Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '16

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
411
 

Suriyeli sığınmacılara Türk vatandaşlığı verilmeli mi?

Suriyeli sığınmacılara Türk vatandaşlığı verilmeli mi?
 

Kampta Suriyeli sığınmacılar


Türkiye son yıllarda Suriye politikasında attığı yanlış adımların bedelini ödemek zorunda kalarak, sınırlarını açıp milyonlarca Suriyeliyi ülkemize aldı. Sığınmacılar önce kamplara yerleştirildi; buralar dolunca kontrolsüz, başıboş bir şekilde bütün Türkiye şehirlerine yayıldılar. İstilaya uğrayan bazı şehir veya ilçemizin nüfusunun sığınmacı sayısının altında kaldığı görüldü. Kıyılarımıza vuran cesetler, sokaklarda dilenen kadın, çocuk bu insanların perişan hali insanlarımızın içini eritmektedir. Bu durum, Türk toplumunda ekonomiden eğitime, işsizlikten konuta, sağlık sisteminden demografik yapıya kadar bütün dengeleri olumsuz yönde etkiledi. Toplumumuzun kültür dokusunu da değiştireceği belli olan bu sığınmacı göçü Türkiye için çok büyük bir güvenlik sorunu haline geldi. Türkiye’ den AB ülkelerine gitmek amacıyla ölüm yolculuklarını göze alan sığınmacılar bütün Avrupa’nın korkulu rüyası oldu. Bu ülkelerde seçmenler son seçimlerde sığınmacıları ülkelerine alan iktidar partilerine oy vermeyerek cezalandırdı. Zor durumda kalan bu ülkelere Türkiye can simidi oldu. AB, Türk Hükümeti’ne vize muafiyeti havucunu göstererek sığınmacıları Türkiye’ye geri kabul anlaşmasını imzalattı. Sığınmacılar elimizde kaldı; vize anlaşması gerçekleşmedi. Avrupa derin bir nefes aldı. Sığınmacıların yalnız barınma ve beslenme masrafları bile Türkiye’nin kaldıramayacağı bir yük iken, bir müddet önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriyeli sığınmacılara “vatandaşlık imkânı” verileceğini söyledi. Yasalarımıza göre, sığınmacıların vatandaşlığa alınması cumhurbaşkanı veya başbakanın tek başına vereceği bir karar değildir;  sığınmacıların vatandaşlığa alınmasıyla ilgili Türk vatandaşlığı yasasına göre; gerek süre, gerekse Türkçe bilme gibi şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Zengin ABD ve Avrupa ülkelerinde vatandaşlığa alma şöyle gerçekleşiyor. ABD vatandaşlık verdiklerini genellikle doktor, mühendis gibi akademisyenler ve nitelikli mesleği olanlar arasından seçiyor. Diğer sanayileşmiş ülkeler vatandaşlığa almak için, en az 5 yıl o ülkede oturma ve çalışma izni olmasını, sabıkalı olmamasını şart koşuyor. İş gücüne ihtiyaç duyan Almanya’da Alman vatandaşlığına alınmak için en az 8 yıl Almanya’da yaşamak, geçimini sağlarken hiçbir Alman sosyal kurumundan yardım almamak, Almanca bildiğini sınavla kanıtlamak ve Alman toplumuna uyum sağlayabileceğini göstermek gerekiyor. Almanya, 50 yıl önce bu ülkeye gelip çalışan, bu ülkenin vatandaşı olmuş Türklere çifte vatandaşlık hakkı tanımıyor. Türk pasaportlu insanlara yerel seçimlerde oy kullanma hakkı vermiyor. Türkiye’den evlenenler eşlerini bile ancak bir yıl sonra ancak dil sınavını başarması durumunda Almanya’ya getirebiliyor.

Görüldüğü üzere her ülke vatandaşlığa almada ince eleyip sık dokuyor.  Bize göre; Türkiye’nin vatandaşlık için Suriyeli sığınmacılarda yasal şartlardan başka göz ardı edemeyeceği diğer bir husus ise; ülkemize girenlerin kim olduğunu bilmemiz gerektiğidir. Çünkü geçmişte ülkemize düşmanlık etmiş, zarar vermiş, ihaneti belgelenmiş olan insanları, grupları bilmemiz ulusal güvenliğimiz açısından çok önemlidir. Türkiye’ye girenler arasında; Türk Devleti’ne isyan ettikleri, yabancı devletlerle işbirliği yaptıkları için 1915 yılında tehcir edilip Suriye’nin kuzeyine, Halep ve çevresine yerleştirilen çok sayıda Ermeni vardır. Eğer günümüzde PKK ile birlikte hareket eden Ermeni Taşnaklara Türkiye vatandaşlığı verilirse, Türkiye’nin içine kendi elimizle bir “Truva Atı”  sokmuş ve bunların vatanımızda belli bölgelerde nüfus yoğunluğu kazanıp “Demokrasicilik oyunu” oynamalarını sağlamış olacağız. Bu da şer örgütlerine Türkiye’yi ele geçirmek için yarım kalan işlerine devam izni demektir. Bundan başka sayıları doğumlarla iki yıl sonra 4 milyona ulaşması beklenen Suriyeli sığınmacılara anayasaya aykırı olarak açılan 600 okulda Arap diliyle eğitim verilmekte, ülke içinde yeni bir azınlık meydana getirilmekte, demografik yapımız esaslı bir biçimde değiştirilmektedir   

Çok sayıda Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık verilmesinin diğer olumsuz yanları ise; kendi ülkesinde vatandaşlarının işsizlik, güvenlik ve bunun gibi diğer sorunlarını çözememiş bir yönetimin vatandaşlığa alınacak bu sığınmacıların ihtiyaçlarını nasıl çözeceğidir?

Kendi vatanını düşmana karşı koruyacağı yerde kaçan, Türk vatandaşlığı verilmesi düşünülen Suriyeli sığınmacılar, yarın düşman tehdidine maruz kalmamız halinde ülkemizi de bırakıp kaçacaklardır. 

Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi bir oldubittiye getirilmeyecek kadar önemli bir karardır. Bu yüzden konu enine boyuna tartışılmalı ve sonunda halk oylamasına gidilmelidir.

 

Temmuz/2016

 

www.zekionsoz.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bütün yazdıklarınıza tüm kalbimle katılıyorum. Bu olayın sonuçlarından çok korkuyorum . Gelecekte ne büyük bir sorunla karşı karşıya kalacağımızı düşünemeyenler var ne yazık ki.Gelecek nesilleri iyi şeyler beklemiyor. Sevgi ve saygılarımla

GOKOYA 
 10.07.2016 16:10
 

Zeki bey, sizinle benzer düşünüyoruz, yazınızda belirttiğiniz gibi Dünyadaki tüm çağdaş ülkeler, yurttaşlık için başvuruda bulunan insanlarda ülkede kalma-çalışma süresi, uyum-entegrasyon, dil, ekonomik durum, eğitim, kişinin psikolojik yapısı, vb. gibi belirli kriterler ararlar ve de o kişilerin ülkelerine verebilecekleri bilimsel- sanatsal-ekonomik potansiyel katkıları değerlendirerek olumlu-olumsuz bir karar verirler. Yani yalnızca ucuz iş gücü için yurttaşlık vermezler, olsa olsa "Çalışma izni", "Oturma izni" (belirli süreli ya da süresiz) verirler. Yukarıdaki kriterlere uyacak Suriyeli mülteci sayısının birkaç yüzü geçmeyeceği kanısındayım. Elinize sağlık, selam ve saygı ile.

Nizamettin BİBER 
 10.07.2016 9:26
 

Sarayin hangi kararina karsi cikabildiniz ki ulusca buna cikasiniz?

Newyorker 
 09.07.2016 21:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 100
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2141
Kayıt tarihi
: 28.01.12
 
 

1945 Bayburt'ta doğdu. Yüksek öğreniminden sonra çeşitli liselerde öğretmen ve yönetici olarak ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster