Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '09

 
Kategori
Futbol
 

Türkiye Ermenistan Milli maçı üzerine senaryolar

Türkiye Ermenistan Milli maçı üzerine senaryolar
 

Milli maç


Herşeyin 90 dakikaya sıkıştırıldığı bambaşka bir atmosferin olacağı sinyalini şimdiden veren maç öncesinde sonuç ne olursa olsun, maça ölüm, kalım, namus meselesi gibi bakanların damga vurmaması en büyük dileğimiz.Fanatizmden uzak sakin bir havasa dostluk içinde geçmesi de dileğimiz.

Ancak durum pek öyle görünmüyor umarım ki bu benim kişisel kaygım olsun.Fakat gözlemlerim hiç de öyle olmayacağını göstermekte. Cunhurbaşkanları şeref locasında yerlerini alacaklar resepsiyonlar verilecek, yüzlerde tebessüm eksik olmayacak. Maçtan önce İstiklal marşı söylenecek coşkuyla fakat Ermeni milli marşı çalınırken tepki olacak mı? Muhtemelen olacak yani dakika bir gol bir..

Hesapta olmayan tepkiler iki devlet arasındaki yumuşamaya gölge düşürecek mi? 90 dakikalık bir maç, ortamı gerecek mi?

En büyük zaaflardan biri ise stadda polis gücü bulundurmak olur ve bu durum Türk seyircisine hakaret olarak kabul edilebilir, güvensizliği bütün dünya kamuoyu önünde gözler önüne serer.

Artık binlerce polisle, güvenlik sağlamanın adet haline getirildiği son dönemde yine böyle bir trajikomik bir önlem alınacak mı? Stad içindeki sürpriz tepkilere stad güvenliği engel olabilecek mi? Bunlar hep kafalardaki soru işaretleri.

Bütün bunların yanında stadda fanatik gruplar da yerini alacak tabi bu gruplar spor fanatikleri olmayacak muhtemelen. ''Sarı Gelin'' şarkısı sabote edilip pankartlar ve azerbaycan bayrakları açılacak mı? sahaya yine birileri girip kendilerini yerlere atacak mı? Ermeni bayrağının tribünlerde yakılma olasılığı var mı? Maça gidenler yanında neler götürmeyecek? çakmak, bozuk para, şemsiye, hatta cep telefonu yasaklanırken meşale ve patlayıcıların girmesi engellenebilecek mi? Amigoların kontrol altına alamayacağı maç değil tepki için gelen gruplar da yerlerini alacak.

Bu kadar kaygıya karşılık insanın seyircisiz mi oynansın diyesi geliyor.Tabi olacak şey değil..Okullar olmasa Milli eğitim ne güzel idare edilirdi misali seyirci olmasa bu maç ne güzel geçrdi mi demeli.. o da olmaz.Bu da bir fantazi yani.

Son maçların tepkili bursaspor taraftarlarını temsilen 3-5 kişi ile televizyonlarda yapılan röportajlar da fanatizmin önüne geçmeye çalışan medya katkı noktasında belki iyi bir örnek göstermekte tabi bu arada tavşana kaç tazıya tut misali gaz veren medya da olmayacak değil. Ancak yine de endişemiz o dur ki, karşılaşmayı sabote etmeyi kafasına koymuş ve şartlanmış gruplar maça değil adeta psikolojik harbe hazırlanmakta, kısacası açılım karşıtlarını, açılıma tepki gösterenlerin siyasi şovu haline dönüşme ihtimali olan bir hava yaşanabilir. Yine de diyorum ki centilmence geçen bir karşılaşma umalım, olumsuzlukların olmamasını temenni edelim.

 
Toplam blog
: 181
: 1067
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

1957 Eskişehir doğumlu, Esk.A.Ü İşletme, İşbankası emeklisi, İstanbul Büyükçekmece de yaşayan, ST..