Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '08

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
504
 

Tıp "vara yoğa ilaç" sektörüne mi dönüştü?

Tıp "vara yoğa ilaç" sektörüne mi dönüştü?
 

"çaya çorbaya limon" yerine artık "vara yoğa ilaç"


Son zamanlarda , tıp bilimi “sağlıklı insanlardan hasta yaratıyor” gibi bir düşünceye kapıldım. O kadar çok hastalık türedi ki; nerede ise sağlıklı sayılabilecek her insanda bir hastalık var.

Modern tıbba elbette inanmalı ve güvenmeliyiz; en ufak bir sağlık problemimizde hemen doktora koşar, hiçbir şeyimizin olmadığını onaylanınca da içimiz rahatlar. Her şeyin başı sağlıktır deriz. Yitirdiğimizde yerine koyabilmek yine tıbbın sağladığı olanaklardan faydalanırız. En dermansız hastalıklara bile yine tıbbın önerileri doğrultusunda çözüm bulunabildiğini görüyor ve okuyoruz.

Ancak; Modern tıp, tıp dernekleri ve ilaç firmaları için “sağlıklı insan” nerdeyse hiç kalmadı. Bu da tüm dünyada sağlık sisteminin sorgulamasını da beraberinde getiriyor.

Artık yaşamımızdaki her hangi bir doğal değişiklik veya küçük farklılık “hastalık” olarak tanıtılıyor.

Yeni yeni ortaya çıkan hiç adını duymadığımız teşhisler konuyor, ilaç firmaları da bu yeni hastalıklar için habire ilaç üretiyorlar. Sağlık sektöründe dev bir pazar oluşmuş durumda.

Yapılan araştırmalar göstermiş ki; hiçbir rahatsızlığı olmayan bir insanda bile “vitamin eksikliği” ve buna göre de pekçok çeşit vitamin ilaçları var.

Tıp bilimine göre “hasta olmayan” insan yok.

Günümüzde sadece kadın olmak bile hasta ilan edilmek için yeterli. Kadının bazı dönemlerinde yaşadığı doğal süreçler bile uzun süredir hastalık olarak görülüyor.

Yeter ki bir hastalık kabul görsün, hastalar ve sigorta kuruluşları yeni ilaç ve terapileri hiç şikayetçi olmadan ödüyorlar. Yeni hastalık türlerinin ortaya çıkması ile de ilaç firmaları en parlak dönemlerini yaşamaya başladılar. Pazarlama için araştırmalardan daha fazla para harcanıyor.

Artık yaşamın doğal süreçleri bile tıbbi sorun olarak satılıyor. Kişisel ve sosyal problemler, tıbbi sorunlara dönüştürülüyor.

Hal böyle olunca da, ilaç firmaları ve doktorların “tıp pazarlamasına” dalmış gibi bir görüntüleri oluştu. Hastanelerde, elinde çanta dolaşan ilaç firması satış elemanlarını hepimiz farkediyoruz.

Şunu merak ediyorum; acaba bazen doktorlarımız sırf “reçete üretebilmek” adına mı ilaç yazıyorlar?

Doktorlarımızın çok zor şartlar altında çalıştığının farkındayım ama tıp bilimi o hale geldi ki, özellikle ilaç sektöründe işin cılkını çıkardılar diye düşünüyorum.

Eskiden “çaya çorbaya limon” diye çözüm bulunabilen pek çok hastalık için artık “vara yoğa ilaç” sektörüne dönüşmüş bir “tıp bilimi” ile karşı karşıyayız sanırım.

Sağlık ciddi bir olgu, doktorlarımıza güvenimiz sonsuz…ama bu ilaçlara pek güvenmiyorum açıkçası.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bir doktor olmadığım için ahkam kesmek istemem ancak belirtmek isterim ki artık ilaç kullanımı da bir hastalık.başımız ağrıyınca aldığımız ilaç bilmem ne kadar yarar sağlıyor fiziksel olarak ama ruhsal bakımadan bir haz verdiği kesin.bu bağımlılık 60 lı yaşlardan sonra ellerimizde ilaç poşetleriyle gezmelere sebep oluyor bilmem anlatabildim mi?

Buğra Bacanlı 
 11.08.2008 15:21
Cevap :
Ben dediğiniz kategoriye girmiyorum:)) elimde torba ilaç taşımadım hiç ama taşıyanları görüyorum. İlaç ve tetkikler konusunda hastanelerimizde biraz suistimal var galiba. Görüyoruz , okuyoruz, duyuyoruz...yinede bunu yapmayan doktorlarımızı tenzih ediyorum...teşekkürler yorumunuz için,sevgiler  11.08.2008 16:52
 

Benim üç kızım var.Gün geçtikçe onları doktora götürme sıklığım azalmaya başladı.Dediğiniz gibi her seferinde bir hastalık bulacaklar diye korkar oldum. Artık doğal tedavi yollarını araştırıyorum. Sevgilerimle.

selim çağatay 
 07.08.2008 9:31
Cevap :
Doğal tedavi yolları, alternatif tıb çok gelişti ancak bunu da maalesef rant kapısı olarak görenler var. Dikkat etmek gerek.sevgiler  11.08.2008 16:53
 

Merhaba beran hanım sizinde belirttiğiniz gibi günümüz tıbbı nerede ise hastalığın hastalığını bulup ilaç yazar oldu, eskiden öylemiydi insanlar hastalanırdı bizim anlıyamadığımız bir hastalık ise garanti ince hastalıktı der çıkardık işin içinden aslında ince hastalık verem di veremde en başedilemez hastalık ama işimiz kolaydı o zaman ince hastalık deyip bitiriyorduk işi şimdi öylemi şu organda bu olmuş oda buna sebebiyet vermiş falan bir sürü tıbbi deyim ve sonunda da sizin dediğiniz gibi bir sürü ilaç olarak karşımıza geliyor selamlar sevgiyle kalın.

emekli 
 22.07.2008 17:06
Cevap :
Geçenlerde midemde bir ağrı nedeni ile hastahaneye gittim. Bir sürü tetkik, tahlil v.s sonuçta hiçbir şey çıkmadı çok şükür. Stres dediler , ama 5 değişik ilaçla eve dönünce bu yazıyı hazırlamıştım. Tıbba illakide güveniyoruz ama bu kadar ilaç enflasyonunun anlamı nedir? Teşekkürler yorum için ve sevgiler.  23.07.2008 8:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2322
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster