Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '07

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
507
 

Şikayetim var!

Şikayetim var!
 

Davranışlar sözlerden daha yüksek sesle konuşur.

Ne doğru bir söz, kim söylemişse ellerinden öpeceğim. Dikkat ediyorum da, bu güzel ve anlamlı sözler eski dediğimiz bilge insanların deneyimlerinden ortaya çıkan sözler. Şimdiler de var mı? Belki vardır ama ben nedense hiç duymuyorum.Belki de tükendi...

İlim adamları diyor ki...
Davranışların, ancak davranış ile tedavisi mümkündür. Söz yok eylem vardır. Söz varsa da, davranışla bunu okeylemezseniz sözün anlamı sıfıra iner.Tabii sözcük olarak bunu söylemiyorlar ama benim anladığım ve genelde anlaşılan bu.

Sigara tiryakisi olan bir ebebeyn çocuklarına sigara içmeyin öldürür derse, ne anlamı vardır o çocuk için? İlk konuşmaya başladıklarında babaların çocuklarına öğrettikleri ve de tekrar etmelerinden hoşlandıkları küfür kelimeleri için, biraz büyüdükten sonra aman oğlum sakın küfretme... ayıptır demesi ne kadar gerçeği yansıtır? ve çocuk için vazgeçmesi ne kadar olasılık taşır?

-Sev deriz sevgi göstermeyiz
-Doğruyu söyle aman deriz hep yalan söyleriz
-Saygılı ol büyüklerine sevgi saygı göster deriz ama onların yanında büyükllerimizi hor görme davranışları sergileriz...
-Daha küçük yaştayken otobüste yaşlılara yer verme konusunda ters davranırız...
Daha neler neler...

Sözün kısası ele verir talkımı, kendi yutar salkımı usulü terbiye vermekte pek ustayız.
Bu aralar herkes şikayetçi yeni nesil gençlerimizden, ben de kızıyordum, ne yalan söyleyeyim. Ama gördüm ki onların hiç suçu yok, suç yeni nesil ebebeynlerde, suç yeni nesil öğretmenlerimizde. Bana kızanlar olabilir ama bir düşünsün herkes, ne veriyoruz çocuklara? ki ne bekliyoruz?

Bizler Atatürkçü olmakla hep övünürüz, hele son zamanlarda artık moda oldu. Tamam olsun da, sen ne yaptın? ne öğretttin. Benim ülkemin gençleri Çanakkale savaşları anlatılan panelde ya uyuyor ya da sıkılıp dışarı çıkıyor. Bir öğrenmişiz haydi bakalım slogan atalım eeee özü nerde?

Gördüğünüz gibi şikayetçiyim, bu benim en doğal hakkım. Şikayetçiyim annelerden, babalardan, şikayetçiyim canım dediğim, her daim ellerini öpmeye hazır olduğum öğretmenlerimden. Çocuklarımıza geleceğimize geçmişimizi yeteri kadar anlatmayan herkesten şikayetçiyim. Bizi biz yapan ananelerimizden, medeni olacağız diye her türlü rezalete eyvallah diyen herkesten şikayetçiyim. Nerde Türkü Türk yapan, diğer milletlerden ayrı koyan özelliklerimiz? Saygımız, sevgimiz hoşgörümüz?


güne_bakan(Nazenin yavrusu) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

size katılmamak elde değil anneler,babalar ve öğretmenler elbirliğiyle bozuyoruz çocuklarımızı..Bir anne düşünün otobüste sekiz yaşında kızı yanında oturuyor yetmiş yaşında bir teyzeye ver mesi gerekirken o çok yorgun diyebiliyor,bir öğretmen düşünün İstanbul Eyüp de bir lisede öğretmen kız öğrencilere kızmış İstiklal marşından sonra nutuk atıyor sabah kahvaltıda yediğimiz en eski peynir varya işte öyle hitap ediyor çocuklara nasıl öğretim nasıl eğitim Elbette gerçekten harika öğretmenlerimiz var elleri öpülesi ama bu örnekler de var...

Meral Yağcıoğlu 
 31.05.2007 12:58
Cevap :
Nasıl düzelecek? inanın bilemiyorum çok üzüntülüyüm...  31.05.2007 13:26
 

Yine süper teşhisler. Temel Eğitim de okul sadece, eğitimin çevre faktörü kadar öğrenciler üzerinde etkindir. Asıl eğitim ve kültür aile tarafından verilmektedir. Çocuk bu yaşlarda öğrenir herşeyi. Ergenliktede bildiklerini çevreyle karşılaştırır. 19-22 yaş arasında öğrendiği yolları "Otobana" çevirir. 2007 yılında halen daha bunu kavrayamadık. Aileler çocuklarını yalancı, çeteci, kurnaz olarak yetiştiriyor. Ne güzel örneklemişsiniz. "Maske" konulu yazınızlada bağlantılı. Bizde konuşma başka, uygulama başkadır. Bu hepimize yansımıştır. Hep söyleriz "Burası hukuk devletidir" diye. Ama uygulamalara bakarmısınız. Sahte. Baştan sona kadar sahte. Demokrasi diyenler, Muhtıraya bile karşı gelememişlerdir. Hele son zamanlarda "Atatürk" ü kullanan maskeliler. Ne yazıkki daha bu konuda bile hemfikir olamıyoruz. Enseyi karartmamakla birlikte, çok üzülüyorum. Daha maske taktığımızın bile farknda olamaıyoruz. Ne yazık.

DurmuşGüler 
 27.05.2007 11:39
Cevap :
Bu konuları tekrar tekrar irdelersek belki faydası olur nedersiniz? Teşekkürler:)  27.05.2007 12:30
 

Şikayetlerinin hepsine katılıyorum.Çok doğru düşünen ve yazan birisin.Sevgilerle.

Lavinya 
 26.05.2007 16:16
Cevap :
Teşekkürler canımm.)  26.05.2007 17:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 1482
Toplam mesaj
: 167
Ort. okunma sayısı
: 3186
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Emekli olmaya çalışan bir sanatçı,yazmaktan büyük keyif alıyorum. Kocaeli Gölcük' de oturuyorum e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster