Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1509
 

Trakyalı olmak!

Trakyalı olmak;çocukluktan beri göç öyküleri dinlemek ama bunları yazıya dökmediği için yaşanan acıları dünyaya anlatamamaktır.

Trakyalı olmak; verimli toprakların buğday sarısı saçları, deniz mavisi gözleri ile toprağa ve denize benzemektir.

Trakyalı olmak; bu ülkede ne "fabrikatör" ne "kalantor" olmak istemeden toprakla mücadelesi için yaşadığı coğrafyaya uygun "trak' tör" hayali kurmaktır.

Trakyalı olmak; kadını erkeği ile bir arada üretmek ve yaşamaktır. Kadın ile erkeği birbirinden uzaklaştırıp ülkenin üretim gücünü yarıya indirmek isteyen yobazlara inat, kadının; erkek gibi traktör kullandığı, delikanlı gibi sırdaş olduğu, tarlada olduğu kadar düğünde ve eğlencede birlikte olduğu bir coğrafya demektir.

Trakyalı olmak; dini siyasete alet edenleri birahanedeki televizyondan izlerken "600 yıllık atalarımızın dinini bunlardan mı öğreneceğiz" deyip kadehi fondipleyip türban sorununu kökünden çözmektir.

Trakyalı olmak; dümdüz verimli ovadaki 10-15 metrelik yükseltileri tepe, 650 metrelik yükseltileri dağ olarak görüp, 23 km ötedeki köye gelin gidince bunu gurbet sanıp hergün "yüksek yüksek tepeler" türküsünü söylemektir.

Trakyalı olmak; balığın arkasından rakıdan başka bir şey içildiğinde balığın boşa öldüğüne, rakı ile birlikte içildiğinde ise balığın ruhunun huzura kavuştuğuna inanmaktır.

Trakyalı olmak; vefadır. Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Bu nedenle 1975 yılında Ecevit çiftçiye iyi bir fiyat verdiği için o günden beri ne olursa olsun sol partilere oy vermektir. (Not: kırk yıl 2025' te doluyor)

Trakyalı olmak; hem yürekli hemde kürekli olmaktır. Çalışıp toprağı işlemek için küreği devletin almasını beklememektir.

Trakyalı olmak; evine telefon bağlamak için gelen PTT memuru "Hatlar kesik" dediğinde "Atlar neden kesik, sucukmu yapacaklar yoksa bak sen bunların yaptığına" deyip genlerinde bulunmayan "H" harfini kullanmamak ya da "Hasan" adındaki arkadaşını telefon defterine "Asan" olarak "A" harfine yazmaktır. (Bunlar uydurma olmayıp bizzat ben şahidim.)

Trakyalı olmak; başka coğrafyadakiler "Türk bayrağına" alternatif bayraklar dalgalandırırken onlarla dalga geçercesine her köyde "Bira Şirketleri" nin bilimum bayrağını dalgalandırmak ve ülkenin haline birayı çekerek üzülmektir.

Trakyalı olmak; Avrupa coğrafyasında derin konulara girmediğinden siyaset, bilim v.b alanlarında diğer coğrafyalara göre daha az sayıda şöhretli insan yetiştirirken şöhreti bireysel değil toplum olarak yakalamış, her biri filozof olan insanlar topluluğu demektir. İlla şöhretli insan arayanlara ibret olsun diye de Atatürk ve Nazım Hikmet gibilerini yetiştirmektir.

Trakyalı olmak; bu bölgede çok bilinen bir söz olan "Nerede trak orada bırak" gibidir. Aslında teslimiyeti değil, nerede Trak'lı(Trakyalı) bir insan görsen; yobazlığı, fitneyi, tembelliği, kadın-erkek ayırımını orada bırak anlamındadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Var ol ERSOY! Çok güzel nitelemeler bunlar. Keşke açık yüreklilikle köyünden kentine, mallesinden komuna kadar bütün sevgili yurttaşlarımız senin burada bir örneğini yazmış olduğun gibi, kendilerini anlatsalar bir bir. Bence ileride edebiyat yardımcı kitaplarına alınması gereken bir iş yapılmış olur. Bir de burç olaylarının az da olsa belirleyiciliği gibi ol kişileri de az çok bazı yönleri ile bilir ona göre konuşurduk. Ne ki beş parmağın beşi bir değil, benzetmesinde olduğu gibi genel geçer bir kaç tanım bulmak zor, her birimiz için. Yine de güzel olmuş. Benim itirazım yok arkadaş. Uzay çalışmaların ile buraya yazmakta olduğun denemelerinde başarılar dilerim. Esen kal. İstanbul'dan öteye bütün sınırlarımıza kadar selam söyle benden. Y. BAYAZIT Şifahanesi ile SELİMİYE için ayrıca saygılarımı sunarım. Var ol Can...

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 16.11.2009 22:40
 

zaman sevmişimdir Tarakya'yı. Trakyalı arkadaşlarımı. Er zamanda seveceğim. Selamlar sevgiler. Oşca kalın.

Ş ODABAŞI 
 18.10.2009 23:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 428
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

1968 doğumluyum. Üniversite mezunuyum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster