Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '18

 
Kategori
Teknoloji
 

Teknoloji Katil Robotlar mı Üretecek?

Teknoloji Katil Robotlar mı Üretecek?
 

Katil robotlar


İnsansız hava araçlarıyla birlikte robot teknolojisi ilginç bir ivme kazandı. Robotların silahlanması insan öldürmeye başlaması insansız hava araçlarıyla birlikte gündemimize girdi. İHAlar Afganistan, Pakistan, Somali ve Yemen pek çok kez kullanılıp teröristlerin yok edilmesinde kullanıldı. Yavaş yavaş insansız  savaş makineleri Amerika, Rusya, Japonya gibi ülkelerin gündemine girdi çünkü insan demek yemesiyle içmesiyle savaşta yaralanmasıyla maliyet demek oysa robotlarda böyle bir maliyet yok. Bu konuda aklıma okuduğum bir makaledeki şu bölüm geliyor :

 "Boston Dynamics adlı firmanın eşya ve büyük yükleri taşımakta kullanılmak üzere tasarladığı “Bü­yük Köpek” adı verdikleri bir robot 150 kilo yükle zor arazi koşullarında saatte 2,5 kilometre yol alabilmektedir. Şirketin ürettiği robotlardan biri de “Atlas” adı ver­ilen insansı robottur.  Arazi robotu olarak tasarlanan Atlas, iki ayağı üzerinde yürü­yerek ve birçok aleti kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır."

Makalede anlatılanlar gerçekten korkunç.  Terminatör filmi gibi iki ayaklı yürüyen robotlardan bahsediyor. Galiba öyle gözüküyor ki robotlar savaşlarda kullanıp insan öldürecek. Bunun hakkından nasıl gelinir bilmiyorum ama gelecek bunu getiriyor gibi ne dersiniz?

 
Toplam blog
: 2
: 199
Kayıt tarihi
: 29.04.18
 
 

Mimarım. Bekarım. İşimle ilgili uğraşlarımın yanında bilimle uğraşıyorum. Çeşitli sanat ve bilim ..