Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '10

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
998
 

Siste yolculuk..

Siste yolculuk..
 

Dün gece geç vakte kadar evlerinde kaldığımız kuzenim ve eşi geceyi evlerinde geçirmemizi istemelerine rağmen, "15 km.lik yol, bir şey olmaz" diyerek yola çıktığımızda sisin bu kadar yoğun olduğunu tahmin etmiyordum. Çıkış noktamızdan varacağımız noktadaki yollar, ıssız dar ve virajlı idi. Bu yoldan defalarca gittiğimden yolu ezbere bildiğimi düşünüyordum. Aslında gece yolculuklarında önümde araç yokken veya karşıdan araç gelmiyorken devamlı uzun huzmeli farları kullanırım. Ancak bu defa uzun huzmeli farlar beni yanıltıyordu. Farların ışıkları önümdeki sis tabakasına çarpıp, tekrar gözüme geliyordu. Şehir içinde sis bile olsa, yoldaki ışıklar önümüzü aydınlatmamıza yardımcı oluyor, bir problem yaşamıyorduk. Ancak ışıkların olmadığı şehir dışındaki yolculuk tam bir kabus gibiydi.

Aslında çoktan İstanbul'a dönmeliydik. Ancak binanın yöneticisi olmam ve bu dönemde çatıyı tamamen aktartmam gerektiğinden, bu yıl dönüşümüz gecikmişti. Tabii burada en üst katta oturmanın da etkisi vardı.

Demek ki siste uzun huzmeli farlar değil, kısa huzmeliler yakılmalıydı. Bu defa da sadece birkaç metre ilerisini görebiliyordum. Yol çizgileri belli belirsiz halde zor görülüyordu. Sağ taraftaki kırmızı ikaz ışıklarının bir çoğu da yerinden kopmuştu. Zaten sağ tarafımız da bazı yerlerde uçurum gibi yüksekti.

Gece, yazlık sezonu da bittiğinden pek araç trafiği yoktu. Bu gibi durumlarda en emniyetli yol önümüze bir araç alıp, onu uygun bir takip mesafesinden takip etmekti ama o anda önüme alacağım bir araç da yoktu. Normal zamanda önümde yavaş bir araç görsem, sollama yaparak o aracı geçerdim ama bu durumda bir araç görsem de onu takip etsem diye düşünüyordum.

Sis su buharından oluştuğundan yollar da ıslaktı, bu gibi durumlarda mümkün olduğu kadar yavaş gitmek gerekiyordu. Bu durumlarda fren mesafesi kuru zemininkilere göre daha uzun olacaktı. Yolu iyi bilmeme rağmen Koru yolundaki sapağı son anda farketmiştim. Geniş bir kavis çizerek o sapağa gecikmiş olarak girdim. Kısa bir süre sonra da karşımda bir araç farı gördüm. Dönmek için 10 saniye daha gecikseydim, o araçla burun buruna gelecektim.

Karşıdan gelen bazı sürücüler ise dörtlü flaşörlerini yakıyordu. Aslında dörtlü flaşörler durma esnasında veya tehlike durumunda ikaz için yakılmalıydı. Bazı araçların ise sadece sis lambaları yanıyor, diğer farları yanmıyordu. Hareket halinde sadece sis lambalarını yakan araçların boyutları ise siste karşıdan gelen araçlar tarafından tam olarak algılanamıyordu. Yola çıkarken mutlaka farların sağlam olması gerekiyor. Çünkü bir farı arızalı bir otomobil gördüğünüzde onu bir motosiklet sanabilirsiniz. Bu nedenle aracın yolda hiçbir teknik eksikliği olmaması gerekiyor.

Yol boyunca da eşim yanımda devamlı dua okuyordu. Sağ salim gideceğimiz yere varalım diye. Neyse en sonunda yerleşim yerlerinin ışıklarını görünce içimiz rahatladı ve zar zor da olsa eve gelebildik.

Burada şunu önerebilirim. Geceleyin, mecbur olmadıkça siste yola çıkmayın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle büyük geçmiş olsun! Bu bir uyarı olmuş sizin için ve bizlere kadar da yansıdı. Teşekkür ederim. Benim en uzun yolculuğum İzmir-İstanbul arasıdır ve mutlaka sabah en geç saat 7'de yola çıkar, karanlık çökmeden ve trafik yoğunlaşmadan kalacağım yere varırım. Aşırı yağmur, kar ve si ihtimali olduğundaysa, asla yola çıkmam. Herkese de böylesini tavsiye ederim. Selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 12.11.2010 10:11
Cevap :
Çok teşekkür ederim Mehmet bey. Aslında doğrusu da sizin yaptığınız gibi olmalı. Karanlıkla beraber, hava şartlarının da kötü olması kaza ihtimalini arttırıyor. Böyle durumlarda yavaş ve çok daha dikkatli gitmekte yarar var. Saygı ve selamlarımla.  12.11.2010 16:30
 

Gözleri etkilemenin yanı sıra elini kolunu da bağlıyor insanın, direksiyon hakimiyetini kaybediyor gaza basmakta bocalıyorsunuz. Ama sizinde bahsettiğiniz gibi önünüzde bir çift stop lambası görürseniz çok şanslısınız demektedir, çünkü mat bir ışığın zararlı yansıması olmuyor, aksi halde yaradana sığınmak gerekiyor:-)) Selamlar saygılar..

Arif ÖĞÜTÇÜ 
 08.11.2010 21:55
Cevap :
Beni en çok şaşırtan da virajlı yolda uzun huzmeli farları yakınca, ışıkların siste yansıyarak olduğu gibi gözümün içine girmesi oldu. Neyse çabuk toparladım da farları kısa durumuna getirdim. Bence sis, yağmurlu hava, hatta karlı havadan bile daha tehlikeli. Saygılar, selamlar...  08.11.2010 23:27
 

arabayla git-gel 1500 km yol yaptım. Sabahın üçünde bastıran kesif siste çok rahat yol aldım. Çünkü navigasyon ekranı yolun tüm virajlarını gösteriyordu ve ben yola değil, navigasyon ekranına bakarak yol aldım. Sisten uzak durmak gerek. Hadi ben beklenmedik anda yüzleştim ama yola çıkmama imkanı varsa çıkılmamalı. Sizi de tanrı korumuş Erol Bey. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 08.11.2010 20:39
Cevap :
Aslında sizin yaptığınız gibi teknolojinin nimetlerinden yararlanmak gerek. Ama en iyisi yola çıkmadan önce meteorolojinin önümüzdeki günlerdeki hava durumunu web sitesinden incelemekte yarar var. Çünkü o konuda pek yanılmıyorlar. Teşekkürler, sevgiler....  08.11.2010 23:21
 

İş icabı sürekli yolculuk ediyorum, geçtiğimiz hafta Çarşamba ve Perşembe gecesi yaşadıklarım korku filmi gibi...

Ali Gülcü 
 08.11.2010 1:10
Cevap :
Bu durumda trafik kurallarına her zamankinden daha çok uymaktan başka çare yok. En önemlisi de fazla acele etmemek. Selamlar....  08.11.2010 12:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3403
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster