Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '11

 
Kategori
Hamilelik Öncesi
 

Sorunsuz hamileliğe hazırlanmak

Sorunsuz hamileliğe hazırlanmak
 

Hamileliğe Hazırlık


Sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelik süreci geçirmek tüm kadınların hayalidir. Bu hayal hamilelik öncesinde ve sırasında alınacak bazı basit önlemlerle çoğu zaman kolayca gerçekleştirilebilir. Bir kadının beslenme durumu, genel sağlığı ve günlük rutin yaşantısı bebeğin dokuz ay boyunca gelişeceği ortamı olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilir.

Zayıf, çaresiz ve korunmasız bir bebek dokuz aylık macerasında tamamı ile annesine bağlıdır. Anne adayının hamile kalmadan önce bu döneme iyi bir şekilde hazırlanması vücudunun hamilelik sürecine uyum sağlamasını kolaylaştırır.

Hiçbir zaman çok geç değildir. Hamile kalmaya karar verdiğinizde aşağıdaki adımları takip etmeniz bebeğiniz ve kendi sağlığınız açısından önemlidir.

Muayene Olun

1. Hamile kalmadan önce mutlaka doktorunuzu ziyaret ederek bebek sahibi olmaya karar verdiğinizi belirtin. Sürekli gittiğiniz bir doktorunuz yoksa mutlaka içinize sinen güven duyabileceğinizbir jinekolog bulun. Ufak ya da büyük, bazı sağlık sorunlarının hamile kalmadan önce giderilmesi hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemli olabilir. Bazı yüksek riskli durumlarda ya da aile öyküsü varlığında genetik danışmanlık ya da inceleme gerekli olabilir.

2.  Jinekolojik muayeneyi ihmal etmeyin. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve PAP smear da dahil olmak üzere komple bir muayene o zamana kadar fark etmediğiniz bazı sorunların ortaya çıkmasını sağlayabilir.

3. Kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarla ilgili mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.

4.Çocukluk çağında geçirmemiş olduğunuz bulaşıcı hastalıklarla ilgili aşılarınızı yaptırın

5. Rutin kontrollerinizi yaptırın. Hamile kaldıktan sonra doktorunuz belirli aralıklarla sizi muayene edip bebeğinizin sağlığını ve gelişimini kontrol edecektir. Bu kontrollerde doktorunuz bazı testler yapacaktır. Bu testler sağlıklı bir hamilelik ve bebek için çok önemlidir.
Aklınıza takılan her soruyu doktorunuza yöneltin. Doktorunuzun bir görevi de hamilelik süresince size önderlik etmek, yönlendirmek ve eğitmektir.

6. Hamile kalmadan önce dişlerinizle ilgili olan problemleri çözün

Beslenmenize ve Kilonuza Özen Gösterin

1. Beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirin. Hamilelik süresince bazı besin maddelerine olan gereksiniminizin artacağını unutmayın.

2. Yağ ve şeker tüketiminizi aşağıya çekin. Kendinizi hamileliği hazırlamak için besin değeri yüksek gıdaları tercih edin.

3. Hamile kalmadan önce ideal kilonuza ulaşmaya çalışın. Fazla kilolar hamileliği olumsuz etkileyebilir. Öte yandan sürekli diyet yapılması hamileliğe sağlıklı bir başlangıç yapmak için gerekli olan bazı besin maddelerini az almanıza neden olabilir. Hem düşük kilo hem de fazla kilo hamile kalma potansiyelinizi bozabilir. Hamile kaldıktan sonra kilo vermeye çalışamayacaksınız. Bunu unutmayın.

4. Folik asit alın. Hamile kalmadan önce almanız şart olan tek vitamin folik asittir. Diğer vitamin ve mineraller açısından da desteğe gereksinim duyup duymadığınızı doktorunuzla mutlaka tartışın.

5. Spor yapın. Spor hem kaslarınızı güçlendirerek sizi hamileliğe hazırlar hem de hamilelik sırasında görülebilecek bazı komplikasyonları azaltır.

6. Yeteri kadar su için. Su hem bebeğiniz hem de sizin için en önemli besin maddesidir.

Zararlı Maddelerden Uzak Durun

1. Kimyasal maddeler ve bazı çevresel faktörler hamile kalma şansınızı azaltabilir ya da hamilelik sırasında bebeğiniz için zararlı olabilir. Kurşun, ağır metaller, asbest, radyasyon gibi pek çok zararlı olabilecek etken günlük yaşantıda karşılaşabileceğimiz faktörlerdir. İşyerinizde zararlı olabilecek çevresel faktörleri hamile kalmadan önce doktorunuza danışın. Toksik olabilecek maddeler ile temas etmekten kaçının.

2.  Sigarayı bırakın. Sigara kısırlığa neden olabileceği gibi hamilelikte bebek ölümleri başta olmak üzere pekçok soruna neden olabilir.

3. Alkol almayın. Alkol bebek için son derece tehlikeli bir maddedir. Bebekte beyin hasarına neden olabilir.

4. Kafein tüketiminizi azaltın. Aşırı miktarda kafein gebe kalmaya engel olabileceği gibi bebek üzerindeki etkileri de açık değildir.

5. Vücut sıcaklığınıza dikkat edin. Sauna, sıcak küvet, aşırı egzersiz gibi vücut sıcaklığınız aşırı yükselecek faktörler erken dönemde düşüklere neden olabilir.

Dinlenin ve Gevşeyin

1. Uzun ve yorucu bir yolculuğa hazırlanıyorsunuz. Bu nedenle gevşemelisiniz. Aşırı stres ve gerginlik hamile kalma şansınızı azaltabileceği gibi gelişmekte olan bebeğiniz için ideal olmayan bir ortam yaratır.

2. Hamile kaldığınızda dinlenmeye her zamankinden çok gereksinim duyacaksınız. Vücudunuz bu konuda size sinyal vermeden bir süre idare edebilir ancak pes ettiğinde toparlanmanız daha güç olacaktır. Bu nedenle kendinize şimdiden zaman ayırın.

Op.Dr. Şerife Şeniz Süpürtülü

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

http://www.antalyajinekolog.com

 
Toplam blog
: 5
: 10952
Kayıt tarihi
: 11.11.11
 
 

Ad: Şerife Şeniz Soyad: SÜPÜRTÜLÜ Doğum Yeri ve Tarihi: Antalya / 01.06. 1973 Medeni..