Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '21

 
Kategori
Sosyoloji
 

Trump'ı Yönlendiren Kim?

Açlıktan günde yirmibeş bin insan ölüyor dünyada yirmibeş bin! dikkatinizi çekmek isterim.

Yanlış okumadınız. İnsanlık tarihinin bu utanç verici ölüm tablosunu düşündünkçe hafızam duruyor, dünyayı ekonomi anlamında yönetenlere başta Amerika olmak üzere tüm emperyal güç ve güç odaklarına sitem etmeden duramıyorum.

Maalesef sitem etmekten başka seçeneğimiz kalmıyor insanın içini acıtan bu trajik durum için. Dünya tuccarları istemiş olsalar kaynak ayıramazlar mıydı açlıktan ölen insanlar için? Tabi ki ayırabilirler istemiş olsalar ama vahşi kapitalizm sistemi onları tamamen görmez işitemez hale dönüştürmüş, dünyayı kasıp kavuran öldürücü coronavirüs salgını bile doğruları görmelerine yetmediğine şahit oluyoruz.

Günde yirmibeş bin insanın açlıktan hayatını kaybettiği dünyada elbetteki dün ABD'de yaşanmış olan kongre baskını yaşanmış olması kaçınılmazdı.

Gerek demokrasi bağlamında gerekse dünyadaki tüm dinlerin bağlamında kabül edilemediği dengesiz hatta haksız gelir dağılımının son yansımalarından biri oldu Amerikadaki kongre baskını bana göre.

Efendim 'ABD meclis binası nasıl basılırmış, tarihte görülmemiş bir şey' diyenler çoğunlukta.

Trump'ı bu duruma yönlendirenin bire bir kendisinin olmadığını düşünüyor ve tamamen dünyayı yeniden şekillendirmek isteyen ve yeni yüz yıl için hazırlıklar yapan üst akıl daha doğrusu dünya tuccarları ve derin devlet olduğunu tahmin etmekteyim.

1989 yılında beklenmedik şekilde Sovyetlerin dağılmasıyla başlamış olan süreç, dün ABD meclis binası baskını süreciyle devam edecektir dünyadaki yeni dengeler.

ABD'nin prestij erezyonu yaşıyor olduğuna göre yeni dünya düzeninde ÇİN modeli söz konusu olabilir diye düşünüyorum. Bu modele onay verecek olan gene dünya tuccarlarıdır. Mao Zedung ideolojisinin kapitalizm sistemiyle örtüştürüldüğü ÇİN modeliyle dünyada açlıktan ölen insanların sıfırlanmasına katkı sağlayacağını öngörmekteyim zira Mao'nun felsefesinde insan odaklı bir düşünce içeriği mevcut.

 

 
Toplam blog
: 2327
: 450
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..