Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
163
 

Tadı var mı ? Bence artık yok, kalmadı..

Tadı var mı ? Bence artık yok, kalmadı..
 

[Resim Alıntıdır]


Eskilerden Züccaciye'ler vardı şimdi ise onların yerini 'bir milyoncular' aldı, küçük gösterişli olmaya çalışılan alışveriş merkezleri.

Küçüklüğümden hatırladığım kadarıyla arkadaşlarıma  hediye almaya giderdim, tozlu raflarda duran donuk biblolar. Süslü püslü çerçeveler ya da renk renk bardaklar, saatlerce vakit geçirebilirdim orada oranın kokusu, verdiği his bambaşkaydı. İsmini bir türlü söyleyemezdim tıpkı küçükken arı'ya ayı dediğim gibi :) , ama büyüsüne kapılıp saatlerce durabilirdim.

Raflarda duran tozlu oyuncaklardan hayaller kurarak, 'aaaa bu ne kadar güzelmiş' diyip arkadaşımın kolundan tutup yanıma çekmek. Ayrı bir tadı vardı o küçük dükkanlara girip bakmak en sonunda ise birşey almadan çıkmak, çocuktuk işte merak salıyor insan herşeye..

Şimdi ise o güzelim küçük esnaf züccaciye dükkanlarının yerinde yeller esiyor, yerini tabiri halkın deyimi ile 'bir milyoncular' aldı. Küçük ama karışık, zevkli görünmeye çalışılan ama tad vermeyen, eskilerin o tadı kalmadı artık, züccaciye gibi büyüsünü vermiyor bana tadı kalmamış artık..

Zamanla neyin tadı kaldı ki artık ? Park bahçelerinde nerede o eski salıncaklar, tozlu çocuk parkları ayrı bir tadı vardı eve gittiğimiz zaman annelerimizin bize kızmasının bile..

Çocuk parklarının yerini artık büyük alışveriş merkezleri alıyor hemde adım başı, artık çocuklar gerçekten çocukluğunu yaşayamadan büyüyecekler. Sokakta saklambaç oynamadan, ip atlamadan, ya da kumdan pasta yapmaya, yapraktan dolma sarmaya çalışmadan, düştüğünde dizlerindeki acı olmadan büyüyecekler. 

Elleri, yüzleri toza bulanmadan çamur olmadan büyüyecekler, züccaciye nedir bilmeden oranın büyüsüne kapılmadan büyüyecekler..

Şimdi ise tadı kalmamış hiçbir şey'in alışveriş merkezlerine tıkalı kalınan hayatlar arasında kapalı bir kutu gibi aslında..

Tadı ise çocuklarda, o küçük ama şirin dükkanlarda..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısın sevgili dostum çok haklısın.Hayatta hiç bir şey olduğu gibi kalmıyor işte.Sevgilerle.

Şennur Köseli 
 05.03.2012 12:55
Cevap :
insan(oğlu) bile değişiveriyor sevgiler dilerim.  05.03.2012 14:17
 

Şimdi o büyük alış veriş merkezlerinin bir köşesinde oyun alanları var. Büyükler rahat alış veriş yapsınlar diye çocuklarımızın dünyası duvarlar arasına sıkıştırılıyor. Ağaçsız, oksijensiz parkta oynuyorlar. Bizlerin hayal kurarak,büyüme provalarını yaptığımız,o tozlu topraklı parkları hiç bilemeyecekler. Büyüdüklerinde hatırladıkları alış veriş yapmak olacak.

Bosnalı 
 05.03.2012 12:46
Cevap :
Kesinlikle katılıyorum.. bilmeden öğrenmeden,tatmadan büyüyorlar..  05.03.2012 14:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 195
Toplam yorum
: 402
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 924
Kayıt tarihi
: 09.01.12
 
 

Ben kimim ne yaparım? Aklıma düşeni yazar, gördüğüm kareyi ölümsüzleştirmek isterim. Kulağıma tak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster