Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
799
 

Tatile giderken

Selçuk, Kuşadası, Manavgat, Kaş, Antalya, Bodrum, Muğla, Milas, Didim, Alanya, Germencik. . . 54 ayrı yer yandı. . . .

Türkiye'nin ormanları yanıyor. Ne tesadüf, yangınlar aynı anda ve farklı bölgelerde başlıyor. Yanan ormanların bulunduğu bölgeler ise tatil köyü, otel ve site yapımı için çok uygun bölgeler. Tesadüfün böylesi. . . .

Artık yaz tatiline giderken bavulumuza deniz gözlüğü, palet, güneş yağı yerine yangın söndürme tüpü, yanık kremi, gaz maskesi gibi malzemeler koymayı alışkanlık haline getirmeliyiz. . . .

Yangın söndürme çalışmalarımız ise evinde yangın çıkmış birisinin, komşusundan su taşıyarak yangını söndürmeye çalışması hızında devam ediyor.

Evet, iki adet C-130 Hercules tipi yangın söndürme uçağımız var. Fakat Gürcistan'da çıkan orman yangınını söndürmeye gittiklerinde arızalanmışlar. Şimdi Kayseri'de yatıyorlar.

Yangın söndürme çabaları kiralık helikopterler ile devam ediyor.

Yanan bir tek ağacın geri dönüşü, elli sene sürecek. Ormandaki ekosistemin yeniden kurulması için ise iki yüz seneye ihtiyaç var. Yalnızca ilkokulda çocuklara ağaç diktirme alışkanlığı olan bir millet olduğumuzu düşünecek olursak, katledilen ağaçlarımıza yeniden kavuşabilmemizin ne kadar zaman alacağını varın siz düşünün. . . .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir tuhaflık yok mu sizcede? Türk Hava Kurumu 80 senedir bağış ve deri topluyor 4 tane yangın söndürme uçağımız yok! Ormanlar milletin Devletin malı. O zaman niye Ordu korumuyor? İnsana, ormana, hayvana ve hayata bakış aynı bizi yönetenler için. Hiçbirini görmüyorlar ki.. Saygı ve sevgiyle. İlker

Sevgiağacı 
 20.11.2006 1:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1464
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

33 yaşındayım ve sevgili kızım Mernuş ile yaşıyorum Galeride fotograflarını görebilirsiniz...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster