Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
4929
 

The Economist'ten Atatürk yazısı

The Economist'ten Atatürk yazısı
 

The Economist dergisi, Erivan’daki “Soykırım” müzesindeki belgelere dikkat çekerek “Modern Türkiye’nin babası Kemal Atatürk, birinci dünya savaşı sırasında ve sonrasında yüzlerce Ermeni kadın ve çocuğu, Osmanlı kuvvetleri tarafından toplu olarak katledilmekten kurtardı” diye yazdı.*

…Bu gelişme bana hiç inandırıcı gelmedi. Dikkat edilirse, Osmanlı ordusunun toplu katliamından kurtardı diyor. Şimdi farklı bir yol izliyorlar sanki? Türkler değil de Osmanlı soykırım yapmıştı diyerek bizi tuzağa çekecekler. Atamızdan böyle bahsettikleri kabulleneceğiz. Sonra ne mi olacak? Osmanlıdan kalma miraslarını isteyecekler.

İngiliz dergisi, son sayısında Türkiye ile Ermenistan’ın yakınlaşma çabalarını değerlendirdiği “Dost ve Komşu” başlıklı analizinde “İki tarihi düşman” arasındaki ilişkilerde iyileşme umudunun doğduğunu vurguladı. Analizin başında Atatürk’ün Ermenilere yönelik tutumuna dikkat çekerek şunları yazdı:

“Modern Türkiye’nin babası Kemal Atatürk, birinci dünya savaşı sırasında ve sonrasında yüzlerce Ermeni kadın ve çocuğu, Osmanlı kuvvetleri tarafından toplu olarak katledilmekten kurtardı.

…Bu haber bir tuzak! Osmanlının soykırım yaptığını kabul ettirmek için Atatürk kozu oynanıyor. Bunu Economist yazıyor da Türk tarihi neden yazmıyor? Neden bizim tarafımızdan bilinmiyor ve dünyaya neden anlatılmıyor? Ermeni soykırım yalanı üzerinden yıllarca ülkemize baskı yapan yalancılar, Rusya'nın Kafkaslarda etkinliği artınca ülkemize yalakalık yapmaya başladılar.

The Economist, Türkiye ile Ermenistan’ın barışması halinde bunun Kafkaslardaki güç dengesini etkileyebileceğine işaret ettiği analizinde, Gürcistan’daki savaşın Ermenistan’ın tutumunu gözden geçirmeye zorlandığını kaydeden dergi, Türkiye ile barışmanın Ermenistan için yeni bir kapı açacağı belirtiyor.

İngiliz dergisi, Ermenistan ile barışmanın Türkiye’nin bölgesel gücünü artıracağını belirtirken de şu değerlendirmeyi yaptı: Amerikan Kongresince sunulan ve 1915 yılındaki Ermenilerin katliamını soykırım olarak adlandırmaya çağıran bir karar tasarısına etkisiz hale getirilmesine katkısı da olabilir. Bu da, soykırımın tanınması için kampanya yapan Ermeni diasporasını mutsuz ediyor.

…Atatürk 26 Şubat 1921’de Amerikalı gazeteci clanence k. streit’in sorusu üzerine ermeni tehcirine ilişkin şu tarihi gerçekleri dile getirdi: "İngilizlerin sulh zamanında ve harp sahasından uzak olarak İrlanda’ya reva gördüğü muameleye hemen hemen kayıtsız bir şekilde bakan dünya efkarı Ermeni ahalinin tehciri hususunda almaya mecbur kaldığımız karar için bize karşı haklı bir ithamda bulunamaz. " "Bize karşı yapılmış olan iftiraların aksine tehcir edilmiş olanlar hayattadır ve bunlardan ekserisi şayet İtilaf Devletleri bizi tekrar harp etmeye zorlamasa idi evlerine dönmüş olurlardı. "

…Ermenistan’la ilişkiler sağlansın, ermeni soykırımı tanınsın ve Türkiye özür dileyerek tarihinde bu kara leke ile yaşasın! Ermeni soykırımı oldu ama Atatürk bir kısmını önledi diye yutturmaya çalışıyorlar. Ermeni tarihçiler 50 yıldır sürekli yeni belgeler yazıp bir tür turnusol çözeltisiyle eski hale getirip bunları dünya medyasının önüne atıyorlar. Araştırsınlar arşivleri bakalım kimin kemikleri çıkacak Anadolu topraklarından!

*Basından

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazar elinize sağlık, Ermeni devletinden ve lobisinden karşılıksız dostluk beklemek mümkün değildir. Onların derdi ermenistan da ilk öğretim ve lise de okutulan kitaplarda bütün çıplaklığı ile ortaya konmuştur. Ağrıyı Başkentleri olarak görürler. Ağrı dağına sevdaları vardır. Bir çok takvim ve kitap ta Ağrı dağı resimlerini görmek mümkündür. Bunların derdi Türkiye den toprak kopartmaktır. İyi gücel tuzak demişsiniz de, Bizim başımız da ki iktidar da belki bu tuzağı tatlı bulmuştur? Malumunuz onlar için varsa yoksa cepleri, kendi menfaatleridir. İktidar olup malı götürmek için dış ve iç güçlere vermedikleri taviz kalmamıştır. Vatanın topraklarını bile bir bir satmışlardır. Hatta doğuda hala topraklar satılmaktadır. Elinize emeğinize sağlık. Benim bu iktidardan umudum yok. Umarım daha iyi, dürüst, akıllı,zeki ve Laik Cumhuriyetten taviz vermeyecek bir iktidarla yönetiliriz. Saygılarımla... ( Konu iktidar değildi lakin bu açılımda iktidarın da büyük rolü var.)

Erhan Türk 
 27.09.2008 23:27
Cevap :
Tamamıyle katılıyorum size sayın Türk. İyi komşuluk ilişkileri için ön şart ve karşılıksız çıkar arnmaz. Ermenistan her fırsatta ve her platformda güçlü lobicilik faaliyetleri ile dünya çapında alehimize karalama kampanyası açıp sonra da iyi komşuluktan bahsedemez. Bizim iktidar "barış güvercini" hevesine kapılmış, aklınca uluslararası arenada puan toplayacak! Puan ve puanlar toplamak içinde Kıbrıs'tan başladılar (iyi niyetlere rağmen diyelim) ama görüldü ki taviz verdiniz mi sonu gelmiyor ve verilen sözlere rağmen AB nasıl aciz bir duruma düştü gördük. Ermenistan bizi tuzağa düşürmek için daha ne dümenler çevirecek, kimleri kullanacak kim bilir?  28.09.2008 14:14
 

türkiye'nin ermeni sorunu üzerinde ciddi bir araştırması olmadığını biliyoruz. bakın türkiye sözde ermeni soykırımını kabul etse dahi Türkiye'ye herhangi bir dayatmada bulunacak bir uluslarüstü makam yoktur. BM ve AB diyseksiniz.. İkisi de ABD önderliğinde işlerini yürüten örgütler. Yıllardır dillendirilen üzerinden siyaset yapılan 4 T kuralı da hikayedir. Bizi bu hikayelerle uluslararası arenada 90 yıldır oyalıyorlar. bizde bunu yiyoruz. ermeni meselesinde yazıp çizerken de önyargıları kırmak adına ciddi çalışmalar yapmak lazım.

mehmet altundağ 
 27.09.2008 22:38
Cevap :
Değerli katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Ermeni meselesi ile azınlıklar meselesini karıştıranlar var malumunuz. Azınlıkları çok iyi korumalı ve kollamalıyız. Zira onlarla et-tırnak gibi iç içe geçmiş ve acısıyla tatlısıyla koca bir yaşamı paylaşmışız. Ama emperyalist devletlerin kışkırtması ile her platformda düşmanlığını açık eden komşu (!) ile bu kafada gittiği müddetçe bir arada olmamız zor görünüyor. Kimse kötü komşu istemez! iyi komşuluk içinde aranan kıtaslar malesef Ermenistanda yok şimdilik. En kısa sürede barış ve dostluk dileğimizide samimiyetle belirtelim.  28.09.2008 14:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 301
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 5669
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Söz konusu Atatürk ve Laik Cumhuriyet ise; asla tarafsız olamam! Ben; İş ve özel hayatımda Cumhur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster