Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '13

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
5632
 

Türk mucizesi; kredi kartı taksidine yasak getirerek tasarruf etmek, kalkınmak!

Türk mucizesi; kredi kartı taksidine yasak getirerek tasarruf etmek, kalkınmak!
 

Ekonomi tıkırında...


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, “Orta Vadeli Plan (OVP) ve 2014 yılı programında öngörüldüğü üzere tasarrufların artırılması ve artan yurt içi tasarrufların üretken yatırımlara yönlendirilmesi amacıyla, kurum tarafından bireysel kredilere ilişkin üç yeni düzenleme taslağı hazırlandığını belirtti. Öztekin, bu yolla hane halkları borçluluğunun daha sağlıklı gelişmesine ve Türkiye ekonomisinin yüksek ve istikrarlı büyüme dinamiği yakalamasına katkı verilmesinin amaçlandığını” ifade etti.

Kasım ayının ilk haftasında gazetelerde yer alan bir haberi paylaşıp devam edelim, son beş yıl itibarıyla kredi kartı borçlarını ödemeyen kişi sayısı;

2009 : 277 bin 333

2010 : 222 bin 360

2011 ; 238 bin 645

2012 : 453 bin 656

2013 (Ocak-Mayıs) 325 bin 179

2013 yılı Ağustos sonu itibarıyla toplam kredi kartı borçları 81 milyar liraya ulaştı. Kredi kartı borçlarının taksitli bölümü ise 46 milyar lirayı buluyor. Takipteki alacaklar da Ağustos ayı itibariyle 27 milyar 484 milyon liraya ulaştı.(2)

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 26,82 oranında, taksitli ticari krediler de yüzde 40,51 oranında arttı. Bireysel ve kurumsal kredi kartları ile yapılan harcamalar ise 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 24,98 oranında artış gösterdi. Kredi kartı harcama tutarının 52 milyar 816 milyon 742 bin lirası taksitli, 36 milyar 642 milyon 4 bin lirası taksitsiz olarak gerçekleşti. Finansman şirketlerinin aynı dönemde kullandırdıkları tüketici ve taksitli ticari kredi tutarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,69 oranında artarak 13 milyar 93 milyon 67 bin lira oldu.(1)

BDDK) Başkanı Mukim Öztekin kredi kartlarının uygulayacağı taksit sayısının ne olacağına dair açıklamasında "Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacak. İlaveten, farklı sektör kategorilerinde farklı taksit sayıları öngörülmektedir. Taslakta, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılırken, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlenmiştir. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmemiştir."diyor.

Yazı uzadı, ancak kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısına tekrar bakacak olursak özellikle 2013’ün ilk beş ayında 325 bin179 kişinin kredi kartını öde(ye)mediği açıkça görülüyor.

81 milyara ulaşan ödenmeyen kredi kartı borcu eski parayla 81 katrilyona denk geliyor.

2013 Bütçesinde, merkezi yönetim bütçe giderleri, Hazine yardımı ve gelirden ayrılan paylar hariç, 403 milyar 988 milyon lira, gelirleri ise 370 milyar 95 milyon lira olarak öngörüldüğünü anımsatalım.

Şimdi BDDK Başkanı Mukim Öztekin’in açıklamasından kısa bir bölümü sonuç yerine okuyalım, “..bu yolla (kredi kartlarının taksit sayısına sınırlama getirerek) hane halkları borçluluğunun daha sağlıklı gelişmesine ve Türkiye ekonomisinin yüksek ve istikrarlı büyüme dinamiği yakalamasına katkı verilmesinin amaçlandığını..”!

Bu saatten sonra kredi kartlarının limitine geçen ay sınırlama getirildiğini anımsatmak anlamsız. ‘Cari açığı azaltmak ve tasarrufu özendirmek, yüksek ve istikrarlı büyüme vs.vs..’ amacıyla (devlet kendi harcamalarını kısmak, vergileri düşürmek) yerine yurdum insanının ne kadar borçlanması gerektiğini BDDK aracılığıyla adeta “emir komuta” ile sınırlandırmaya çabalıyor.

Bütün bu yaşananlardan sonra  “ekonominin tıkırında olmadığı, ekranlardan halka yalan söylendiği” sonucuna varmak olası.

İyi seyirler, taslağın son şeklini,  yurdum insanının "eğlencelik kanal"dan vazgeçemediği  Türkiye'de şiddetle merak ediyorum!…

(1) http://www.kredikartimagdurlari.com/2013/11/03/tuketici-kredileri-hacmi-artarken-kredi-kartlari-harcamalari-azaldi/

(2) http://haber.gazetevatan.com/kart-borcu-olanlara-mujde/580810/1/gundem

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Valla bende oldum olası olaylara at gözlüğü ile bakanlardan hazetmemişimdir. Hasbelkader İzmir'li de olunca cevap verme ihtiyacı hissettim. Cen Uzan'a %17oy vemek ne ki, AKP'ye %30larda oy veriyor bu İzmir... Ne olacak şimdi. Bundan ne anlayacağız. Ha haberle ilgili derseniz,Abdulatif Şener zamanında kredi kartı borçları için af çıkarırken yazdık defalarca, tüm kart borçlarını kart sahibinin tercihine göre tüketici kredisi ile kapatmadan kredi kartına sınırlama getirmek çözüm değildir. Ekonominin dinamiklerine çomak sokarsanız geri adım atarsınız ve daha kötü duruma düşersiniz. KDV tahsilatı düşünce bu konuya tekrar dönülecek görürsünüz.Ekonomide ani kararlar genelde duvara vurmakla aynıdır. İyi yolculuklar...

Ercüment AYLANÇ 
 03.12.2013 13:57
Cevap :
Katkın için teşekkür ederim. Düzenleme borçlarını ödeyen tüketiciyi cezalandırıyor. Kredi kart borçlarının şiştiği gerçek ancak insanları borçlarını ödeyemeyecek duruma getiren ekonomi politikaları değiştirilmeden düzelmesi mümkün değil. CD, çalı süpürgesi vb gibi halkın temel ihtiyaçlarının dışındaki tüketim malzemelerinden oluşan enflasyon sepeti halkın gerçek enflasyonunu yansıtmıyor ne yazıkki...  04.12.2013 16:18
 

Bu hükümet cari açığı düşürmek,tasarrufu teşvik etmek istiyorsa önce kamuda savurganlığı önlesin.Örneğin örtülü ödenekten başbakanın günde 1.850.000 usdlr harcamasını,7 olan uçak sayısını,2500 olan koruma sayısını düşürmesini istesin.Dış işleri bakanı aylık kirası 15.000 avrolık lojmanda oturmasın.Makam arabası ve lojman kepazeliğine son verilsin.

Bekir Kayik 
 29.11.2013 16:44
 

Tuhaf kanunlar dönemi...Tüketici gelirini belgelenebilir şekilde şeffaflık sağlamak için de bankalara kredi vermede makul bir formül empoze edileceği yerde böyle düzenlemeler icadetmek pek tuhaf!

Been Temiz 
 29.11.2013 15:47
 

Ayfonlar faydalı yani?...Ezbere yazı yazmışsınız.Dünyanın en açık ekonomisi ABD nin kendi sanayisine uyguladığı dampingleri ve bunu korumak için kurduğu gümrük duvarlarını bilseniz bu kadar rahat yazmazdınız.Bu geç kalınmış bir uygulama.Ve doğru hatta daha ağırı olmalı.Peşin çalışan bir ekonomi taksitle çalışandan her zaman daha sağlıklıdır.Daha adil ve daha dürüsttür.Peşin çalışma daha fazla teşvik edilmelidir.Bunun ithal ürünlerde özellikle uygulanması çok çok faydalı olacaktır.10 yıldır hükümet bunun tersni yaptığı için eleştiriliyordu.Sizin özgürlük temanız ilginç bir dönüş olmuş.

Keniron 
 29.11.2013 9:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 825
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster