Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '07

 
Kategori
Sevgililer Günü
Okunma Sayısı
5895
 

Titanic (Gerçek aşk)

Titanic (Gerçek aşk)
 

Gerçek bir aşkın fotoğrafı


Hiç, gerçek bir aşkın fotoğrafını gördünüz mü? Aşkın fotoğrafı olmaz mı diyorsunuz? Haklısınız, aslına bakarsanız böylesi soyut kavramların fotoğrafını çekebilen bir teknoloji yok. Ancak olsaydı da, inanın ortaya bundan farklı bir fotoğraf çıkmazdı.

14 Nisan 1912’ de, denizcilik tarihinin en büyük faciası yaşanmıştı. Zamanının en ileri teknolojisine sahip olan ve batmaz denilen Titanic batmıştı. 46 bin ton ağırlığı, 268 metre uzunluğu ve 24 buharlı makinenin harekete geçirdiği 3 dev pervanesi bulunan bu dev gemi, bu sayede saatte 45 kilometre gibi, zamanı için rekor sayılan bir sürate ulaşabiliyordu. Çelikten yapılmış bu devin bir başka özelliği ise, gövdesinin 16 bölüme ayrılmış olmasıydı. Bu sayede gemi su almaya başlasa bile batması çok uzun süreceğinden, can kaybının minimumda olacağı hesaplanıyordu.

Bu dev gemi, bir rekor denemesi sonucu, serseri mayın gibi dolaşan buz dağlarının olduğu bir bölgede, koca bir buzdağına çarpıp batmıştı. Gemide kaç kişinin olduğu ve kaç kişinin kurtulduğu tam olarak bilinmemektedir. Kabul gören bir çalışma sonucu olarak gemide 2207 kişinin olduğu tahmin ediliyor. Kurtulanların sayısının ise 712 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Sonuç olarak bu facia da yaşamlarını kaybedenlerin tahmini olarak sayısı 1495’tir.

Aradan yıllar geçtikten sonra, bu facia bir filme konu olmuş ve dünya da bu faciaya filmle yeniden ağlamıştı. Film bir faciayı ekrana taşırken, bizler dillere destan bir aşk öyküsünü de öğrenme fırsatı bulmuştuk.

Gelin birlikte bir defa daha hatırlayalım. Günü birlik aşklara, ihanetlerin ardındaki sözde masum sevgilere, menfaat ilişkilerine, koleksiyon hırsına dönen flörtlere ve amaca ulaşana kadar dünyanın en büyük sevgisi olarak gösterilen, ama amaca ulaştıktan sonra birden bire haklı sebeplerle yok olan aşklara hiç benzeyen bu aşkı birlikte hatırlayalım. Hatırlayalım ki, önemli olanın bir iki güne sığdırılamayacak kadar yürekten ve dürüst sevmek olduğunu bilelim. Hatırlayalım ki, gerçek aşkların ihanetler ardında yaşayamayacağını bilelim.

Filmin kahramanlarından Jack, geminin hareketine dakikalar kala bir poker oyununu kazanıyor ve bu oyunda kazandığı biletlerle gemiye biniyor. Bu öyle bir kader ki, aslında masada kazanılan hayatının aşkı ve hayatı oluyor! Jack, her şeyden habersiz ve başındaki talih kuşunun şarkıları eşliğinde, üçüncü mevkide yapacağı yolculuk için gidip kamarasına yerleşiyor. Rose ise zengin bir ailenin kızı ve yine zengin nişanlısı ile birinci mevkide yolculuk yapıyor. Bu iki insan, Rose tam da intihar etmek üzereyken tanışıyor ve kısa bir sürede birbirlerine aşık oluyor.

Ne Rose sınıf farkına aldırıyor, ne de Jack bu fark nedeniyle korkuya kapılıyor. Alaycı bakışlar onları yıldıramadığı gibi, ölüm anı geldiğinde sandala binmek için küçük çocukları bile kullanabilen Rose’un nişanlısı da onları korkutamıyor. Çok kısa bir sürede öyle bir aşk doğuyor ki, geliyorum diyen ölümden bile büyük olduğunu görüyoruz!

Gemi buz dağına çarpıp su almaya başladığında, elması çalmakla suçlanan Jack bir depoya bağlanıyor ve ölüme terk ediliyor. Rose, tam sandala binecekken Jack’i yalnız bırakamayacağını anlayıp onu aramaya başlıyor. Bulduğunda ise zemin çoktan sular altında kalmış durumda. Onu kurtarmak için suyla dolu koridorlarda çırpınıyor ama onu terk etmeyi ve kendini kurtarmayı asla düşünmüyor.

Kurtuluşun ardından gemi tamamen batınca, okyanusun buz gibi sularına savrulan çift tahta bir eşyaya tutunuyor. Ancak bu sal vazifesi gören eşya sadece birisini taşıyabiliyor. İşte o anda Jack, Rose’u sala çıkartıyor. Kendisi de elinden tutup çenesini sala yaslıyor. Suyun soğukluğuna fazla dayanamayacağını ve öleceğini bilmesine rağmen, Rose’un yaşaması için kendi yaşamını düşünmüyor bile! Son anlarında bile sevgilisinin yaşaması için, ona pes etmemesini söyleyerek içine kurtulması gereken inancı yüklemeye çalışıyor.

Hatırlıyorsunuz, Rose kurtuluyor ve Jack buz kalıbı halinde okyanusun dibine doğru yalnız başına yolculuğa çıkıyor. İki günlük aşkı için, ölümle buluşmaya gidiyor. İzlememişseniz mutlaka izleyin…

İnsan o sahnelerin ardından sormadan edemiyor! Sadece iki günlük bir aşkın, böyle bir sonucu olabilir mi? İnsan, iki gün önce tanıştığı birisine, iki günde bu kadar aşık olabilir mi?

Gerçek aşk buysa; birkaç güne, bir iki güzel söz ve güzel bir iki hediyenin arkasına saklanmış olanlar da neyin nesi?

Fotoğraflar: http://www.allmoviephoto.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değil iki gün; bir "kelime", bir "dokunuşa" bile aşık olabilir insan.... Bu filmin o kadar reklamı yapıldı ki, izlemedim. Televizyonda da yayınlanmasına rağmen baştan sona izleyemedim bir türlü. Evde film izleyemiyorum zaten, mutlaka kesintiye uğruyor; işim olmasa, reklamları o kadar çok koyuyorlar ki! Neyse, yazdıklarınla ve bölük pörçük izlediklerimle; "güzeldi". Sevgiler, en derin mavilerle....

derinmavi.. 
 17.12.2007 21:55
Cevap :
Ben aşık oldum diyenlerden pek fazla hikaye dinledim ama böyle bir aşk görmedim. Fırsatın olursa izlemelisin bence. Evde bile olsa. :))))  19.12.2007 0:53
 

Gerçek aşk aşkların en güzeli ve sevgiyle,saygıyla örüldü mü ömür boyu sürer ne güzeldir ulaşmak tebrikler

Meral Yağcıoğlu 
 16.02.2007 15:50
Cevap :
Keşke gençlerimiz bu duyguya sadık kalabilse. Birine aşık olmak ve ona bağlı kalmak bu kadar mı zor anlayamıyorum. Günümüzde flört denen ve aşktan çok uzak bir adet türedi. Girlfriend, boyfriend, flört, ex-girlfriend gibi ilginç tanımlar girdi hayatlarımıza. Dilerim aşklar gerçek duygular üstünde yaşanır ve dilerim evlilikler de bu temeller üstüne kurulur. Selamlar,  16.02.2007 23:57
 

Aşk ilk filizlendiği günlerde bir ömürlük mesafe kat eder, inanılmazdır ve çok güzeldir. Ama zaman geçtikçe aşk körelir, değişir, sanki soyut olan bir hissi somut bir şekle sokmuşta gözlerinize inanamıyor gibisinizdir. Aşık oldukları ilk günlerde birbirleri için canını verecek kadar sevebilen iki insan aradan geçen zaman ve yüklenene misyonlar yüzünden birbirlerinin canını alacak hale bile gelebilmektedir, çok acı değil mi?Bunlar benim gözlemlerim, hiç bir BİLİMSEL GERÇEKLİĞİ YOKTUR. Ben aşk oteritesi falan da değilim.SÖZLERİM SİZİ KORKUTMASIN. Huy işte illaki negatif birşeyler bulurum...Aşkınız her daim sonsuz ve gerçek olsun. Esen kalınız

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 14.02.2007 19:17
Cevap :
Sonu kötü olan aşklarda, ilk başta yaşananların, hissedilenlerin gerçek aşk olduğunu sanmıyorum. Belki kardeşidir. :) Aşk birçok beğenin bir araya gelmesiyle doğar. Bu beğenilerin nedeni olan hasletler değişmedikçe de aşk yaşamaya devam eder. Bunlar da benim gözlemlerim:) Güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Dilerim ki gözlemleriniz sizden uzak olur. Esenlikler dilerim.  14.02.2007 19:57
 

Hani Nazım Hikmet Abidin'e kolayına kaçmadan mutluluğun resmini çizdirmeye çalışır ya, bence aşkın resmi de çizilir hem de kolaya kaçmadan :) Ben uzun zaman direndim Titanic 'i seyretmemek için. Çocukluğumdan beri bu tür dramaları seyredemem, uzun zaman etkisinden kurtulamayıp ağlar dururum. Sonra baktım ' aaa seyretmedin mi, hadi canım saçmalama' diyenler çoğaldı oturup seyrettim. Film bittiğinde gözlerim neredeyse kapanmıştı şişlikten. Ne ağladım ne ağladım sormayın. Evet o gerçek aşktı işte. Ölürken bile 'dayanacaksın, söz ver bana' diye sevdiğini hayata bağlamaya çalışmakdı aşk. Sizin sorduğunuz, iki üç günlük , pahalı hediyeler ve sahte sözcüklerin arkasına saklanıp yaşanan ise sadece kandırmaca. Aşk kandırmacası.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 14.02.2007 17:51
Cevap :
Erkek ya da kadın farketmiyor. O kadar kolay aşık oluyoruz ki!!! İlk görüşte aşklar ve ardından da kolayca ayrılmalar çoğaldı. Adına da flört diyoruz. Keşke adına aşk denmese. Çünkü aşk denilen duygu insanın içine bir girmeye görsün. İstesen de bir daha çıkmaz! Ölmeyi göze almak, bunu bilmek ve kabullenmek ve ölüme giderken bile sevdiğini düşünmek! O anda saldan kadını itip kendisi çıkabilecekken. Jack'in yaptığını yapacak kaç aşık tanıyoruz ki? Selam ve saygılar...  14.02.2007 19:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 792
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5923
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Anadolu benim, ben de Anadolu'nun canıyım!   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster