Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '22

 
Kategori
Alışveriş - Moda
 

Toplumsal düzen

                                                                                Toplumsal düzen
DEĞERLİ OKURLAR: Toplumda düzenin sağlanması en küçük birim olan aileden başlayarak, toplumda var olan bütün toplumsal yapıların ve devlet nizamının devamlılığı için büyük önem arz eder.
BİR ÖRNEK: Vücudunda bazı organları hasta olan bir insanı düşünelim, bu hasta insanın vücudu zamanla nasıl zayıf ve güçsüz düşerse, toplumda yaşayan insanlar arasında düşmanlıkların arttığı, birlik ve beraberlik örselendiği ve süreç içerisinde kaybolduğu toplumlarda aynı şekilde güçsüzleşirler. Bu kötü durumda iç ve dış düşmanların çoğalmasına ve tehlikeli hale gelmesini neden olur.
BU SEBEPLE bir toplumu, milleti ve devleti toptan yıkmak isteyenler önce o toplumda kişiler ve kurumlar arasında ayrılık ve fitne tohumlarını ekerek, toplum düzenini bozmaya ve devleti yıkmaya çalışırlar. 
 
ÜLKEMİZDE 15 TEMMUZ FETÖ HAİN TERÖR ÖRGÜTÜ KALKIŞMASIDA yakından göstermiştir ki, ülkemizde Türk toplumunu bir arada tutan bütün maddi ve manevi unsurlar vatandaşlarımızın aleyhine kullanılmaya kalkışılmış, insanlarımızı birbirlerine düşman ederek, güzel ülkemizi işgal edip, yıkmak istemiş, bölücü ve yıkıcı fetö hain terör örgütü emperyalist idealler etrafında kendi toplumsal düzenini kurmak için 15 Temmuz alçak kalkışmasını yürürlüğe koymayı denemiştir ancak çok şükür ki, hain emellerinin hiçbirini gerçekleştirememiştir. 
 
TARİH BİZE ÖĞRETMİŞTİR Kİ, Dünyaya hükmetmiş büyük toplumlar ve büyük devletler düşmanları tarafından içeriden ve dışarıdan parçalanmaya çalışılmış çalışılmıştır. Bu toplum ve devletlerden bazıları yıkılarak, tarihten silinmiş bazıları ayakta kalmayı ve eskisinden daha güçlü olarak tarih sahnesinde yollarına devam etmeyi başarmıştır.
 
TOPLUMSAL BİLİNÇ DÜZEYİ YÜKSEK TOPLUMLARDA ortak kültür mirasının ürünü düşünme, algılama ve davranış biçimleri toplumun çoğunluğu tarafından kabul edilir ve yaşanır. Böylelikle toplumsal ortak bilinç oluşur. Buradaki önemli nokta toplumsal bilinç düzeyinin toplumda yaşayan kişilerden önce var olması ve onlardan sonrada devam etmesidir.
 
TOPLUMUN DEVAMLILIĞI KONUSU ESASTIR. Gelişmiş toplumlarda yaşayan bireyler kurallara uyma konusunda titiz davrandıkları oranda üzerlerine düşen görevleri de yerine getirmek için çabalarlar. Bu çaba kendini toplumun devamlılığının sağlanması noktasında bireylerin gerekli olan çabayı göstermesi ile geçek anlamını bulur. Çünkü bireyler gerektiğinde üretir, gerektiğinde yönetici olur ve gerektiğinde savaşırlar. Çünkü toplum olma bilinci ile hareket eden insanlar bir araya gelerek millet olmayı başarmışlardır. Bu açılardan bulundukları toplumları ileri götürme çabasında olan bireylerin varlığı toplumu ayakta tutar, güçlü yapar ve geleceğe güvenle taşır ve lider toplum yapar. 
 
SONUÇ OLARAK, Başarıyı her anlamda yakalayan toplumlar refah seviyeleri yükselmiş ve ilerlemiş toplumlardır.
 
 
Toplam blog
: 643
: 67
Kayıt tarihi
: 20.02.17
 
 

Eğitim Durumu Halkla İlişkiler Yüksek Lisansı İsletme Fakültesi Sosyoloji Bölümü Gazeteci ..