Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '17

 
Kategori
TV Programları
 

Türkiye'de Belgesel

Türkiye'de Belgesel
 

 

Merhaba! Ben, belgesel izlemeyi çok seven biriyim. Öyle ki, televizyonda sadece belgesel kanallarını izliyorum. Şöyle ki, önceden izlediğim programlar, National Geograpich, Nat.Geo. Wild şeklindeydi. Ancak, bu kanallar kendi kültürlerini, kendi dinlerini tüm dünyaya yayıyorlar ve bunda da çok başarılı oluyorlar. Bu nedenle, bu kanalları izlemeyi bıraktım. 

 
Şimdi, bu belgesel işini en iyi yapan bir kanal buldum! Tabi ki, "TRT Belgesel"! Önceden bu kanalda izlediğim belgeseller çok sıkıcı ve çok sadeydi. Hep aynı şeyler yayınlanıyordu. Ancak TRT Belgesel, son yıllarda büyük atak yaptı. Artık TRT Belgesel sıkıcı olmaktan çıkıp, belgesel tutkunlarını kendine çekmeyi başardı. Ancak, buradaki sorun bu belgesellerin daha çok yabancılara ait olması... Bizler de ülkemizde belgeseller çekebiliriz. 
Hatta bu belgeselleri, profesyonelce çekebilecek birçok yönetmenimiz olduğundan da eminim. TRT Belgesel bu konuda elinden geleni yapıyor. Mesela, "Ekmek Parası", "Sanayi Savaşları" gibi programlar gerçekten çok başarılı! İşte belgesel derken bundan söz ediyorum! TRT Belgesel, gerçekten işin hakkını veriyor. Hem dünyadan hem de ülkemizden belgeseller yayınlıyor. Bu sayede kültürümüz, dünyaya çok güzel bir şekilde anlatılmış oluyor.
 
Yalnız, TRT Belgesel yabancı belgeselleri daha çok yayınlıyor. Yerli belgesellerden 2 tane yayınlıyorsa, yabancı belgesellerden 3-4 tane yayınlıyor. Hâlbuki, TRT Belgesel bizi temsil eden bir kanal. Bu yerli belgeselleri daha çok yayınlaması gerekiyor. Üstelik, ülkemizde de belgesel yapılabilecek birsürü konu var! Sadece İstanbul'da sayısız belgesel programı yapabilirsiniz. 
 
TRT Belgesel'den yerli belgesele ağırlık verilmesini bekliyoruz. Mesela İstanbul'da belgesel konuları saymakla yetmez ama, birkaçını sıralayalım: 
 
Ayasoyfa müzesi
Yerebatan sarnıcı
Topkapı müzesi
Kız Kulesi gibi. 
 
Bu saydığım mekanların belgeselleri yapılsa, emin olun kültürümüzü insanlara daha iyi anlatabilir, ülkemizdeki doğal ve tarihi mekanları insanlara daha iyi tanıtabiliriz. Bu sayede de, çok daha turisti ülkemize çekebiliriz.

 
 
Toplam blog
: 16
: 1964
Kayıt tarihi
: 02.11.15
 
 

27 Eylül 1992/Eminönü-İstanbul doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme 4. ..