Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '21

 
Kategori
Kültür - Sanat
 

Toprağı Bol Olsun..

Elli yıl önce gerek okul eğitiminde gerekse istisnalar hariç aile eğitimlerinde dayakla çocuklarin eğitiminin sağlanacağına inanılırdı.

Okulda sıra dayağı dışında kabahattan dolayı öğretmenlerimden dayak yediğimi hatırlamıyorum. Dayak yemmemek için kurallara çok dikkat etmeye çalışırdım.

Ailede de merhum amcamdan dayak yememek için kurallara uymaya çalışırdım ama ikiz gibi büyüdüğümüz (o zamanın kuzeni) kuzenin işlemş olduğu kabaatlarına ben de ortak olur bol bol dayak yediğimizi her daim hatırlarım

En çok sinemaya izinsiz gittiğimiz zaman cezalandırılırdık dayakla.

Bizim dönemimizde tek eğlencemiz sinemalarımızdı. Her çocuk bir erkek bir de kadın artisti sever ve hayranı olurdu.

Kuzen (o zamanın kuzeni) Cuneyt Arkın-Fatma Girik'in hayranıydı, ben ise Kartal Tibet ve Filiz Akın'ı beğenir hayranıydım. Daha çok romantik filmlerini beğenirdim ikilinin.

Kartal Tibet'in yönettiği Kemal Sunal'ın 'sosyete Şaban' adlı filminde çok kısa fotoğraf çeken gazeteci rolünü oynamıştım. İlk kez Tibet'i yakından o film çekiminde, ikinci kez Trabzon Devlet tiyatrosunda tiyatro oyunu seyreteye gittiğimde karşılaşmış konuşmuştuk kendisiyle, tarih 1990'ların başlarında.

83 yaşında hayata veda eden Kartal Tibet'in vefatına çok ama çok üzüldüm. Yeşilçam'ın o ilkel koşullarında sınemaya ışık veren ilk dört veya beş kişiden biriydi kendisi.

Işıklarda uyu Kartal Tibet toprağın bol olsun.

 
Toplam blog
: 2327
: 450
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..