Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '13

 
Kategori
Futbol
 

Sneijder, taraftarını sevindirdi; yöneticileri kurtardı!..

Sneijder, taraftarını sevindirdi; yöneticileri kurtardı!..
 

Galatasaray’ın gruptan çıkmasının tek yolu vardı:

Juventus’u yenmek!..

Son sözü söyleyen Sneijder, bunu gerçekleştirdi.

Kazananın olduğu yerde bir yitiren vardır. Sahada yitiren, Juventus oldu. Ama kazanan kesimde, aslında yitiren, yöneticiler oldu.

Ama olsun, şu anda önemli olan, Galatasaray'ın UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yola devam etmesi... Bu durumda, doğal olarak, sorunlar ertelenir, bereciksizlikler gündemden çıkartılır.

*****

Allah’ın işine bak!...

Kar yağıyor, TOKİ harikası denen TT Arena, kara teslim oluyor.

Suçlu mu?

Kar!...

Ayıp olmasa, suçu Allah’a yükleyecekler. “Kar”ı onlar yağdırmadı ya... “Kar”, Allah’ın işiyse, “kul”un görevi de önlem almaktır.

Nerede o yöneticiler?

Açıklamalar, bahanelerin arkasına sığınmak, boş çabaydı. Boş çabalar, futbolcuların çabaları başarıyı getirdiği için, şimdilik göz ardı edilir.

(Yönetici seçilmek kolay, yönetici olmak zor. Şu iki gündür yapılan açıklamalara bakınca, Galatasaray’da kurumsal kimlik adına açıklama yapanların bu saptamaya girdiklerini görüyoruz. Gerçekten yönetici kimliğini taşıyanlar, yönetim dışına itilince, olan, taraftara oluyor.)

Maçı erteledi diye hakeme yüklenenler, şimdi dua ediyorlardır.

(Hakem, gerçekten boşmuş!. Adam, sahanın ortasına gelir, topu eline alır, elini göğüs hizasına kadar kaldırır, topu bırakır, topun zıplamasına bakar. Bir iki poz/ kare daha alınsın diye, bu hareketini birkaç kez yineler. Sonra sahanın başka yerlerine gider, aynı hareketleri oralarda da yapar. Ağzını eliyle kapatır, yardımcılarıyla önemli bir şeyler konuştuğu anlaşılsın ister.

Ama bütün bunları yapamadı, uzaktan sahaya şöyle bir baktı... Gördü ki, verdiği 20 dakikalık süre içinde hiçbir şey yapılmamış, birkaç adam sahada, belediye işçisi gibi oyalana oyalana çalışıyorlar. Hemen kararını veriyor, kendini haklı çıkaracak pozları vermiyor, yallah hakem odasına. Anlaşılan Portekizli üşümüş, hasta olmaktan korkmuş!..)

*****

Galatasaray, üç olasılıktan “en iyisi”ni gerçekleştirdi.

Salı günü başlayan, kar engeline takılan maç, çarşamba günü kaldığı dakikadan başladı. Kimi yerleri tarlaya dönen sahada, her iki takım için de oynamak zordu. Beklenmeyen top kayıpları, yanılmalar, zeminden kaynaklanan ve beceriksizlik gibi gözükenleri eleştirmek haksızlık olur.

Yenmek, Galatasaray’ın tek seçeneği; en azından berabere kalmak, Juventus’un iki seçeneğinden biriydi.

Ya, maçın görüntüsü?

Gol atanın kazanacağı bir görüntü vardı. O görüntü, 85. dakikada Sneijder'in attığı golle gerçeklik kazandı. Galatasaraylı futbolcular, mutlu sona erdiler.

Şu şöyle, bu böyle oynadı/ oynayamadı türünden değerlendirmeler yapmanın bir anlamı yoktur.

Hangi futbolcunun kötü oynadığı söylenebilirdi ki?

Galatasaray'dan, özellikle konuşan yöneticiler, futbolculara dua etsinler. Çünkü futbolcular, kendileri kazanırken iş bilmezleri kurtardılar. Taraftarı sevindirmek gerekiyordu; onu sağladılar.

Son söz:

Umutların yitmeye yüz tuttuğu yerde yeşermesi ne güzel!..

 

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutce@yandex.com


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Turgut ÇELİK :Pusulası olmayan Gemiye hiç bir rüzgar yardım etmez.Geçici başarılar çürük temelleri sağlamlaştırmaz. Günahlarını katar götüremez.Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 14.12.2013 0:40
Cevap :
Mehmet Bey... Bugün futbolcular sayesinde sevinen, hikmeti kendi görenler, yarın futbolcuların teklemesi karşısında suçu kime, kimlere yükleyecekler? Saygılar, selamlar.  15.12.2013 9:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2387
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster