Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1214
 

Türkiyede Başbakan olmak..

Türkiyede Başbakan olmak..
 

kızıl gökyüzü..


Başbakan olmak güzel bir şey midir..?

Tansu Çiller'in başbakanlık konusunda şöyle söylediği rivayet edilir: "Bir telefonla çok şey hallediyorsun.."

Tansu Hanım, herhalde bunu "özel işler" için söylemişti.. Yürütmenin başı olmak, az şey değil elbette.. Nihayetinde her siyasinin erişmeyi hedeflediği tepe nokta Başbakanlık.. Üstelik, dillerden düşmeyen "dokunulmazlık" zırhı var, bir de..
Kaymaklı kadayıf yani..

Ancak, Türkiyedeki "Başbakalık Tarihine" bir baktığımızda daha çok "trajedi" görüyoruz.. Çok partili döneme geçildikten sonra, başbakanların başına gelene bakınca, "Başımdan ırak olsun..!" demek geliyor insanın içinden..

Neden mi...? Şundan: Demokratik hayatımızın ilk başbakanı kimdi..? Merhum Adnan Menderes..! Başbakanlığı nasıl sonlandı..? Yağlı ipin ucunda...

Hani güç, hani iktidar, hani dokunulmazlık zırhı..

Sonra..! Şapkasını alıp alıp kaçanlar.. Zincir bozanda, oruç bozanlar.. Koltuğu altından çekilip alınanlar.. Terörist kurşunlarla hayatı kaydırılanlar..

Bir de ne yaparsan yap kimseye beğendirememek var.. Bir yanda, anakronik bir devlet geleneği, bir yanda oy verenlerin isteği.. Geril de geril...!

Dokunulmazlık zırhı dediğin, pamuk ipliğinden dokunmuş sanki.. Yargının oku, ordunun mızrağı, medyanın gürzü.. deler geçer.. Sinirlerin çelikten değilse, seni bu "zırh" asla korumaz..

Güç, iktidar, itibar..... Başbakanlık için söylenebilir.. Ama, lütfen bana teklif etmeyin..!

Bu ülkeye Başbakan olup da, "Başını yakan" olmak istemiyorum ben..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okudum, bence çok doğru bir konuya parmak basmışsınız. Küçük bir ekleme yapmak istedim. Sanırım yine Tansu Çiller'in bir sözüydü. Bire bir sözü hatırlayamıyorum ama yaklaşık olarak şöyledi. "Türkiye'de hükümetlerden köprü, baraj, okul yapması, zamanında askerin, memurun maaşlarını bir yerlerden bulup dağıtması isteniyor. Ama iş devleti yönetmeye, bir şeyleri değiştirmeye gelince orda dur deniyor, oraya karışma, sen yatırım yap, para bul, devlet işine karışma." Dokunulmazlık da ayrı bir konu tabi, sanki sadece milletvekillerinin dokunulmazlığı varmış gibi bir görüntü söz konusu ama aslında dokunulmazlık sahibi meclis dışında o kadar çok insan var ki. Ayrıca ben başbakanlık yapan kişilerin çalışmaktan bırakın akrabalarını, dostlarını görmeyi, ne zaman uyuduklarını bile merak ediyorum. O kadar iş, güç, yurtiçi, yurtdışı gezi, seçimler, toplantılar, mitingler arasında nasıl yaşıyorlar. Acaba bahsettiğiniz güç ve itibar için o kadar mesuliyete ve zahmete değer mi?

Ömer Aykut 
 24.01.2008 18:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4274
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster