Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
4800
 

Türkiye NATO'dan çekilecek

Türkiye NATO'dan çekilecek
 

Nato (North Atlantic Treaty Organization) yani Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü SSBC ye karşı güvenlik amacıyla 4 Nisan 1949’da Washington Antlaşmasıyla kurulmuştur.

1955 yılında Federal Almanya’nın Noto’ya üye olmasıyla Nato’ya karşı SSCB ve Doğu Bloğu ülkeleri de Varşova Paktı’nı kurmuşlardır.

Türkiye Varşova Paktı kurulmadan üç sene önce Yunanistan ile her alanda girdiği yarışa Nato ya girme alanında da tutulmuş ve 1952 yılında Nato ya kabul edilmiştir. Türkiye’nin Nato ya resmi kabul edilişi 1952 yılında olmasına rağmen 1950 yılında Nato ya yaranmak uğruna daha kabul bile edilmediği bir kuruluşla birlikte Kore’de savaşa girerek boşu boşuna gencecik askerlerini heba etmiştir. Kaybettiğimiz onca gencin kanıyla Nato ya yaranmamız uzun sürmemiş, 17 Ekim 1951 de katılımımız onaylanmış, 18 Şubat 1952’dede kabul edilmişizdir.

1991 yılında SSCB ve Varşova Paktı nın dağılmasıyla Nato kuruluşuna neden teşkil eden tehlikelerden kurtulmasına rağmen kurucularına verdiği güç yüzünden devamına karar kılınmıştır. Nato üyesi büyük ülkeler Nato nun bir tehdit olmadan devam edemeyeceğini bildiklerinden bir tehdit arama yarışına girişmişler ve çok fazla aramadan da bu tehdidi Ortadoğu’da bulmuşlardır.

Birkaç sene öncesine kadar dost kabul edilen ülkeler bir anda düşman ülkeler oluvermiş, terör görülmeyen ülkelerde her gün terör eylemleri gerçekleştirilir olmuştur. Fes edilmesi gereken Nato yapay yollarla oluşturulan İslami Tehlike sayesinde bu güne kadar gelmiştir.

Fakat bugün bizi şaşırtan bir haber düştü ajanslara. İngiliz Times gazetesi Ortadoğu’nun önümüzdeki yıllarda daha da ısınacağı, İsrail in İran a karşı korunması için ABD tarafından Nato ya alınması durumunda Türkiye’nin bu birlikten kendi isteği ile ayrılabileceğini yazdı.

Peki 50 yıldır üye olduğumuz, üye olmak uğruna gencecik insanlarımızı bir hiç uğruna heba ettiğimiz Nato’dan ayrılmamız bizim için bu kadar kolay mıdır? Ayrılsak bile bu bizim için iyi midir, kötü müdür?

Zaten kuruluş gayesini kaybeden, devamını sağlamak için dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı akla hayale gelmeyecek yanlışlarla bizlere düşman kazandırmaktan başka bir işe yaramayan bu birlikte kalmamız bize daha fazla düşman kazandırmaktan, dost kaybettirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Birkaç emperyalist ülkenin sömürmek istedikleri ülkeleri yola getirmek, terbiye etmek için kullandıkları bu birlik dünya barışı için de etik değildir.

50 yıldır ülkesini Nato nun koruduğunu sanan, o ülkesini koruduğunu sandığı birliğin çeşitli ülkelerdeki en büyük askeri gücünün kendi ülkesinin askeri gücü olduğunu, prestiji sıfır olan bu birlik üyesi sözüm ona büyük devletlerin askerlerinin halk arasına karışacakları zaman bizim ülkemizin askeri üniformalarını giydiğini, bu birliğin Müslüman ülkelere karşı tek yumuşak gücünün bizim ordumuzun olduğumuzu bilmeyenlerin bu birlikten ayrılacak olmamızı kabullenmeleri çok kolay olmayacaktır.

Bu ayrılık kimileri için kolay olmasa da başta bize ve bu birlik sayesinde bulunduğumuz ülke insanlarına daha fazla zarar vermemek, bir iki karar verici ülke memnun olacak diye itibarımızı daha fazla kaybetmememiz için bu birlikten biran önce kurtulmamız bizler için en doğrusu olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konjonktürel bakış ile yapılan bir değerlendirme olarak görüyorum. Soğuk savaş sonrası hızla değişen küresel güvenlik ortamı ülkelerin mutlaka bir birlik veya ittifak içerisinde bulunmasını zorunlu kılmakta, hiç bir ülkenin (süper güç ABD de dahil) tek başına küresel tehdit ve risklerle başa çıkamayacağı Irak ve Afganistan operasyonlarından alınan derslerle anlaşılmıştır. Türkiye açısından olaya bakıldığında öncelikle şu soruyu sormalıyız. Türkiye bir bölgesel güvenlik aktörü mü olmak istiyor, yoksa yakın çevresinde gelişebilecek olası tehditlere karşı pasif ve edilgen bir tutum mu sergileyecek? Türkiye'nin NATO'dan ayrılmasını isteyen çevrelerin önce Fransa'nın durumunu değerlendirmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. 1967 yılında NATO'nun askeri kanadından ayrılan Fransa niçin 2010 yılında tekrar NATO'nun askeri kanadına dönme ihtiyacı duymuştur?

mustafa KOCABAS 
 17.01.2012 21:25
 

Turkiye'nin NATO'dan cikmasi bir hatadir. En basta NATO denilen birlik bir prestij meselesidir. Bir tane NATO ulkesi yoktur ki ucuncu dunya ulkesi olsun. Ayrica bugun icin baskin taraf bati blogudur ve gelismelere bakilirsa daha uzun sureler bu boyle devam edecektir nitekim bugun Cin gibi Rusya gibi "yukselen gucler" in ne sekilde yukseldikleri, saglamliliklari,guvenilirlikleri tartislir durumdadir nitekim hala bilimin,teknolojinin,medeniyetin merkezi batidir.Cin daha yeni Ay'a insan yollarken ABD bunu on yillar oncesinden yapmisti.Bir google map'e bakiyorsunuz hayran kalmamak elde degil vs ornekler cogaltilabilir... Kurucu uyelerden olan Turkiye NATO ile uzun bir gecmise sahiptir ve bu ortakligin korunmasi Turkiye'nin cikarinadir. Ayrica cok ileri gidilmedigi taktirde birligin Turkiye'yi atacagi ya da Turkiye'nin kendisinin cikacagi teorilerine de inanmiyorum cunku Turkiye askeri anlamda gelismis bir ulke olup cografi olarak da kilit bir ulke konumundadir. Saygilar...

osman okun 
 17.01.2012 13:21
Cevap :
Osman Bey görüşünüze saygı duyuyorum. Nato kime göre, neye göre prestij meselesidir ben de bunu anlayamıyorum. Size göre prestij meselesidir ama bana göre de prestij kaybıdır. Orada olduğumuz sürece sömürgeci batılı güçlerin sömürmek istedikleri devletleri daha kolay sindirmeleri için yapı taşı olmaktan başka bir misyonumuz olamaz. Onlar sömürür bizde verilen görevi yerine getirir daha fazla düşman kazanırız. Amerika aya hiçbir zaman insan göndermedi, aynı şekilde Çin'de aya insan göndermedi belki hiçbir devlet uzun yıllar da gönderemeyecek. Google map ticari bir şirkettir. Devletler destekleyebilir ama sonuçta bir şirkettir. Google map tarzı bir şirket başka bir devletten de çıkabilirdi. Ben Nato da çok fazla kalacağımıza inanmıyorum. Çünkü Nato nun çıkarları ile Türkiye nin çıkarları birbirine zıt gitmektedir. Teksas Valisi Rick Perry nin bugünkü gazetelerde yer alan çıkışı da batılıların gerçek yüzünü göstermektedir. Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür edirim. Saygılarımla.  17.01.2012 16:20
 

Time's ın yazdığının ne kadar saçma olduğunun en önemli göstergesi: NATOya yeni ülkenin alınması için bütün üye ülkelerin onayı gerekiyor, bir tanesi hayır derse işler yatar. Bir tek Türkiye İsraili veto ederse yine giremezler NATOya. Başka birşey söylemeye gerek yok herhalde bu konuda.

Aydin Bilis 
 12.01.2012 21:11
Cevap :
Güney Kıbrıs ın üyeliğini veto etmiştik ve sadece bizim vetomuz yetmişti. Diğer devletler, Yunanistan hariç bize baskı kurmamışlardı. Ama bahsi geçen haberde ABD nin İsrail in üyeliğini isteyeceğini söylüyor. Bu baskı demek. Baskılar başarılı olmazsa haklısınız vetomuz yeter. Ama baskılar veto hakkımızı kullanmamızı engelleyecek kadar ağır olursa işte o zaman Time's haklı olabilir.  13.01.2012 14:03
 

mesut bey tebrikler tespitlerinizin eksiği var fazlası yok.nato sadece sömürgeye başlamadan evvel askeri direnci kırmak için kullanılır.ayrıca dünya nükleer örgütü yok efendim barış radyasyon örgütü vs diye saçma sapan gruplarda çamur atmak için eski asker ve paralı askerlerde terörist yaftası yapıştırmak için var bunlar eksikti izninizle tamamlamk istedim ayrıca natodan aurılmak yetmez türk birliği kurulmalı islam birliğinde başına türkiye geçmeli sömürgecilerle anlaşma ve yalakalık değil karşı karşıya dürüst çe konuşup gerekirse mücadele edilmeli... saygılarımla

kaan güder 
 12.01.2012 19:55
Cevap :
Teşekkürler.  13.01.2012 13:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1733
Kayıt tarihi
: 14.07.11
 
 

1976 yılında İstanbul'da dünyaya geldim. İktisat fakültesi Maliye mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster