Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Dilan Baransel Sağlık İletişim Danışmanı

http://blog.milliyet.com.tr/dilanbaransel

03 Kasım '17

 
Kategori
Halkla İlişkiler
 

Telomer’imi Kırdın! Oldu mu Şimdi Bu Ayşe?

Telomer’imi Kırdın! Oldu mu Şimdi Bu Ayşe?
 

Her gün pek çok haberle güne uyanıyoruz. Sıcak gündem koşturmaları arasına sıkıştırılan sağlık haberleri ne kadar fark edilmezmiş gibi görünsede birilerinin hayatlarını etkiliyor. Sağlık haberciliğinin önemide işte bu noktayı görebilmekle başlıyor.

Kamuoyuna sunduğunuz sağlıkla ilgili bir haberse bunu ciddi bir süzgeçten geçirmeniz gerekiyor. Burada görev başta Sağlık Bakanlığı’na, gazetecilere, sağlık iletişim çalışmaları yapan PR’cılara, hekimlere ve hatta halka mal olmuş kişilere düşüyor. Sağlık alanında yazacağınız bir konu okuyucularda kelebek etkisi yaratabiliyor. Benim yazıyı yazma amacım ise bunu okuyan kişilerin hayatlarında sağlıklı bir okuryazar bilincini harekete geçirecek bir kelebek etkisi yaratma ümididir.

Her sektörde rekabet ve reklam vardır. Reklam ve algı yönetimi insanoğlu yaşadığı müddetçe  olacaktır. Sağlık iletişim danışmanlığı yapan biri olarak kamuoyuna zarar verirci sağlık içeriklerinin hep önünde durdum. Çünkü çalıştığımız sektörün bir ürün pazarlaması olmadığını, sizin yaptığınız iletişim çalışmaları neticesinde bir insanın hayatını etkileyebileceğimizin verdiği sorumluluk bilinci ile işlerimizi kaleme alıyoruz. Peki sağlık üzerine haber yapan her gazeteci ya da her PR’cı bu kadar hassas mı?

Üzülerek söylemek gerekirse hayır!

29 Ekim tarihinde ünlü bir köşe yazarı tarafından kaleme alınan röportaj sonucunda Türkiye Telomer’le tanıştı. Pek çok kişi Telomer’in ne olduğunu bilmiyordu bile... Yapılan haber sonucunda arama motorunda yoğun bir şekilde aratılmaya başlanan ve etkileri henüz kanıtlanmamış bir hapın peşine düştü millet. Neden düşmesin ki ? Hele ki halka mal olmuş bir kişi kullanmaya başlamış ise!

Ballandıra ballandıra anlatılan bu haberin en trajikomik yanı ise haberin altında geçen “herhangi bir tıbbi yöntemi ve ilacı doktorunuza başvurmadan kullanmayın” ibaresiyle kapanmış olması. Halka mal olmuş bir kişi çıkıyor, “Ben bunu içiyorum, Temel Reis gibi oldum, adeta kendimi yepyeni hissediyorum.” diyor. Veriyor coşkuyu, özendiriyor insanları sonra bir bakıyorsunuz aaa! haberin sonunda çıkan bir ibare. Oldu mu şimdi bu Ayşe?

Peki bu Telomer’in ömrünü uzattığı iddia edilen hap, uzun vadede yıkıcı sonuçlar getirdiğinde bunun sorumlusu kim olacak?

Tedavisi kanıtlanmamış, denek olarak kullanmayı kabul etmiş ve sadece  6 aydır bu tedaviyi gören sanatçı ilerde yan etkileri ile karşılaştığında dönüp, “Çok üzgünüm sizleri de özendirdim, kusura bakmayın” mı diyecek? Burada beni üzen en büyük nokta ise, sonunu görmeden sorumsuzca yazılan bu yazıdır.

Her yazılana itibar etmeyin!

Her yazılana, halka mal olmuş kişilerin her söylediğine, köşe yazarlarının kaleme aldığı her yazıya lütfen inanmayın. Maalesef her zaman sağlık alanında yazılacak haberlerin okuyucularda ne gibi sonuçlar yaratacağını düşünmeden, sadece yazıları ile gündeme oturmayı düşünen yazarlar olacak.  Bu tarz yazılar ne zaman son bulacak peki? Cevap çok basit! Siz itibar etmeyi bıraktığınızda...

Dilan Baransel
Sağlık İletişim Danışmanı
 
Sağlık iletişimi hakkında sorularınız için
dilan@dilanbaransel.com
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 64
Kayıt tarihi
: 02.03.17
 
 

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık eğitimimi tamamladıktan sonra iletişim sektöründe bulunulması ger..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster