Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '18

 
Kategori
Şiir
 

Şiiir Öğren

Şiiir Öğren
 

Şiir etkilenme sürecinde oluşur, yazıya geçer. Başka doğalar insan doğasını etkileyince şiir doğar. İşte doğamızın etkilenme izlerince oluşan birikim şiirde boy verir.

Belleğimizde oluşan birikim insanın kendini tanımasını sağlarken bellek varlığı oluşunu da gösterir. Bu birikim başka doğaların doğamızı etkilemesiyle oluşur. Sevinç, acı ussallaşma yolunda güzele ulaşmayı amaçlar. Bu güzel, uzanıp dokunamadığımız türden olabilir, ama yine de ona dokunabilir şair.

Başka doğaların doğamızı etkilemesinden doğan birikimler başkasının doğasına aktarılarak öğrenme gerçekleşir. Şair insan yanıyla insanlara açılır, paylaşır. Bu paylaşım ortak doğada gerçekleşir. İnsanın öznel, nesnel yanı insan doğasının ortaklığunı gösterir. Bu ortaklıklar öğrenilebilir.

Şiir içsel, öznel olana yönelirken Bu yönelmede sezgisel us kullanılır. Şair geleceğe yönelirken geçmişe bağlılığı da sürer. Geçmiş etkilenmelerin birikimidir. Ancak şairin gördüğü olandan çok olabileceklerdir. Bu yanıyla şair geleceğe yönelik bir etkinlik sürdürür.

Şiir, şairin sözünde genel geçer kurallara uzak düşer. Şiir kişiseldir. Şiir şairin dışlaştırma eyleminde yoğunlaşır. Şiirin kurgusu, başka doğalara akışı nesnel ortaklığa yönelir. İşte herkes için geçerlilikler bu süreçte görülür.

Şiir dil işidir, araçları sözcüklerdir. Algısal simgeler genel dile çevrildiğinda anlamlara, anlamsızlıklara ulaşılabilir. Kişiye özel olmayan bu çeviri öğrenilebilir. Şiir bilinçle kavranır

yaşam

güneş
muştuluyor günü
gün başlıyor

varsıl kucağında doğanın
duyar sabahı
kurt kuş insan

yinelenmez dünde kalan
her gün yaşanan


 

 
Toplam blog
: 1064
: 732
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..