor. “Eksik bir şey var anlayamam / Bak çayım sigaram her şeyim tamam” diyor Hüsnü Arkan ve kamera masanın üzerinde şöyle bir dolanıyor. Sözlerle uyumlu olarak çay görüntüye girip çıkıyor. Hüsnü Arkan “Her şeyim tamam” diyor ama görüntüde çay var, sigara yok. Malum olduğu üzere, görüntüde sigara olsa, klip hiçbir televizyon kanalında yayınlanmaz ya da sigaranın görüntüde olduğu yerler buzlanarak klibin içine edilir!

Yasa, “Televizyonlarda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamaz, görüntülerine yer verilemez.” demekteymiş.

Sebep?...

Bunu tahmin edemeyecek ne var ki? Halkın, gençlerin, çocukların sağlığını, ahlakını korumak vs vs vs vs…

Sıkıyorsa yayınla!.. Külliyatlı bir para cezası pusuda bekliyormuş yayıncıyı. E yayıncı da ne yapsın… Her türlü sigara görüntüsünü yok ediyor; yok edemediğini de buzlayıp, görüntünün…………….…….

Tamam. Görüntüde çözdük(!) sorunu da… Bunun bir de işitsel tarafı var. O ne olacak?

Hüsnü Arkan, “Eksik bir şey var anlayamam / Bak çayım sigaram her şeyim tamam” diyor şarkıda.

Yine bir şarkısında “Sigaramın dumanına sarsam, saklasam seni” diyerekten dağlıyor tüm yürekleri Ezginin Günlüğü… Ve daha nice şarkılar, türküler…. Hepsinin bir yerlerinde sigara var öyle ya da böyle.

Peki bunlar ne olacak?

“Sigaramın dumanına sarsam, saklasam seni…” Şarkı öyle içten, öyle güzel çınlıyor ki kulaklarımızda… Oradan kalbimize akıyor yavaştan…

Bakın, ben size söyleyim! Şarkıların içinde geçen o “sigara” sözcükleri de çocuklara, gençlere, büyüklere kötü örnek oluyor, sigaraya özendiriyor. Bence devlet bu konuya da hemen el atmalı ve acilen RTÜK’e talimat verip, şarkıların içinde “sigara” ya da bunun gibi ahlaka mugayir diğer sözcüklerin “dıt”lanmasını sağlamalı.

Sadece görüntüleri kaldırmak, buzlamak yetmez! Görsel zararlıların yanında, işitsel zararlılar ile de mücadele edilmeli.

Hadi bakalım… Herkes görev başına!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şakacı:)))

ÇokEskidendi 
 04.04.2010 11:50
 

gazete-dergi haberlerindeki sigara görüntüleri de buzlansın; bu haberlerdeki ve romanlardaki, öykülerdeki, şiirlerdeki, metinler içinde geçen "sigara" sözcükleri de okunmayacak şekilde kapatılsın. onlar da çocukları, gençleri, büyükleri sigaraya özendirir mazallah! yetkililer acilen buna da el atsın bi zahmet.

Mustafa Öncül 
 04.04.2010 11:43
 

Bir de deli gömleği giydirin...yazın üzerine de "bu vatandaş sigara içiyor, dikkat çok tehlikelidir!!!" ... sigaramın dumanına sardım sarmaladım bu yorumumu:))...güzel pazarlar, sevgiyle kalın, siz sigarasız kalın ama ben değil...

ÇokEskidendi 
 04.04.2010 11:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 150
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1646
Kayıt tarihi
: 20.06.06
 
 

70'li yılların sonlarına doğru (1977 veya 1978... Belki de 1979...) tüm zamanların efsane dergisi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster