Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '10

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1980
 

Tarihi af devrimi, stok ve matrah sıkıntısı olan şirkete de yarıyor!

Tarihi af devrimi, stok ve matrah sıkıntısı olan şirkete de yarıyor!
 

Tarihi af devrimi, stok ve matrah sıkıntısı olan şirkete de yarıyor!


DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıkladığı 'tarihi borç devrimi'nden vergi ve prim borcu olmayan şirketler de yararlanacak. Özellikle matrah artırımı ve stok affı bu konuda sıkıntısı olan şirketleri yakından ilgilendiriyor. Bunlar arasında bulunan 2006-2009 yıllarını kapsayacak matrah artırımında, vergiye esas gelirin artırılması istenecek. Mükellef matrah artışı üzerinden vergi ödeyerek o yıllara ait vergi incelemesinden sıyrılacak. Kamu alacaklarının bir bölümünün yeniden yapılandırılmasına imkan sağlayacak düzenlemeleri içeren yasa tasarısında yer alan düzenlemeye göre gelir vergisi, kurumlar vergisi, gelir stopaj vergisi, KDV açısından mükelleflerin 2006-2009 yıllarına ait yeni bir bir matrah bildirimi, bir bakıma eskiden vermiş oldukları beyannamenin üzerine ilave matrah bildirmeleri durumunda, ilave ödedikleri vergi ile beraber, bu vergi türleri ile ilgili inceleme ve tarhiyata muhatap olmayacaklar.

Stok affıyla beraber de işletme kayıtlarında görünmeyen para, altın, gayrimenkul gibi varlıklar belli bir vergi karşılığı kayda alınacak. Kayıtta görünmeyen altın varlığı için işletmeler yüzde 2.5 vergi ödeyerek kayda alma işlemi gerçekleştirebilecekler. Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede olmayan değerlere de düzeltme imkanı sağlanıyor. Bu sayede işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi sağlanıyor.

Bu yazının hemen ardından bizde not olarak oranları ve Asgari alınacak Tutarları özetleyebiliriz. Burada kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse Matrah arttırımında gelir vergisi, kurumlar vergisi, gelir stopaj vergisi, KDV açısından mükelleflerin 2006-2009 yıllarına ait yeni bir ilave matrah bildiriminde bulunmaları gerekiyor.Ancak vergi incelemelerine esas olarak bu arttırımlardan hangilerine müracaat edilir ve şartlar yerine getirilir ise o vergi konusunda müracaatta bulunduğu ilgili tarihler açısından inceleme ve tarhiyatla muhattap olmak zorunda kalmayacaklardır.

GELİR VERGİNDE MATRAH ARTTIRIMI

2006 Yılı için Kendi Beyanına Göre Matrah Artış Oranı %30 Olacak Ancak Asgari Matrah Artış Tutarı ise 10.000 TL'den Düşük Olamayacak. Bu beyan edilen Artışın %20 'si vergi olarak ödenecek.

2007 Yılı için kendi beyanına göre Matrah Artış Oranı %25 olacak ancak Asgari Matrah Artış Tutarı ise 12.000 TL' den düşük olamayacak . Bu beyan edilen artışın %20 'si vergi olarak ödenecek.

2008 Yılı için kendi beyanına göre Matrah Artış Oranı %20 olacak ancak Asgari Matrah Artış Tutarı ise 15.000 TL' den düşük olamayacak.Bu beyan edilen artışın %20 'si vergi olarak ödenecek.

2009 Yılı için kendi beyanına göre Matrah Artış Oranı %15 olacak ancak Asgari Matrah Artış Tutarı ise 20.000 TL' den düşük olamayacak . Bu beyan edilen artışın %20 'si vergi olarak ödenecek.

Geliri yalnızca gayrimenkul sermaye iradından ibaret olanlarda ilgili yıllar için belirlenmiş matrahın 1/5 inden aşagı olamaz.Yine Basit usulde vergilendirilenler için ilgili yıllar belirlenmiş matrahın 1/10 dan aşağı olamaz.Vergisini süresnde ve tam olarak ödeyen mükellefler için vergi oranı ise %20 degil %15 olarak uygulanır.

YILLIK BEYAN EDİLEN GELİR STOPAJ VERGİSİNDE VERGİ ARTTIRIMI

2006 Yılı için Yıllık beyan edilen Gayrisafi Ücret tutarı üzerinden %5 vergi oranı uygulanır.

2007 Yılı için Yıllık beyan edilen Gayrisafi Ücret tutarı üzerinden %4 vergi oranı uygulanır.

2008 Yılı için Yıllık beyan edilen Gayrisafi Ücret tutarı üzerinden %3 vergi oranı uygulanır.

2009 Yılı için Yıllık beyan edilen Gayrisafi Ücret tutarı üzerinden %2 vergi oranı uygulanır.

KATMA DEĞER VERGİSİNDE VERGİ ARTTIRIMI

2006 Yılı için Yıllık Hesaplanan KDV Tutarı Üzerinden %3 vergi oranı uygulanır.

2007 Yılı için Yıllık Hesaplanan KDV Tutarı Üzerinden %2, 5 vergi oranı uygulanır.

2008 Yılı için Yıllık Hesaplanan KDV Tutarı Üzerinden %2 vergi oranı uygulanır.

2009 Yılı için Yıllık Hesaplanan KDV Tutarı Üzerinden %1, 5 vergi oranı uygulanır.

KURUMLAR VERGİSİNDE MATRAH ARTTIRIMI

2006 Yılı için kendi beyanına göre Matrah Artış Oranı %30 olacak ancak Asgari Matrah Artış Tutarı ise 30.000 TL' den düşük olamayacak . Bu beyan edilen artışın %20 'si vergi olarak ödenecek.

2007 Yılı için kendi beyanına göre Matrah Artış Oranı %25 olacak ancak Asgari Matrah Artış Tutarı ise 36.000 TL' den düşük olamayacak . Bu beyan edilen artışın %20 'si vergi olarak ödenecek.

2008 Yılı için kendi beyanına göre Matrah Artış Oranı %20 olacak ancak Asgari Matrah Artış Tutarı ise 45.000 TL' den düşük olamayacak . Bu beyan edilen artışın %20 'si vergi olarak ödenecek.

2009 Yılı için kendi beyanına göre Matrah Artış Oranı %15 olacak ancak Asgari Matrah Artış Tutarı ise 60.000 TL' den düşük olamayacak . Bu beyan edilen artışın %20 'si vergi olarak ödenecek.

Ve Yine Kurumlar Vergisinde uygulanacak olan Matrah Arttırımı içinde Gelir Vergisinde olduğu gibi Vergisini tam ve süresi içerisinde ödeyen mükellefler için vergilendirme oranı %20 değil %15 olarak uygulanacaktır.

STOKLAR VE KASA MEVCUDUNA İLİŞKİN OLARAK YAPILAN DÜZENLEMELER IŞIĞINDA AF UYGULAMASI

İşletmede Mevcut Olduğu halde Defter, Belge ve kayıtlarında yer almayan Emtia ile Demirbaşların kaydı sırasında Genel Orana tabi (%18) Emtia Ve Demirbaşlar için hesaplanacak ve ödenecek vergi Matrahın %10'u olacak.İndirimli orana tabi olan (%8 ile %1) Emtia ve Demirbaşlar için tabi olduğu oranın yarısı kadar (%4 ile %0, 5) vergi hesaplanacak ve ödenecektir.

İşletmede Mevcut Olduğu halde Defter, Belge ve kayıtlarında yer almayan Kıymetli Maden ve Ziynet Eşyasının kaydı sırasında beyan edilecek tutarın üzerinde %2, 5 oranında vergi hesaplanacak ve ödenecektir.

İşletmede Mevcut olmadığı halde kayıtlarda yer alan özelikle atıl durumdaki ve kullanılamayacak durumda miadı dolmuş olan demirbaşlar için fatura kesilmek suretiyle kayıtlardan çıkarılması mümkün ve yeterli olacaktır.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede mevcut olmayan Kasa mevcudunun düzeltilmesi sırasında Düzeltmeye esas değer üzerinden %10 oranında vergi hesaplanacak ve ödenecektir.

Tabi burada şunuda hatırlatmakta fayda var bundan önceki süreçlerde yaşanan stok ve emtia affında olduğu gibi bu tasarının yasalaşması neticesindede kayıtlara intikallerinde benzer uygulamalar ve şartlar görülecektir.

Örneğin; kayıtsız stok bildiren yükümlüler bu mallarını satmaları halinde, satış bedelleri beyan ettikleri değerden düşük olamayacaktır. Bir başka anlatımla Bu suretle beyan edilen kıymetlerin satılması halinde satış bedelleri bunların deftere kaydedilen değerlerinden düşük olamayacak ve matrah artırımına konu mallardan dolayıda zarar kabul edilmeyecektir.

Bilanço esasına göre defter tutan yükümlüler, stok beyanı suretiyle aktiflerine kaydettikleri emtia için ayrı; makine, teçhizat ve demirbaşlar için ayrı olmak üzere Pasif hesaplarında özel karşılık hesabı açacaklardır.Örneğin 525- Kayda Alınan Emtia Karşılığı Hesabı ile 526- Demirbaş Makine ve Teçhizat özel karşılık hesabı gibi.

Bundan önceki uygulamalarda oldugu gibi büyük bir ihtimalle bu açılan karşılık hesaplarında emtia için ayrılan karşılık, ortaklara dağıtılması veya işletmenin tasfiye edilmesi halinde sermayenin bir unsuru sayılacak ve vergilendirilmeyecektir. Makine ve teçhizat ile demirbaşlar envantere alındığı için bunlara ayrılan karşılık ise amortisman olarak kabul edilecektir böylelikle kayda alınacak yeni emtialar için ayrıca amortisman ayrılmasınında önüne geçilecektir.

Tabiki bunlarla ilgili olarak kesin hükümleri tasarının mecliste komisyondan geçerek son halini alıp yasalaşmasının ardından hep birlikte görecegiz.

Yıldırım ERCAN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5829
Kayıt tarihi
: 18.11.10
 
 

1979 İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Malatya'da yaptım. 1996 yılında muhasebe işine..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster