Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
66
 

Temiz bir seçim olsun istiyoruz!...

Temiz bir seçim olsun istiyoruz!...
 

internetten alınmıştır


Genel seçimlere bir ay kala, siyasi partilerin "temiz bir seçim" olmas'ı için ortak karar almalarını öneriyorum.

Aslında AA'nın haberine göre Safranbolu'da tüm siyasi partılar bu kararı almışlar bile...Şehrin tarihi ve kültürel görünümünün bozulmaması için bayrak, flama ve afiş asılmaması kararına varılmış.

Bu kararın bir benzerinin tüm illerde alınmasını tavsiye ediyorum. Seçimlere yakın caddelere, sokaklara parti bayrakları, flamalar asılıyor...Bilboardlar, duvarlar afişlerle dolduruluyor.

Hadi, bilboardlar neyse de sokakları parti filama ve bayraklarıyla doldurmanın hiç bir anlamı yok...

Çoğu yerde birbiri içine girmiş, hangisinin hangi patinin olduğu belli olmayan bu çevre kirleticilerin seçmen üzerinde nasıl bir etki sağladığını anlayamıyorum.

Bir partı diğerden daha çok çevreyi kirletirse daha çok oy mu alıyor?...Yani bunun araştırması, incelemesi yapılmış mı?...

Görselliğin alıp başını gittiği çağımızda insanlar hala bayraklara, flamalara bakarak mı oy veriyor... Eğer, reklam işe yarıyorsa zaten televizyonlarda parti reklamları dönüp durmaya başladı.

Sadece televizyonlar da değil, internet siteleri, gazeteler reklam mekanı olarak kullanılıyor.

Ben diyorum ki, 1970'lerde kalmış bu ilkellikten bütünüyle vazgeçsin siyasi partiler... Bu kararı tıpkı Safranbolu'da olduğu gibi tüm partiler ortak karar olarak açıklasınlar.

Hükumet böyle bir yasaklama kararı alırsa, malum muhalefet sazı eline alır ve baskı, engelleme, diktatörlük edebiyatın başlar. Bu yüzden bu seçimlerde çevre kirletmeme kararının tüm partilerin etik kararı olmasını önerdim.

Keşke seçmenler olarak biz ortak bir bilnçte birleşip şöyle bir karara varsaydık: Bu seçimlerde hangi parti daha az çevre kirletiyorsa oylarımızı ona vereceğiz, diyebilseydik.

Pek makul bir öneri olmadı bu kabul ediyorum ama en azından bazı sivil toplum örgütleri böyle tekliflerle ortaya çıksalar fena olmayacak.

Bu gereksiz kağıt ısrafı ve çevre kirliliğinden kurtulalım... Ayrıca, bangır bangır bağırarak gezen arabalara da bir sınır getirseler bu seçim tadından yenmez olacak.

Partiler sokaklarda bangır bangır bağırarak birbirlerini itham edici çirkin laflar söylerken aslında o partiye oy vermiş insanları da rencide ediyor.

Mahallelerde, sokaklarda insanların huzurunu kaçırmanın alemi yok... Günümüzde toplumun ulaştığı "siyasal bilinç" öyle kaba gürültüye pabuç bırakacak cinsten değil..

Seçim yarışında son düzlüğe girilmişken, çevre temizliği ve insan sağlığı açısından her anlamda "temiz bir seçim" süreci yaşansın, diyorum.

Sokaklar anlamsız kağıt parçalarıyla ve naylonlarla kirletilmesin; gürültü kirliliği ile ruhlarımız incitilmesin...

Ne kadar bağırırsanız bağırın sonuçta herkes kendisiyle başbaşa iken oyunu verecek...

Bağıracaksınız miting meydanlarında bağırın... Sokaklarımızı rahat bırakın!

Not: Bu yazıya internet ortamında görsel ararken, bazı çevre örgütlerinin konuyla ilgili çalışmalar yaptığını gördüm... Ayrıca, devlet bazı genelgelerle şehirlerin korunması için valilere talimat vermiş. Demek ki rahatsızlık yaygın... İnşallah, bu seçimlerde bu bilinç daha da yükselir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4274
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster